Trwa ładowanie...

Bezpieczne kąpieliska nad Bałtykiem

Z jednej strony marzymy o wypoczynku na szerokiej bałtyckiej plaży i kąpieli w morzu na beztroskich wakacjach, z drugiej tę beztroskę zabierają informacje w mediach o zakazie kąpieli i zanieczyszczonej wodzie. Warto zajrzeć do bieżących i sprawdzonych informacji, zanim zrezygnujemy z wymarzonego urlopu. Oto rozwiązanie.

Share
Kąpieliska nad Bałtykiem
Kąpieliska nad BałtykiemŹródło: Istock
dzptork

Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale też nie wyobrażamy sobie wakacji nad morzem bez kąpieli, spacerów brzegiem morza czy skakania przez niewielkie fale. Co jakiś czas w mediach pojawiają się negatywne opinie o nadbałtyckich kurortach, bo woda zanieczyszczona i nie można się kąpać.

Tymczasem pojawiające się bakterie utrzymują się w wodzie często tylko przez krótki czas, a też nie wszystkie kąpieliska są objęte zakazem kąpieli ze względu na zanieczyszczenie. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się w Zatoce Gdańskiej – tam, gdzie ruch wody jest mniejszy. W pasie zachodniego wybrzeża, na Pomorzu Zachodnim – ulubionym i najchętniej wybieranym przez polskich turystów, zanieczyszczenie i zakazy kąpieli występują znacznie rzadziej.

Otwarcie mówi o tym burmistrz Mielna, jednego z najpopularniejszych nadmorskich kurortów, która ma żal do mediów za bezzasadne straszenie turystów.

Layer 1

W artykułach nierzadko pojawiają się pewne manipulacje mające za zadanie wykształtowanie w opinii publicznej przeświadczenia, iż Bałtyk nie nadaje się do kąpieli. Otóż jest to oczywiście nieprawda, ponieważ stan wody jest stale monitorowany przez uprawnione instytucje i nie ma możliwości, aby w wakacje otwarte były kąpieliska, na których istnieje nawet podejrzenie występowania zagrożeń dla turystów. Ponadto należy powiedzieć wprost, że problem sinic jest praktycznie niespotykany w takim miejscu jak Gmina Mielno, dzięki dostępowi do otwartego akwenu morskiego, w którym zachodzi bardzo szybka wymiana wody. Morze to nasze wspólne dobro, z którego Polacy powinni mieć możliwość korzystać.

Olga Roszak-Pezała
Burmistrz Mielna
Aby mieć pewność, że kąpiel w morzu będzie bezpieczna i możemy w pełni oddać się wodnemu szaleństwu, sprawdzajmy mapę kąpielisk w Polsce. To rządowa strona, aktualizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na mapie zaznaczone są wszystkie polskie kąpieliska, zarówno te nadmorskie, jak i nad jeziorami.

Jak korzystać z mapy kąpielisk?

Kolorem zielonym oznaczone są kąpieliska czyste, bezpieczne i dopuszczone do użytku. Kolorem czerwonym GIS oznacza te, z których korzystać aktualnie nie wolno. Możemy tu sprawdzić stan blisko 600 kąpielisk w Polsce. To proste i funkcjonalne narzędzie jest bardzo przydatne, gdy zobaczymy, że najbliższe kąpielisko jest zamknięte, a my mamy ochotę na plażowanie i kąpiele. Może się okazać, że tuż obok woda jest czysta i można się swobodnie kąpać. Sprawdzi się też podczas planowania wyjazdu.

dzptork

Na mapie możemy też sprawdzić datę pobrania próbek i zbadania stanu wody. W wielu przypadkach zobaczymy, że takie badanie odbyło się dzień wcześniej czy nawet tego samego dnia.

Mapa kąpielisk w PolsceŹródło: https:, sk.gis.gov.pl

Wakacje w Polsce najlepiej nad morzem

Sprawdziliśmy, gdzie klienci Wakacje.pl najchętniej spędzają urlop w Polsce. Okazuje się, że najczęściej wybieramy miejscowości nadmorskie, głównie na Pomorzu Zachodnim. Kołobrzeg, Dźwirzyno, Mielno czy Świnoujście to nasze polskie wakacyjne hity.

Szerokie plaże, otwarte morze, liczne promenady, latarnie morskie i duża liczba hoteli sprawiają, że chcemy tu przyjeżdżać. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wakacje.pl przez Instytut Badawczy Ariadna również wygrało polskie morze. Wskazało na nie 31 proc. badanych turystów.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dzptork
dzptork
dzptork