Trwa ładowanie...
d16shyk

Czy prawo działa wstecz? Sprawdź, czy obowiązują Cię nowe przepisy ustawy

Nowe przepisy prawne, tzw. tarcza antykryzysowa, obowiązują turystów i podmioty działające w branży turystycznej od 1 kwietnia 2020 roku. Od razu nasuwa się zatem myśl, że jeśli nasza wycieczka została odwołana wcześniej albo sami zrezygnowaliśmy z niej przed tą datą, nowe zapisy nas nie obowiązują. Okazuje się, że nie do końca tak jest. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy prawo działa wstecz? Sprawdź, czy obowiązują Cię nowe przepisy ustawy
(Wakacje.pl, Fot: iStock)
d16shyk

Lex retro non agit, czyli „prawo nie działa wstecz” to jedna z najbardziej znanych sentencji łacińskich, kojarzona również przez laików. Mówi ona, że skutki prawne nowych przepisów nie dotyczą zdarzeń prawnych, które miały miejsce w przeszłości. Właśnie dlatego wiele niezrozumienia budzi fakt, że dzisiejsza, niestandardowa dla klientów biur podróży i samych biur sytuacja dopuszcza objęcie nowymi przepisami osoby, którym biuro podróży anulowało wycieczkę wcześniej lub które same z niej zrezygnowały.

Na forach internetowych i w mediach społecznościowych biur podróży, również Wakacje.pl, nie brakowało komentarzy turystów, którzy czuli się oszukani przez biura, bo liczyli na zwrot pieniędzy za wycieczkę w ciągu 14 dni. Pod koniec marca klienci z większym natężeniem chcieli rezygnować z wyjazdów zaplanowanych na najbliższe miesiące, żeby nie wpaść w tryb zwrotu pieniędzy wydłużony o 180 dni. Biura podróży i agenci turystyczni, Wakacje.pl również, oczywiście te rezygnacje przyjmowały zgodnie z życzeniem klientów. Tymczasem nowa specustawa wprowadziła zapis, który powiększa pulę rezerwacji objętych zmienionymi zasadami zwrotów o rezerwacje odwołane wcześniej.

*Wyjaśniamy przepisy *

d16shyk

Mowa o artykule 31h specustawy, który można streścić w zdaniu: jeżeli organizator nie dokonał jeszcze zwrotu opłat lub wpłat za już odwołane lub anulowane wyjazdy, a termin na ich dokonanie nie upłynął przed dniem 13 marca 2020 roku, zastosowanie mają przepisy odraczające skuteczność o 180 dni i pozwalające na wybór vouchera.

Co to oznacza w praktyce? Dokładnie to, że teraz wszystkie niezrealizowane zwroty za wyjazdy, których brak realizacji z powodu koronawirusa ogłoszono lub uznano po dniu 28 lutego 2020 roku – zostają także odroczone o 180 dni.

*Jan Palasik, radca prawny Wakacje.pl: *

Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych organizator ma 14 dni na zwrot wpłat w przypadku odwołania wyjazdu. Obecnie do tych 14 dni doliczamy 180 dni na zwrot w przypadku wszystkich rezerwacji odwołanych (lub z których zrezygnował klient) po 28 lutego, jeśli biuro nie dokonało zwrotu przed 13 marca. Jeżeli więc już byliśmy w procesie rezygnacji, ale nie został on zakończony i zostaliśmy objęci nowymi przepisami prawnymi, biuro podróży ma czas na zwrot naszej wpłaty w wymiarze 180 dni plus 14-dniowy okres pomniejszony o liczbę dni, które już w tym procesie upłynęły.

d16shyk

*Wyjaśnijmy to na przykładach: *

Jeżeli nasza wycieczka została odwołana 28 lutego, organizator ma teraz 180 +1 dzień na zwrot naszych pieniędzy, bo 13 dni z 14 ustawowych dni już upłynęły.

Jeżeli zaś wycieczka została odwołana 5 marca i tego dnia rozpoczął się proces rezygnacji, nasze pieniądze otrzymamy maksymalnie w ciągu 180 dni + 7 dni z „podstawowego” procesu rezygnacji (7 dni już upłynęło między 5 marca a 13 marca).

Można by zapytać, gdzie w tym wszystkim zasada „prawo nie działa wstecz”? Zdarza jednak, że prawo dopuszcza takie „działania wstecz” w sytuacjach, kiedy wiąże się to z konkretnymi korzyściami.

d16shyk

*Ustawa chroni branżę turystyczną *

Pamiętajmy, że ustawa nakierowana jest przede wszystkim na pomoc przedsiębiorcom. W tym ujęciu, takie odciążenie jest niewątpliwie bardzo pomocne, bowiem branża turystyczna z każdym dniem ponosi coraz poważniejsze szkody, a odroczenie, wydawać by się mogło, niewielkich sum jednostkowych, w grupowym zestawieniu może pozwolić zachować pracę wielu osób i zapewnić przetrwanie. Biura podróży opłaciły już miejsca w hotelach, samolotach, programy wycieczek objazdowych i nie mogą liczyć na natychmiastowy zwrot za niewykorzystane świadczenia. Wbrew pojawiającym się na forach internetowych i w mediach społecznościowych opiniom, biura nie przetrzymują pieniędzy klientów dla własnych korzyści, a pokryły planowane koszty. Ustawa z 1 kwietnia 2020 roku zabezpiecza przyszłość biur podróży i całą branżę turystyczną jako jeden z kluczowych sektorów gospodarki.

d16shyk
d16shyk

d16shyk