Trwa ładowanie...

Koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą do Czarnogóry

Wybierasz się na urlop do Czarnogóry i zastanawiasz się, jakie dokumenty są niezbędne, by przekroczyć granice tego kraju? Poznaj aktualne zasady wjazdu i zaplanuj wymarzone wakacje.

Share
Polscy turyści coraz chętniej wyjeżdżają do CzarnogóryPolscy turyści coraz chętniej wyjeżdżają do CzarnogóryŹródło: Unsplash.com
d2fxrtc

AKTUALIZACJA 14.01.2022

Jakie są aktualne zasady wjazdu do Czarnogóry?

Od 13 stycznia 2022 roku wjazd na teren Czarnogóry jest możliwy po okazaniu certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie przeciwko Covid-19, status ozdrowieńca bądź posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Certyfikat szczepień nie może być starszy niż 6 miesięcy (datę ważności liczy się od terminu przyjęcia ostatniej dawki preparatu), z kolei zaświadczenie o przebyciu Covid-19 jest ważne od 10 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.

d2fxrtc

Osoby nie posiadające ww. zaświadczeń, by przekroczyć granicę Czarnogóry, muszą wykonać test na obecność koronawirusa i uzyskać wynik negatywny. Może to być zarówno badanie PCR (wykonane w ciągu 72 godzin przed przyjazdem), jak i antygenowe (zrobione w okresie 48 godzin przed przybyciem do Czarnogóry).

Bezpieczne wakacje - obostrzenia w Czarnogórze

Władze Czarnogóry apelują o przestrzeganie zasad bez dystansu oraz noszenie maseczek, szczególnie w przestrzeniach publicznych zamkniętych, gdzie niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości (2 metry) między osobami.

Wejście do galerii handlowych, restauracji, hoteli, obiektów usługowych powyżej 1000 m2 oraz obiektów prowadzących handel towarami nieżywnościowymi powyżej 1000 m2 jest możliwe wyłącznie da osób, które posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, certyfikat ozdrowieńca lub aktualny negatywny test na obecność koronawirusa.

Godziny otwarcia wszystkich lokali gastronomicznych są ograniczone do godz. 22.00 , z zakazem muzyki na żywo.

d2fxrtc

Zasady powrotu do Polski

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, podróżni przybywający do Polski z państw spoza strefy Schengen, w tym z Czarnogóry, są kierowani na 10-dniową kwarantannę.

Można ją skrócić po 7 dniach, wykonując test na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) i uzyskując wynik negatywny. Kwarantanna zostanie uznana za zrealizowaną z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku badania do systemu teleinformatycznego.

Potrzebujesz testu zwalniającego z kwarantanny po powrocie? Specjalnie dla klientów Wakacje.pl przygotowaliśmy dedykowaną ofertę badań na COVID-19.

Obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do Polski nie dotyczy:

  • podróżnych z zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni;
  • dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńców– osób, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2fxrtc
d2fxrtc
d2fxrtc