Polski Bon Turystyczny – kto, jak i gdzie może z niego skorzystać?

AktualnościAgata Biernat04.08.2020

Do 31 marca 2023 roku poprzez platformę ZUS można aktywować bony turystyczne, przy pomocy których opłacimy wakacyjny wypoczynek w kraju. Czym jest Polski Bon Turystyczny, komu przysługuje oraz gdzie i w jaki sposób można go zrealizować? Zbieramy najważniejsze informacje.

Polski Bon Turystyczny
Bon turystyczny jest przyznawany na każe dziecko w rodzinie

Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną od początku kwietnia 2020 pracowało nad programem wsparcia dla branży turystycznej. Początkowo, by zachęcić Polaków do podróży po kraju oraz dać impuls do ożywienia rodzimej turystyki, w planach było wprowadzenie specjalnych bonów o wartości 1000 zł. Miały one przysługiwać pracownikom zatrudnionym na umowach o pracę, którzy zarabiają nie więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie.

Ostatecznie przyjęta w lipcu 2020 przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje przekazanie jednorazowego świadczenia w postaci dodatkowych środków na wypoczynek dla każdego polskiego dziecka.

Polski Bon Turystyczny – dla kogo?

Bon turystyczny w wysokości 500 złotych przysługuje każdemu dziecku do 18. r.ż., na które jest pobierane świadczenie wychowawcze 500 plus. Wartość bonu dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności jest dwukrotnie wyższa i wynosi 1000 zł. Co ważne, świadczenie przysługuje wszystkim rodzinom, niezależnie od wysokości dochodów.

O bon turystyczny na dziecko mogą się również ubiegać rodzice pracujący za granicą.

Na co można zrealizować bon?

Przy pomocy bonu możemy dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Bonem opłacimy więc m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym; kolonie, obozy harcerskie i sportowe; a także wycieczki zorganizowane. Oczywiście pod warunkiem, że będą to usługi realizowane na terenie Polski. Świadczenia nie możemy wykorzystać na wyjazdy zagraniczne czy pojedyncze usługi turystyczne (np. bilet do muzeum czy usługi przewodnika).

Pamiętajmy również, że bon jest dofinansowaniem do wypoczynku dziecka – musi więc być ono uczestnikiem wyjazdu, który chcemy opłacić przy pomocy bonu.

Bon 500+ – gdzie go zrealizujemy?

Od 25 lipca 2020 r. Polska Organizacja Turystyczna prowadzi rejestrację przedsiębiorców turystycznych, którzy realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski i chcą mieć możliwość przyjmowania płatności bonem turystycznym. Lista takich miejsc została opublikowana na stronie: bonturystyczny.gov.pl i jest na bieżąco aktualizowana.

Wypoczynek w Polsce, który opłacimy bonem turystycznym, można również zarezerwować za pośrednictwem Wakacje.pl – przez naszą stronę internetową internetową (oferty, za które można zapłacić bonem, mają zielone oznaczenie "Bon 500+"), kontakt z infolinią lub w salonie stacjonarnym.

W ostatnich miesiącach wiele biur podróży postawiło na Polskę, włączając do swoich ofert wyjazdy krajowe. Większość honoruje płatność Polskim Bonem Turystycznym. Jako Wakacje.pl współpracujemy z ponad setką biur podróży, tym samym oferta wypoczynku w Polsce znacznie zwiększyła się dla naszych klientów. Dodatkowo, wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, pracujemy nad uruchomieniem unikalnych rozwiązań.
W Wakacje.pl znajdziemy zarówno hotele z aquaparkiem i atrakcjami dla dzieci, dobrej klasy hotele ze średniej półki cenowej, ale też mniejsze pensjonaty nad morzem, na Mazurach czy w górach.

Klaudyna Fudala

Jak aktywować bon turystyczny?

Żeby skorzystać ze świadczenia, nie musimy wypełniać żadnych wniosków. W celu aktywacji bonu wystarczy zalogować się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaktualizować dane. Jeśli takiego konta jeszcze nie mamy, musimy je założyć.

Po zalogowaniu do PUE ZUS wybieramy zakładkę „Ogólny”, a następnie przechodzimy do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”. Klikamy w przycisk "Aktywuj bon", uzupełniamy swój numer telefonu oraz adres e-mail i gotowe!

System wygeneruje dla nas kod obsługi płatności. Otrzymamy go na wcześniej przez nas wskazany adres e-mail.

Jak zapłacić bonem za wakacje?

Mamy już bon, wybraliśmy wycieczkę i co dalej? Jak zapłacić za usługę turystyczną? Wystarczy, że podamy osobie przyjmującej płatność specjalny numer przypisany do bonu (kod obsługi płatności). Po jego wprowadzeniu przez doradcę do systemu i weryfikacji ważności bonu, na nasz numer telefonu zostanie wysłany SMS z jednorazowym kodem autoryzacyjnym.

By sfinalizować płatność bonem, musimy podać ten kod osobie przyjmującej płatność (ze względów bezpieczeństwa kod autoryzacyjny jest ważny 2 minuty, dlatego możemy spodziewać się kontaktu telefonicznego ze strony Organizatora wyjazdu w celu sprawnego przebiegu procesu płatności). Kod zostanie wpisany do systemu, a z naszego bonu – pobrana właściwa kwota do uiszczenia płatności.

Co, jeśli spóźnimy się z podaniem kodu weryfikacyjnego? Spokojnie, pieniądze nie przepadną. Po prostu będziemy musieli powtórzyć proces weryfikacji.

Płatności za pomocą bonu możemy dokonywać wielokrotnie – aż do wyczerpania świadczenia. Aktualny stan środków do wykorzystania w każdej chwili możemy sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Co jeśli usługa turystyczna, którą chcemy zakupić, przekracza wartość bonu? W takiej sytuacji brakującą część możemy opłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Bon 500+ – jak długo będzie ważny?

Czasu na wykorzystanie wakacyjnego świadczenia 500+ mamy naprawdę sporo. Polski parlament przedłużył jego ważność do 31 marca 2023 r. Co ważne, do tego czasu musimy dokonać płatności za usługę turystyczną. Jej realizacja może nastąpić później – już po 31 marca 2023 r.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.