Trwa ładowanie...

Cypr zamknięty dla turystów z Polski

Władze Cypru podjęły decyzję o przeniesieniu Polski do kategorii państw C, czyli o dużym ryzyku zakażenia się koronawirusem. Oznacza to, że od 9 listopada podróże z naszego kraju na wyspę w celach turystycznych będą niemożliwe.

Share
Od 9 listopada granice Cypru są zamknięte dla turystów z Polski
Od 9 listopada granice Cypru są zamknięte dla turystów z PolskiŹródło: Istock
d1njm8o

Przed rozpoczęciem sezonu turystycznego władze Cypru opracowały specjalny protokół określający zasady wypoczynku w ich kraju w dobie epidemii koronawirusa. W jego ramach między innymi podzieliły państwa, z których przyjeżdżają podróżni, na trzy kategorie: A – kraje niskiego ryzyka zakażenia koronawirusem; B – kraje o podwyższonym ryzyku i C – kraje wysokiego ryzyka.

Od 14 sierpnia Polska znajdowała się na liście państw B. Mogliśmy podróżować na Cypr Południowy w celach turystycznych, jednak na 72h przed wylotem musieliśmy wykonać test PCR na obecność koronawirusa i okazać na lotnisku zaświadczenie o jego negatywnym wyniku.

d1njm8o

Znaczny wzrost liczby zachorowań na Covid-19 w naszym kraju sprawił jednak, że od 9 listopada granice Cypru zostaną dla nas zamknięte.

Polska w kategorii państw C – co to oznacza?

Mimo że loty komercyjne z państw z kategorii C na Cypr są dozwolone, od przyszłego tygodnia podróże do tego kraju będą dla nas w zasadzie niemożliwe. Od 9 listopada na pokładzie samolotu lecącego na wyspę mogą się znaleźć tylko określone grupy pasażerów. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ambasady RP w Nikozji, to obywatele Cypru i członkowie ich rodzin, mieszkańcy wyspy, dyplomaci oraz osoby, które uzyskały specjalne pozwolenie na wjazd.

Nawet one muszą się jednak dostosować do nowych zasad bezpieczeństwa. Są zobowiązane do wykonania testu PCR na obecność koronawirusa (na 72h przed wylotem) lub poddania się badaniu już po przylocie, na lotnisku. Następnie czeka je 14-dniowa samoizolacja oraz powtórne badanie 48h przed zakończeniem kwarantanny.

Wyjazd z biurem podróży – kiedy zwrot?

W listopadzie wycieczki na Cypr proponowały turystom między innymi biura Exim Tours, Nekera i Prima Holiday. Komunikat o wpisaniu Polski do kategorii państw C pojawił się na stronie MSZ w piątek popołudniu. Organizatorzy potrzebują więc kilku chwil, by dokonać korekty oferty i poinformować klientów, którzy dokonali rezerwacji wycieczek mających odbyć się w najbliższym terminie, o dostępnych alternatywach.

Przypominamy, że w przypadku anulacji wyjazdu biura podróży mają obecnie 14 dni na zwrot pieniędzy. Zasada wydłużenia tego czasu o 180 dni już nie obowiązuje.

d1njm8o
d1njm8o
d1njm8o