Trwa ładowanie...

Czarnogóra zmienia zasady wjazdu. Potrzebny test lub certyfikat Covid

Od 24 sierpnia zmieniają się zasady wjazdu do Czarnogóry dla zagranicznych gości, w tym turystów z Polski. Przekroczenie granicy tego kraju będzie możliwe po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, dowodu szczepienia lub zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19.

Share
Wakacje w Czarnogórze - zmieniły się zasady wjazdu
Wakacje w Czarnogórze - zmieniły się zasady wjazduŹródło: Unsplash.com
d73vebu

AKTUALIZACJA 11.09.2021

Do tej pory turyści wybierający się na wakacje do Czarnogóry nie mieli obowiązku legitymowania się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa ani żadnymi zaświadczeniami. Niemal przez całe lato mogliśmy przekraczać granice tego kraju na takich samych zasadach, jak przed pandemią.

W związku ze wzrostem w ostatnich tygodniach zachorowań na COVID-19 władze Czarnogóry zdecydowały się jednak zmienić zasady podróżowania, wprowadzając podobne przepisy, jakie obowiązują już od dawna w wielu innych popularnych wśród turystów krajach.

d73vebu

Wakacje w Czarnogórze – ozdrowieńcy i zaszczepieni zwolnieni z testów

Od 24 sierpnia 2021 obcokrajowcy chcący spędzić wakacje w Czarnogórze będą zobowiązani do okazania jednego z trzech dokumentów. Może być to negatywny wynik testu na koronawirusa, zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 (o ile upłynęło 14 dni od podania drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej) lub certyfikat potwierdzający, że jesteśmy ozdrowieńcami.

Akceptowane są dwa rodzaje testów. Możemy okazać zarówno zaświadczenie o negatywnym wyniku badania PCR (nie starsze niż 72 godziny), jak i negatywny wynik testu antygenowego (nie starszy niż 48 godzin).

Ozdrowieńcy zostaną natomiast poproszeni o przedstawienie dokumentu poświadczającego, że od choroby i pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego minęło nie mniej niż 14 dni i nie więcej niż 180 dni. Takie informacje znajdują się m.in. w Unijnym Certyfikacie Covid.

WAŻNE: Od 14 września bezwarunkowo (bez zaświadczeń i bez testów) wjeżdżają do Czarnogóry osoby poniżej 18. roku życia – zarówno obywatele Czarnogóry, jak i obcokrajowcy.

Osoby, które nie będą posiadać żadnego z wymienionych dokumentów, po przekroczeniu granicy Czarnogóry zostaną skierowane na 14-dniową kwarantannę. Będzie ją można skrócić po sześciu dniach po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR.

d73vebu
d73vebu
d73vebu