Trwa ładowanie...

Czarnogóra przywróciła część ograniczeń, zakaz lotów z Polski do tego kraju

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem rząd Czarnogóry ponownie ogłosił stan epidemii. Wróciły maseczki w miejscach publicznych i ograniczenia dotyczące zgromadzeń. Ze względu na sytuację w Czarnogórze polski rząd 29 lipca zawiesił połączenia lotnicze z tym krajem.

Share
Wakacje w Czarnogórze
Wakacje w CzarnogórzeŹródło: Istock
d8f2pxx

Czarnogóra – jako jeden z pierwszych europejskich krajów – zaczęła znosić restrykcje wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa. 25 maja prezydent Milo Djukanović ogłosił, że jego kraj jest wolny od COVID-19 i zezwolił na otwarcie granic dla obcokrajowców – na początek z wybranych państw.

Od 1 lipca do Czarnogóry swobodnie podróżować mogą wszyscy mieszkańcy krajów Unii Europejskiej.

Czarnogóra ogłasza stan epidemii

W związku ze spadkiem liczby zakażonych osób, na początku czerwca władze Czarnogóry uznały, że epidemia koronawirusa w ich kraju wygasła. Niestety, kilkanaście dni później – 14 czerwca odnotowano nowe przypadki zachorowania na COVID-19 i od tego czasu liczba infekcji nadal rośnie.

d8f2pxx

Jak możemy przeczytać na stronie RP w Podgoricy, w środę 22 lipca liczba aktywnych zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosiła 310 osób. Od początku trwania epidemii odnotowano 2472 przypadki zakażenia. Zdecydowanie mniej niż w Polsce, należy jednak pamiętać, że Czarnogóra liczy niespełna 620 000 mieszkańców.

W związku ze wzrostem liczby zachorowań władze tego kraju podjęły kolejne środki prewencyjne, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W Czarnogórze ponownie obowiązuje stan epidemii, a od 22 lipca wprowadzono nowe, tymczasowe zasady bezpieczeństwa.

Noszenie maseczek znów obowiązkowe

Na terenie całej Czarnogóry znów konieczne jest noszenie masek ochronnych – zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Z tego obowiązku jesteśmy zwolnieni jedynie na plażach i w parkach narodowych – pod warunkiem przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Ograniczona została liczba osób mogących brać udział w zgromadzeniach – do maksymalnie 40 w plenerze oraz 20 w pomieszczeniach (przy zachowaniu dwumetrowego dystansu).

d8f2pxx

Co najmniej do 6 sierpnia zamknięte będą dyskoteki, kluby nocne i bary. Zabronione jest też organizowanie wesel i innych dużych imprez prywatnych, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności.

Co z obiektami gastronomicznymi? Mogą funkcjonować, ale przy zachowaniu nowych środków bezpieczeństwa. Przy jednym stoliku wewnątrz restauracji czy kawiarni mogą usiąść maksymalnie dwie, a na tarasach i w ogródkach – cztery osoby.

Pomiędzy stolikami powinna zostać zachowana co najmniej dwumetrowa odległość, a lokale muszą być regularnie dezynfekowane. Niedozwolona jest samoobsługa. Jedzenia nie zamówimy więc przy barze, do stolika przyniesie nam je kelner.

AKTUALIZACJA [29.07.2020] - zakaz lotów z Polski do Czarnogóry

Ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które wprowadza zakaz wykonywania lotów międzynarodowych do Czarnogóry. Dokument obowiązuje od 29 lipca do 11 sierpnia 2020 roku.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d8f2pxx
d8f2pxx
d8f2pxx