Trwa ładowanie...

Bułgaria z dojazdem własnym – co musisz wiedzieć, zanim wsiądziesz do auta

Długie, piaszczyste plaże, ciepłe morze, wspaniałe krajobrazy i zabytki oraz konkurencyjne ceny – bułgarskie kurorty czekają na turystów z Polski. Planujesz wakacje na Bałkanach z dojazdem własnym? To warto wiedzieć przed podróżą!

Share
Bułgaria
BułgariaŹródło: Istock
d4lg865

Od 1 czerwca obywatele większości krajów Unii Europejskiej, a także Serbii i Macedonii Północnej mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych bez konieczności odbycia kwarantanny. Dzięki decyzji naszego rządu o otwarciu od 13 czerwca granic Polski na państwa członkowskie UE, z czystym sumieniem możemy zacząć planować wypoczynek w pięknych kurortach Morza Czarnego.

Jaką trasę wybrać, co czeka nas na granicy i ile zapłacimy za wakacje w Bułgarii? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

d4lg865

Podróż do Bułgarii – którą trasę wybrać i ile to kosztuje

Droga samochodem do Bułgarii jest dłuższa i bardziej wymagająca od podróży do Chorwacji, chociaż oczywiście wszystko zależy od tego, z którego miasta w Polsce startujemy i dokąd chcemy dotrzeć. Przykładowo, trasa z Gdańska do Słonecznego Brzegu to około 2 300 km i 23 h drogi. Do tego samego kurortu z Wrocławia dotrzemy samochodem w 19 godzin (1,9 tys. km). Warto więc pomyśleć o rozbiciu podróży na dwa dni lub zabraniu ze sobą więcej niż jednego kierowcy.

Do wyboru mamy jedną z kilku opcji dojazdu do Bułgarii – z końcowym odcinkiem przez Rumunię lub Serbię. Trasa przez to drugie państwo – ze względu na szybkość i komfort przejazdu – jest zazwyczaj wybierana przez osoby udające się nad wybrzeże Morza Czarnego.

Polacy wybierający się samochodem do Bułgarii, najczęściej podróżują przez Słowację, Węgry i Rumunię/Serbię. Mieszkańcy wschodniej części kraju mogą zdecydować się na drogę przez Ukrainę.

Ze względu na epidemię koronawirusa, wiele państw wprowadziło obostrzenia dotyczące przekraczania ich granic. Przed podróżą warto więc zapoznać się z wiadomościami konsularnymi. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje dotyczące tranzytu przez poszczególne kraje.

d4lg865

Koronawirus a wakacje – warunki przejazdu [22.06.2020]

Austria: 16 czerwca zniesiono obostrzenia dla obywateli polskich przyjeżdżających do Austrii – nie musimy przedkładać na granicy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywać kwarantanny. Tranzyt przez ten kraj jest możliwy bez ograniczeń.

Czechy: Od 15 czerwca jest możliwy zarówno tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski (z wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego). Zniesiono obowiązek przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie (z wyjątkiem mieszkańców woj. śląskiego).

Rumunia: Osoby planujące tranzyt przez Rumunię, muszą okazać Rumuńskiej Policji Granicznej dokumenty tożsamości wszystkich pasażerów, zgody na wjazd do kraju ościennego – jeśli są wymagane, a także określić trasę przejazdu przez Rumunię i przejście graniczne, którym zamierzają opuścić kraj. Straż graniczna ma również prawo sama wyznaczyć podróżnym trasę tranzytową. W Rumunii trwa obecnie stan alarmowy. Wobec cudzoziemców przybywających do Rumunii w celu innym niż tranzytowy, przewidziany jest obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Serbia: Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Ambasady RP w Belgradzie, od 22 maja przekroczenie granicy Republiki Serbii zostało przywrócone do zwykłego trybu. Podróżni nie potrzebują specjalnych zezwoleń ani zgód na wjazd.

d4lg865

Słowacja: Od 20 czerwca Polacy mogą znów swobodnie przekraczać granice Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych. Możliwy jest zarówno tranzyt w kierunku Polski, jak i z Polski do innych krajów UE.

 Węgry: Od 18 czerwca obywatelom państw Unii Europejskiej (w tym Polakom) przywrócono prawo nieograniczonego wjazdu na terytorium Węgier. Podróżni z UE są zwolnieni z odbywania kwarantanny.

Samochodem do Bułgarii – pamiętaj o winietach

Wyznaczając dokładną trasę przejazdu do Bułgarii oraz określając wysokość wakacyjnego budżetu i związane z wyprawą wydatki, koniecznie powinniśmy pamiętać o winietach, czyli przepustkach uprawniających nas do podróży autostradami. W przeciwnym wypadku narazimy się na niepotrzebny stres, a nawet na otrzymanie mandatu. Ile zapłacimy za podróż drogami szybkiego ruchu w poszczególnych państwach?

Ceny winiet dla samochodów osobowych (2020 r.):

Winiety na Słowacji: 10 euro za winietę 10-dniową

d4lg865

Winiety na Węgrzech: 3500 HUF (12,96 euro) za winietę 10-dniową

Winiety w Rumunii: 3 euro za winietę 7-dniową

Winiety w Czechach: 12,5 euro za winietę 10-dniową

Winiety w Austrii: 9,4 euro za winietę 10-dniową

d4lg865

Winiety w Bułgarii: 15 lewów (około 34 zł) za winietę 7-dniową

Opłaty za przejazd przez Serbię: Opłata za przejazd jest pobierana na bramkach – w zależności od długości przejechanego odcinka.

Winiety możemy kupić w punktach przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych. Warto jednak pomyśleć o nich już wcześniej i uiścić opłatę online. System e-winiet obowiązuje m.in. w Austrii, Bułgarii, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Dzięki temu z pewnością będziemy mieli spokojniejszą podróż i zaoszczędzimy czas na szukaniu odpowiedniego punktu.

 Na granicy – jakie dokumenty są wymagane?

Od 1 czerwca granice Bułgarii są otwarte dla podróżnych z Polski. Do tego bałkańskiego kraju wjedziemy za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego. Nie musimy przechodzić kwarantanny, posiadać wyniku testu na obecność koronawirusa ani dokumentować celu swojego przyjazdu.

Bułgaria Istock
BułgariaŹródło: Istock

Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii jest jednak proszona o wypełnienie krótkiej deklaracji. Należy w niej podać swoje dane kontaktowe podczas pobytu w tym kraju oraz zadeklarować, że nie jest się osobą chorą.

d4lg865

Wakacje w Bułgarii – gdzie i za ile?

Najpopularniejszymi regionami turystycznymi w Bułgarii są bezsprzecznie Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Pierwszy z nich – ze względu na liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych jest przez niektórych nazywany Las Vegas Europy Wschodniej. Jak sama nazwa wskazuje, to najbardziej nasłonecznione miejsce na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Szerokie, piaszczyste plaże ciągną się tu kilometrami. Region jest bardzo chętnie wybierany na wakacyjny wypoczynek przez rodziny z dziećmi. Najmłodsi podróżnicy z pewnością docenią możliwość odwiedzenia z jednego z kilku ogromnych aquaparków, a dorośli – bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną, tętniące życiem dyskoteki i bary czy doskonałą bazę wypadową do wycieczek w głąb Bułgarii. Za 7-dniowy pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu w lipcu zapłacimy od 599 zł za osobę (cena ze śniadaniem). Oferty noclegu z opcją all inclusive w okresie wakacyjnym rozpoczynają się od 799 zł.

Nieco spokojniejszym, ale równie atrakcyjnym regionem są Złote Piaski. To tu według legendy piraci zakopali ogromną ilość złota, które z czasem zamieniło się w piękny złoty piasek obecny na plażach tego czarnomorskiego kurortu. Pobliże Parku Krajobrazowego i mnogość ścieżek spacerowych wśród zieleni zapewnią nam chwilę oddechu w gorące dni, a tamtejsze kluby i kasyna – wielogodzinną zabawę, nawet po zmroku.

Tygodniowy pobyt w Warnie w lipcu w opcji ze śniadaniem będzie nas kosztować od 599 zł za osobę, a nocleg w hotelu z pełnym wyżywieniem – od 999 zł.

d4lg865
d4lg865
d4lg865