Trwa ładowanie...

Co czeka turystów od 2 września?

Prawdopodobnie zmiany. Nie wiadomo, jakie decyzje finalnie podejmie Rząd, ale wiadomo, że w projekcie Rozporządzenia dotyczącym zakazu lotów znalazły się popularne kierunki wakacyjne. Jakie kraje mogą „wypaść” z wakacyjnej listy i jakie alternatywy mają turyści? Zobaczmy.

Share
Gdzie na wakacje
Gdzie na wakacjeŹródło: Istock
d3djdz8

Już o obecnym Rozporządzeniu Rady Ministrów (obowiązuje od 26 sierpnia do 1 września) mówiło się, że rozszerzy zakaz lotów o takie kierunki jak Hiszpania, Albania i Malta. Nic takiego się nie stało, mimo że kraje te były zawarte w projekcie dokumentu. Tym razem jednak nowe przepisy obowiązują nie, tak jak poprzednio 2 tygodnie, ale zaledwie tydzień. Na początku września znowu czekają nas zmiany.

Jakie? Tego nie wiadomo. Mamy już kolejny projekt, w którym ponownie pojawiają się te 3 kraje, a dodatkowo w planach Rządu jest zakaz lotów do Chorwacji. Jak ostatecznie będzie wyglądało Rozporządzenie zarówno turyści, jak i biura podróży dowiedzą się 1 września, czyli w dniu ogłoszenia nowych przepisów.

d3djdz8

Tak częste zmiany są dużym utrudnieniem dla turystów w planowaniu wyjazdów, a dla biur podróży, linii lotniczych i agentów turystycznych w układaniu kalendarza i sprawnej obsłudze. Póki co biura realizują wycieczki tam, gdzie jest to możliwe, bo przedwczesne decyzje mogą okazać się chybione (zapisy w projektach ostatecznie ulegają zmianie).

Jeśli tym razem projekt się ziści, od 2 września nie będziemy mogli lecieć do 46 krajów, w tym jako nowość do Hiszpanii, Albanii, Chorwacji i na Maltę.

Na liście są również inne popularne kierunki urlopowe, np. Izrael, Czarnogóra czy Dominikana.

Jakie mamy alternatywy na wakacje jesienią?

Przede wszystkim nowe przepisy będą tymczasowe. Czy będą obowiązywać przez tydzień, dwa tygodnie, miesiąc? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że sezon na niektórych kierunkach kończy się jesienią lub późnym latem i naturalnym jest, że w tym czasie zaczynamy latać gdzieś indziej. Np. Albania, która ma „wypaść”, na koniec sezonu nigdy nie była popularna ze względu na pogodę. Co będzie do wyboru?

d3djdz8

Grecja, Turcja, Cypr, Portugalia, Włochy czy Bułgaria to popularne wakacyjne kierunki, których nie ma w projekcie zakazującym lotów. We wrześniu i w październiku w biurach podróży trwa sezon Lato, więc wycieczki do tych krajów co roku się odbywają. Wygląda na to, że w tym roku może być tak samo. Dobra, wciąż wakacyjna pogoda i otwarte hotele w połączeniu z wylotami to wystarczające powody, żeby turyści wybrali się tu na wakacje po sezonie. We wrześniu i w październiku co roku chętnie podróżują turyści, którzy chcą pozwiedzać bez tłumów, np. na Sardynii, Sycylii czy w Lizbonie.

Gorzej z Hiszpanią czy Maltą – Wyspy Kanaryjskie to przecież co roku hit jesiennych i zimowych urlopów, a Malta (obsługiwana przez tanie linie lotnicze) to na koniec sezonu doskonały kierunek na krótki wypad, tzw. city break.

Co z Egiptem?

Na koniec sezonu wielu turystów lata do Egiptu, jednak zapowiadany obowiązek testów PCR stawia ten kierunek pod znakiem zapytania we wrześniu. Decyzja Egiptu może się zmienić, piszemy o tym w tekście Egipt – co z tymi testami?

d3djdz8
d3djdz8
d3djdz8