Trwa ładowanie...

1000 zł na wakacje – jak turyści skorzystają z rządowego programu?

7 miliardów złotych chce przeznaczyć w tym roku rząd na zapowiadany od kwietnia program 1000+. Komu ma przysługiwać specjalny bon na wakacje i w jaki sposób będzie go można wykorzystać? 

Share
Projekt 1000 plus dla turystyki
Projekt 1000 plus dla turystykiŹródło: Istock
d3bxruw

Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną od początku kwietnia pracuje nad programem wsparcia dla branży turystycznej dotkniętej przez epidemię koronawirusa. By zachęcić Polaków do podróży po kraju oraz dać impuls do ożywienia rodzimej turystyki, rząd chce wprowadzić specjalne bony o wartości 1000 zł. Dofinansowanie wakacji nie będzie jednak przysługiwało każdemu.

Bony turystyczne  – dla kogo?

Na początku tego tygodnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z money.pl zdradziła kilka szczegółów dotyczących funkcjonowania programu 1000+. Według wstępnych założeń, bony turystyczne otrzymają pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę, którzy zarabiają nie więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, czyli 5200 złotych brutto miesięcznie.

Bony zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku, a ich ważność potrwa dwa lata. W 90 proc. będą sfinansowane z budżetu państwa,  a w 10 proc. – przez pracodawcę, który jednak będzie mógł odliczyć ten koszt od podatku.

Layer 1

Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków - tłumaczyła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie „Money. To się liczy”.

Minister Jadwiga Emilewicz

Na program 1000+ rząd planuje przeznaczyć w tym roku 7 miliardów złotych. Oznacza to, że dofinansowanie wakacji otrzymałoby ponad 7 milionów Polaków. Intencją ministerstwa rozwoju jest, by bony turystyczne funkcjonowały również w kolejnych latach – z tym, że ich finansowanie w większej części miałoby przejść na pracodawcę.

d3bxruw

Jakie usługi opłacimy bonem?

Szczegóły wykorzystania bonów turystycznych proponowanych przez ministerstwo rozwoju są jeszcze omawiane. Wiadomo już jednak, że za ich pomocą opłacimy wyłącznie usługi turystyczne świadczone w kraju – przede wszystkim noclegi i oferty touroperatorów. To dobra informacja dla biur podróży, które w ostatnim czasie zdecydowały się poszerzyć swoją ofertę o wczasy w Polsce.

 

Ministerstwo rozwoju chce, by beneficjentami programu byli również przewodnicy, muzea, galerie i wszyscy, którzy oferują atrakcje turystyczne. Według wstępnych ustaleń tego typu usługi musiałyby jednak zostać zawarte w pakietach turystycznych sprzedawanych wraz z noclegami. Bony będzie można przeznaczyć zarówno na realizację własnych planów wakacyjnych, jak i na opłacenie wyjazdu członka rodziny – na przykład kolonii dla dzieci.

 

W jakiej formie będą wydawane bony? Tutaj również nie podano szczegółów. Być może zostaną ogłoszone podczas zaplanowanej na środę 13 maja konferencji prasowej Ministerstwa Rozwoju. Według informacji uzyskanych przez portal „Rzeczpospolita”, pieniądze z programu miałyby być przekazywane w formie karty elektronicznej, za pomocą której opłacałoby się usługi turystyczne.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3bxruw
d3bxruw
d3bxruw