Trwa ładowanie...

Bułgaria – koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą

Kolejne bałkańskie państwo otwiera się na podróżujących. Od 1 czerwca obywatele części krajów UE, w tym Polski, mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych bez obowiązku odbycia kwarantanny. Co czeka turystów po przekroczeniu granicy?

Share
Bułgaria zaprasza turystów
Bułgaria zaprasza turystówŹródło: Istock
d8f2pxx

Bułgaria, podobnie jak Chorwacja i Czarnogóra, całkiem dobrze radzi sobie z epidemią koronawirusa. Do tej pory zarejestrowano tam 2538 przypadków zakażenia, z czego 1123 osoby już wyzdrowiały [stan na 01.06.2020]. Nic więc dziwnego, że tak jak inne kraje Półwyspu Bałkańskiego, coraz śmielej otwiera się na podróżnych z zagranicy.

W Bułgarii funkcjonowanie mogą wznawiać już obiekty hotelowe i gastronomiczne, a na początku tego tygodnia władze kraju zniosły dla podróżnych z wybranych państw obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Ambasady RP w Sofii, od 1 czerwca obywatele części krajów UE, w tym Polski, a także Serbii i Macedonii Północnej, mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych, a po przekroczeniu granicy nie muszą poddawać się kwarantannie.

 

Obowiązek ten nie został zniesiony dla podróżnych z europejskich państw, w których sytuacja epidemiczna w drugiej połowie maja nadal była poważna. Obywatele Szwecji, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Malty, Irlandii i Wielkiej Brytanii mogą przekroczyć granice Bułgarii, jednak pod warunkiem odbycia 14-dniowej izolacji. Nadal obowiązuje zakaz wjazdu dla osób z krajów spoza UE.

 

Władze Bułgarii opracowują zasady bezpiecznego wypoczynku w ich kraju w związku z epidemią koronawirusa. Mimo że część hoteli, plaż i obiektów gastronomicznych już jest otwarta, państwo szykuje się na pełne rozpoczęcie sezonu turystycznego od 1 lipca.

d8f2pxx

Co czeka nas na bułgarskiej granicy?

Podobnie jak w przypadku wjazdu do Chorwacji, każda osoba przekraczająca bułgarską granicę otrzyma do wypełnienia kwestionariusz, w którym zostanie poproszona o podanie swoich danych kontaktowych podczas pobytu w Bułgarii. Będzie musiała również zadeklarować, że nie jest chora, zobowiązuje się przestrzegać wprowadzonych w kraju środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa oraz jest świadoma ryzyka związanego z zachorowaniem na Covid-19.

Zasady bezpieczeństwa w restauracjach

Władze Bułgarii zniosły większość obostrzeń wprowadzonych w ostatnich miesiącach w związku z epidemią koronawirusa. W kraju działają już restauracje, lokale gastronomiczne, kawiarnie, centra sportowe, teatry i instytucje kultury.

 

Można już więc wybrać się na obiad do restauracji, jednak należy pamiętać o nowych zasadach bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi pomiędzy stolikami w lokalach gastronomicznych powinna zostać zachowana odległość minimum 1,5 m, a przy jednym stoliku może usiąść do czterech osób (lub jedna rodzina).

 

Personel lokalu jest zobowiązany do noszenia maseczek bądź przyłbic zasłaniających usta i nos, a także jednorazowych rękawiczek. Nie jest to wymagane w stosunku do klientów.

 

Władze Bułgarii zalecają restauratorom podawanie jedzenia gościom do stolików, jednak wydawanie posiłków w formie bufetu – przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa – jest dozwolone. Jedzenie musi się jednak znajdować za szybą i najlepiej, żeby było wydawane przez pracownika lokalu wyposażonego w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maskę ochronną).

Bułgarskie hotele powoli się otwierają

W Bułgarii powoli wraca do życia branża hotelarska. Jak poinformował 29 maja portal Standart, otwarte zostały trzy pierwsze hotele w Słonecznym Brzegu, a władze tego najpopularniejszego bułgarskiego kurortu spodziewają się, że większość obiektów noclegowych będzie czynna już w drugiej połowie czerwca.

 

Hotele i pensjonaty są zobowiązane do przestrzegania zasad opierających się na zaleceniach bułgarskiego Ministerstwa Zdrowia, a także wytycznych UE dotyczących stopniowego wznawiania usług świadczonych turystom oraz protokołów zdrowotnych w placówkach branży hotelarsko-gastronomicznej [dokument KE z 13 maja 2020 r.]. Dotyczą on przede wszystkim zachowania bezpiecznej odległości między gośćmi, a także częstej dezynfekcji i czyszczenia miejsc wspólnych.

 

Obiekty noclegowe w Bułgarii nie będą w pełni obejmowane kwarantanną i zamykane, jeśli u któregoś z gości stwierdzone zostaną objawy zakażenia koronawirusem. Hotelarze powinni jednak dysponować wolnymi pokojami, by zapewnić izolację chorych osób od pozostałych wczasowiczów.

Czarnomorskie plaże czekają na turystów

Zgodnie z informacjami podanymi 1 czerwca na oficjalnej rządowej stronie internetowej dotyczącej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Bułgarii, na wybrzeżu Morza Czarnego jest już czynnych 25 plaż, które oferują turystom korzystanie z bezpłatnych akcesoriów wypoczynkowych, m.in. leżaków. Muszą być one jednak rozstawione przy zachowaniu bezpiecznych odstępów.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d8f2pxx
d8f2pxx
d8f2pxx