Trwa ładowanie...

Chorwacja – koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą

Chorwacja już w maju otworzyła granice dla wybranych państw UE, w tym Polski. Wjeżdżając na teren tego kraju, nie musimy dokumentować celu pobytu, nadal obowiązują nas jednak inne zasady bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Share
Chorwacja
ChorwacjaŹródło: Istock
dv7knrf

Chorwacja należy do ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W ostatnich latach w sezonie letnim ten bałkański kraj odwiedziło około miliona naszych rodaków. Również w tym roku wielu z nas chciałoby spędzić urlop na pięknych chorwackich plażach. Aż 34% ankietowanych zapytanych, który kraj bierze pod uwagę planując tegoroczny wyjazd zagraniczny, wskazało Chorwację – wynika z badania przeprowadzonego w maju na zlecenie Wakacje.pl w panelu Ariadna.

Chorwacja dobrze poradziła sobie z epidemią koronawirusa - do tej pory potwierdzono tam 2244 przypadki zachorowania na COVID-19. Większość chorych już wyzdrowiała, a od trzech dni w kraju nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia [dane z 28.05.2020].

Nic więc dziwnego, że władze Chorwacji od kilku tygodni stopniowo znoszą ograniczenia dotyczące przekraczania jej granic. Kraj – bez konieczności dokumentowania swojego przyjazdu – mogą już odwiedzać obywatele 10 państw UE, w tym Polski (od 28 maja). Podróżni są zwolnieni z odbywania 14-dniowej kwarantanny.

dv7knrf

Co czeka nas na chorwackiej granicy

Do Chorwacji wjedziemy za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Na granicy zostaniemy poproszeni o wypełnienie formularza dotyczącego naszego stanu zdrowia i podanie danych kontaktowych.

By przyspieszyć odprawę, możemy już wcześniej zgłosić podróż do Chorwacji poprzez stronę: entercroatia.mup.hr. Po wypełnieniu kwestionariusza na wskazany przez nas adres e-mail otrzymamy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Powinniśmy je umieścić na przedniej szybie pojazdu – tak by było widoczne dla służb granicznych.

Każdy podróżujący otrzymuje też instrukcję epidemiologiczną, której powinien przestrzegać podczas wizyty w Chorwacji. Zalecenia dotyczą między innymi zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego, częstego mycia i dezynfekcji rąk, unikania podawania ręki i dotykania twarzy oraz noszenia maseczek w miejscach, gdzie utrzymanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe

Zasady bezpieczeństwa w hotelach i miejscach noclegowych

W oczekiwaniu na turystów zagranicznych stopniowo otwierają się chorwackie miejsca noclegowe – tylko w ubiegły weekend funkcjonowanie wznowiły 133 hotele. Pełne uruchomienie kempingów, hoteli i innych usług turystycznych na terenie całego kraju jest spodziewane w czerwcu.

 

Władze Chorwacji zalecają gościom hotelowym zachowanie między sobą bezpiecznej odległości 1,5 m. Przy wejściach do obiektów noclegowych zostaną udostępnione środki dezynfekujące i instrukcje sanitarne.

 

Personel hotelowy codziennie przed rozpoczęciem swojej zmiany będzie zobowiązany do pomiaru temperatury ciała, a podczas pracy – do noszenia maseczek i rękawiczek jednorazowych. Przy recepcjach mogą zostać zamontowane osłony z pleksi w celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu z gośćmi. Poza tym obsługa będzie zachęcała podróżnych do dokonania rezerwacji bądź meldunku drogą online.

 

Wszystkie powierzchnie i sprzęty, z którymi goście będą mieli styczność w pokojach, po ich wymeldowaniu zostaną dokładnie wyczyszczone. Kilka razy dziennie będą dezynfekowane również leżaki na basenach oraz stoliki w hotelowych restauracjach i na tarasach. Wprowadzone zostaną limity osób w windach i obszarach rekreacyjnych, m.in. w strefach wellnes i spa.

Ograniczona liczba osób na plażach

Limity miejsc wprowadzane są również na plażach, które w tym roku z pewnością nie będą aż tak zatłoczone. Na 100 m kw. powierzchni może przebywać jednocześnie 15 osób, a leżaki zostaną rozmieszczone w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dv7knrf
dv7knrf
dv7knrf