Trwa ładowanie...

6 miejsc w Karpaczu i okolicach, które musisz zobaczyć

Karpacz co roku przekonuje do siebie setki tysięcy turystów i to nie tylko miłośników górskich wędrówek. Wszystko dzięki licznym atrakcjom – zarówno tym stworzonym przez człowieka, jak i będącym dziełem Matki Natury. Poniżej prezentuję subiektywne zestawienie miejsc, które warto odwiedzić.

Share
Góry
GóryŹródło: Istock, fot: Wakacje.pl
d2gw8px

Położony w sercu Sudetów Karpacz, będący punktem startowym dla wielu karkonoskich szlaków, stanowi idealne miejsce na aktywny wypoczynek. To kierunek wybierany przez cały rok – przez amatorów wędrówek, rowerzystów i narciarzy, ale również przez rodziny z dziećmi. Zachwyca nie tylko niesamowitym klimatem i pięknymi widokami, ale również zabytkową górską architekturą. Udany urlop spędzisz tu zarówno w wakacyjnych miesiącach, jak i jesienią – po zakończeniu wysokiego sezonu. Co warto zobaczyć będąc w Karpaczu?

Najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka

To obowiązkowy punkt na mapie dla każdego, kto wybiera się w Karkonosze. Najwyższy szczyt Sudetów i Czech, z którego – przy sprzyjających warunkach – zobaczymy miejsca oddalone nawet o 200 km.

 

d2gw8px

Mimo że wznosząca się 1602 m nad poziomem morza Śnieżka na pierwszy rzut oka może wyglądać niepozornie, to wymagający szczyt. W dużej mierze ze względu na będące na porządku dziennym gwałtowne zmiany pogody i silne wiatry. Przed wyprawą koniecznie sprawdźcie aktualną prognozę pogody i pamiętajcie: średnia temperatura na Śnieżce w miesiącach letnich wynosi zaledwie 10,6 °C.

Obserwatorium na Śnieżce Wakacje.pl
Obserwatorium na ŚnieżceŹródło: Wakacje.pl

Dlaczego warto wybrać się na ten szczyt? Poza przepięknymi panoramami na szczególną uwagę zasługuje występujący tutaj specyficzny mikroklimat, odpowiadający znacznie wyżej położonym strefom górskim albo klimatowi subpolarnemu.

Na Śnieżkę dotrzemy z Karpacza zarówno licznymi trasami rozpoczynającymi się w „Białym Jarze”, jak i startującym z dworca PKP szlakiem żółtym. W zależności od tego, którą opcję wybierzemy, droga na szczyt powinna zająć od 2,5 do 3,5 h. Możemy też skrócić sobie czas podróży, korzystając z kolei linowej na Kopę – szczyt znajdujący się poniżej Śnieżki. Wyciąg startuje z „Białego Jaru”, a przejazd trwa około 8 minut. Bilet normalny w obie strony (wjazd i zjazd) to koszt 55 złotych.

d2gw8px

Inną alternatywą jest dotarcie na szczyt kolejką gondolową z czeskiego Pec pod Sněžkou. Bilet w jedną stronę kosztuje 230 koron (około 40 zł), a podróż, podczas której możemy obserwować piękno Karkonoszy w całej okazałości, trwa 30 minut.

Kocioł Łomniczki

Jeśli zdecydowaliście się zdobyć Śnieżkę pieszo, koniecznie zaplanujcie trasę tak, by zejść czerwonym szlakiem do Kotła Łomniczki. To największy w Karkonoszach, bardzo malowniczy kocioł pochodzenia lodowcowego. Na jego zachodnim zboczu znajduje się przepiękny Jar Łomniczki, gdzie woda opada ciągiem kaskad, tworząc wodospad. Przed laty miejsce to budziło szczególne zainteresowanie poszukiwaczy złota, a w XVIII wieku w sztolniach na zboczu Śnieżki wydobywano ołów i żelazo.

Kocioł Łomniczki Wakacje.pl
Kocioł ŁomniczkiŹródło: Wakacje.pl

Odcinek czerwonego szlaku od nieczynnego schroniska „Nad Łomniczką” do „Domu Śląskiego” możemy pokonać jednak wyłącznie w sezonie letnim. Ze względu na często schodzące do Kotła Łomniczki lawiny, zimą droga ta jest zamknięta.

d2gw8px

Kocioł Małego Stawu i Schronisko Samotnia

W planie zwiedzania zdecydowanie warto uwzględnić wyprawę do Schroniska Samotnia i zobaczyć Kocioł Małego Stawu - drugi co do wielkości kocioł polodowcowy w Karkonoszach. To urokliwe miejsce, porównywalne w swej magii do Doliny Pięciu Stawów czy Morskiego Oka w Tatrach, nie bez powodu jest nazywane jednym z najpiękniejszych w Karkonoszach.

Kocioł Małego Stawu Wakacje.pl
Kocioł Małego StawuŹródło: Wakacje.pl

Wycieczkę możemy rozpocząć, poruszając się żółtym szlakiem z „Białego Jaru”. Po niecałych dwóch godzinach wędrówki dotrzemy do schroniska Strzecha Akademicka, skąd roztacza się przepiękny widok na Karpacz i pobliskie szczyty. Stamtąd w zaledwie kilkanaście minut niebieskim szlakiem dojdziemy do Małego Stawu i zabytkowej Samotni zaliczanej do najpiękniejszych dolnośląskich schronisk górskich.

d2gw8px

Wracając niebieskim szlakiem z Kotła Małego Stawu do Karpacza, dotrzemy do kolejnej wyjątkowej atrakcji – Świątyni Wang.

 Baśniowa Świątynia Wang

To bezcenne dzieło sztuki nordyckiej zbudowane na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, a zakupione i przeniesione do Karpacza w XIX wieku przez króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Świątynia Wang jest jedyną tego typu budowlą w Polsce. Wzniesiono ją bez użycia gwoździ, do połączenia desek stosując jedynie złącza ciesielskie.

Kościółek, który został wykonany z bardzo trwałej sosny norweskiej, zachwyca precyzją wykończenia oraz oryginalnością ornamentyki i symboli. Uskrzydlone smoki na portalach czy wyrzeźbione na ozdabiających drzwi półkolumienkach twarze Wikingów sprawiają niesamowite wrażenie i wprowadzają w klimat kultury dalekiej północy.

Świątynia Wang Pixabay
wangŹródło: Pixabay

Świątynia Wang – za niewielką opłatą (bilety w cenie 10 zł – normalny i 5 zł – ulgowy) – jest dostępna dla turystów. Nadal pełni również funkcję kościoła ewangelickiego, w którym odbywają się nabożeństwa. Co ciekawe, do II wojny światowej świątynia słynęła z łączenia szczęśliwych małżeństw. By wziąć w niej ślub, do Karpacza zjeżdżały się młode pary z całej Rzeszy.

d2gw8px

Karkonoskie Tajemnice

Karpacz to nie tylko piękny masyw Karkonoszy z królującą nad miastem Śnieżką, ale również miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych pod dachem – gdy pogoda nie dopisuje lub gdy chcemy na chwilę odpocząć od górskich wędrówek. Obok Miejskiego Muzeum Zabawek oraz Prywatnego Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego na uwagę – zarówno dzieci, jak i dorosłych – niewątpliwie zasługują Karkonoskie Tajemnice.

To multimedialne muzeum, które w 2017 roku zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie National Geographic na 7 nowych cudów Polski. Podczas zwiedzania ekspozycji przeniesiemy się w magiczny świat Karkonoszy, poznając baśnie i legendy gór – m.in. historie o poszukiwaczach minerałów, znachorach, a przede wszystkim o Duchu Gór, władcy Karkonoszy. Po wkroczeniu do tego tajemniczego świata każda kolejna wyprawa na sudeckie szlaki zyska zupełnie nowe znaczenie.

Park Miniatur w Kowarach

Zaledwie kilka kilometrów od centrum Karpacza kryje się inna ciekawa atrakcja, prezentująca nie tylko wyjątkowe miejsca w Karkonoszach, ale również najważniejsze pod względem historycznym zabytki Dolnego Śląska – Park Miniatur w Kowarach.

d2gw8px

Podczas trwającego około godziny zwiedzania ekspozycji zobaczymy ponad 60 miniatur, m.in. Zamku Książ, Świątyni Wang, szczytu Śnieżki czy Schroniska Samotnia. Wizyta w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska pozwoli poznać historie poszczególnych miejsc i z pewnością stanie się inspiracją do zaplanowania i realizacji kolejnych wyjątkowych wycieczek.

Widok na Karpacz Wakacje.pl
Widok na KarpaczŹródło: Wakacje.pl

Dzięki bliskości górskich szlaków i wielu miejscowym atrakcjom wakacje w Karpaczu na pewno nie będą nudne. Poza tym miasto jest świetną bazą wypadową – nie tylko do poznawania Karkonoszy, ale również pięknych zakątków Dolnego Śląska i Czech – ze spowitymi legendami zamkami, kopalniami i sztolniami oraz malowniczymi miasteczkami.

d2gw8px
d2gw8px
d2gw8px