Trwa ładowanie...

Czarnogóra – koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą

Od 1 lipca mieszkańcy Unii Europejskiej mają pełną swobodę podróżowania do Czarnogóry. Otwarte są granice lądowe i przestrzeń powietrzna. Co musimy wiedzieć, zanim kupimy wakacje w Czarnogórze?

Share
Wakacje w Czarnogórze
Wakacje w CzarnogórzeŹródło: Istock
d8f2pxx

Dla kogo otwarte grancie?

W oficjalnych komunikatach jest mowa o rezydentach Unii Europejskiej. To pojęcie może brzmieć obco, dlatego wyjaśniamy, o kogo chodzi.

Rezydent to obywatel kraju należącego do Unii Europejskiej i zamieszkujący w nim na stałe, a także obywatele państw spoza Unii, którzy jednak na stałe mieszkają na jej terenie. W tej sytuacji potrzebujemy karty pobytu, którą okażemy Policji Granicznej Czarnogóry.

Co ważne, jeśli wybieramy się w podróż samochodem i będziemy przekraczać granicę lądową, tylko w Chorwacji możemy zatrzymać się z noclegiem. Przez terytorium krajów spoza Unii Europejskiej możemy przejechać tylko tranzytem.

d8f2pxx

Wakacje w Czarnogórze bez kwarantanny

Po przekroczeniu czarnogórskiej granicy nie musimy przechodzić kwarantanny, a przy wjeździe nie potrzebujemy wyników testów na obecność koronawirusa. Jeszcze do końca czerwca wymagane były wyniki testów.

Jeśli planujemy pobyt w Czarnogórze krótszy niż 30 dni, wystarczy nam dowód osobisty. Pamiętajmy o takim dokumencie również dla dzieci. Jeśli na wakacje zabieramy zwierzęta, muszą mieć Międzynarodową Książeczkę Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne.

Czarnogórskie służby podjęły decyzję o tymczasowym wstrzymaniu otwarcia dyskotek i klubów, jednak działają hotele i restauracje.

Wakacje w Czarnogórze

Jeszcze zanim znowu mogliśmy latać do Czarnogóry z Polski, mogliśmy pojechać na wakacje własnym samochodem. Biura podróży rozszerzyły w tym roku ofertę wakacji z dojazdem własnym. Wybierając taką opcję mamy pełne możliwości wyboru rodzaju wyżywienia czy kategorii hotelu. Z dojazdem własnym kupimy więc zarówno wakacje w hotelu 3-gwiazdkowym ze śniadaniem, jak i w wysokiej klasy obiekcie z formułą all inclusive.

d8f2pxx

Na wakacje w Czarnogórze samolotem polecimy z lotnisk w Warszawie, Katowicach i Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i w Berlinie. Opcje z przelotem możemy wybrać z oferty biur Rainbow, Exim Tours i Rego-Bis.

W lipcu dostępne są już wycieczki na wakacje 2020, ale również z wylotem w sezonie 2021. Na przyszły rok możemy zarezerwować wakacje w przedprzedaży, wpłacając teraz tylko zaliczkę.

AKTUALIZACJA [29.07.2020] - zakaz lotów z Polski do Czarnogóry

Ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które wprowadza zakaz wykonywania lotów międzynarodowych do Czarnogóry. Dokument obowiązuje od 29 lipca do 11 sierpnia 2020 roku.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d8f2pxx
d8f2pxx
d8f2pxx