Trwa ładowanie...

Urlop zagraniczny jest możliwy nawet teraz! Sprawdź́ zasady odpowiedzialnego podróżowania

Epidemia koronawirusa nie zahamowała naszych marzeń o dalekich wyjazdach. To nie pytanie, czy chcemy podróżować, ale czy mimo obecnej sytuacji nadal mamy taką możliwość, pada najczęściej. Zagraniczny urlop w czasie pandemii jest możliwy, a to dzięki nowym rozwiązaniom wprowadzonym przez władze państw, linie lotnicze czy hotelarzy. Jak dziś podróżować odpowiedzialnie? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.
Share
Urlop zagraniczny jest możliwy nawet teraz! Sprawdź́ zasady odpowiedzialnego podróżowania
Źródło: Shutterstock
dmxnsby

Rosnąca liczba zapytań i rezerwacji wakacji pokazuje, że znowu chcemy podróżować, odpoczywać, odetchnąć. Wakacje dla wielu z nas mają być elementem normalności, którą znamy sprzed pandemii. Żeby podróże mogły być taką normalnością, muszą nieodłącznie wiązać się z odpowiedzialnością. Czy jest to dziś możliwe?

Zebraliśmy najważniejsze dla turystów rozwiązania i zasady działające na każdym etapie podróży.

Przekonujemy też, że jako turyści możemy zrobić więcej niż częsta dezynfekcja, dystans i noszenie maseczki.

dmxnsby

Z testem czy bez?

Już na etapie planowania mamy wpływ na to, czy działamy odpowiedzialnie. Różne kraje określiły różne restrykcje przy przekroczeniu ich granicy – większość tych, do których jeździmy na wakacje, wymaga testów na obecność koronawirusa, nawet od ozdrowieńców. Testów wymagają m.in. Egipt, Turcja, Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria, Chorwacja czy Emiraty Arabskie. I o ile początkowo testowanie przed wyjazdem wielu z nas traktowało jako obciążenie, dziś ta percepcja się zmienia i widzimy w nim raczej element bezpieczeństwa, że spędzimy wakacje wśród zdrowych osób.

Jeśli lecimy tam, gdzie test nie jest wymagany (Dominikana, Meksyk, Zanzibar, Albania), rozważmy jego wykonanie mimo to. Wyniki testu antygenowego będziemy mieli nawet po kwadransie od badania.

W Wakacje.pl wprowadziliśmy specjalne filtry z testem/bez testu, żeby klienci mogli dokonać wyboru i rozpoznać warunki już na etapie pierwszego przeglądania ofert. Na pytanie „z testem czy bez?” rekomendujemy – zawsze z testem.

  Wakacje.pl
Źródło: Wakacje.pl

A co z podróżą samolotem?

Większość z nas co roku, również w tym, wybiera się na zagraniczne wakacje właśnie samolotem. Ograniczona przestrzeń zamkniętej kabiny budziła wątpliwości co do bezpieczeństwa, dlatego istotna okazała się wiedza przekazana przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA, zgodnie z którą powietrze w kabinach nowoczesnych samolotów wymieniane jest co 2-3 minuty (w biurowcach 2-3 razy na godzinę), a filtry HEPA pochłaniają 99% bakterii i wirusów. Linie lotnicze wymagają od pasażerów i załogi zakrywania ust oraz nosa, takie restrykcje obowiązują nas też na lotniskach.

dmxnsby

Dezynfekcja, maseczki to też element naszej podróży z lotniska docelowego do hotelu. Na transferach w większości przypadków może być zajęta tylko połowa miejsc. Przy wejściu do hoteli obsługa mierzy wszystkim temperaturę, a dezynfekcją obejmowani są turyści, a nawet ich bagaże.

Zasady w hotelu

W hotelach wprowadzono wiele zasad bezpieczeństwa, a na popularnych kierunkach, np. w Turcji czy w Egipcie, otwarta jest tylko część obiektów, które te restrykcje mogą już spełniać. Te dwa kraje zapowiedziały też priorytetowe szczepienia dla sektora turystycznego, żeby jeszcze bardziej chronić personel i turystów.

W popularnych kurortach w Europie i poza nią otwarte hotele wprowadziły zupełnie nowe rozwiązania, maksymalnie zwiększające poziom bezpieczeństwa. To m.in.

  • 50 proc. obłożenia hoteli – zwiększenie przestrzeni na jednego turystę
  • Sprzątanie pokoi tylko na życzenie gości – zamawiane w recepcji lub w aplikacji (ograniczenie kontaktu)
  • Pełna dezynfekcja pokoi przed przyjazdem gości, codzienna kompleksowa dezynfekcja miejsc wspólnych
  • Posiłki nakładane wyłącznie przez obsługę hotelu (w niektórych hotelach zamawiane przez aplikację), zasady all inclusive (ilość i rodzaj posiłków) zostają bez zmian
  • Dystans między gośćmi – w basenie, leżaki na plaży i przy basenie
  • Pomiar temperatury przy każdym wejściu do hotelu (nawet jeśli wracamy z zakupów)
  • Wydzielone, odizolowane pokoje lub części hoteli do kwarantanny (na wypadek zachorowania)
dmxnsby

Wybieraj sprawdzone hotele i obiekty noclegowe. Hotele z katalogu biur podróży są weryfikowane pod kątem zasad bezpieczeństwa, a na miejscu weryfikują je rezydenci. Unikaj niesprawdzonych miejsc.

Ze świadomością, że w hotelu obowiązują zasady bezpieczeństwa, wypoczywa się spokojniej i przyjemniej.

Co dla klientów biur podróży

Odpowiedzialność za turystów biorą też biura podróży i agenci turystyczni. Jeśli wybieramy zorganizowane wakacje, z podstawowym ubezpieczeniem biura dostaniemy teraz rozszerzenie o koszty leczenia za granicą na wypadek zachorowania na Covid-19. Biura decydują się też na opłacanie turystom testów, np. do Egiptu czy do Turcji, a rezydenci na miejscu organizowali logistykę testowania na powrocie.

dmxnsby

- Codziennie zbieramy aktualną wiedzę i przygotowujemy raporty, żeby wyposażyć naszych klientów w informacje, rozszerzamy pakiety ubezpieczeń, wprowadziliśmy specjalne filtry i strony w serwisie, nieustannie współpracujemy z biurami podróży, usprawniamy procesy. Udana i bezpieczna podróż wymaga odpowiedzialności wszystkich, od agenta i biura podróży na początku po turystę, który po wylądowaniu w Polsce zdecyduje się na zrobienie testumówi Anna Podpora, kierownik ds. produktu z Wakacje.pl.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu w podróży

Testy i kwarantanna przy powrocie

- Wprowadzenie przez rząd obowiązku kwarantanny dla wszystkich przekraczających granicę to potrzebne ujednolicenie zasad i w praktyce jeszcze większa ochrona. Wbrew pierwszej reakcji po ogłoszeniu nowych zasad, dają one podróżnym więcej możliwości zwolnienia z kwarantanny i większy komfort na wypadek pozytywnego wyniku testu, bo izolację przejdziemy w domu, a nie za granicą – dodaje Anna Podpora.

dmxnsby

Testy na powrocie nie są obowiązkowe, ale jeśli chcemy odpowiedzialnie podróżować, korzystajmy z tej opcji – nie tylko dlatego, że możemy w ten sposób uniknąć kwarantanny.

Test zrobiony na lotnisku i wynik w ciągu 15-20 minut da nam pewność, że nikogo nie zarazimy w drodze z lotniska do domu. Testy zrobimy na siedmiu lotniskach w Polsce (Warszawa, Modlin, Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań).

Czytaj: Testy na lotnisku - gdzie, kiedy i za ile?

- Zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim ich przestrzeganie na każdym etapie podróży zarówno przez turystów, biura podróży, linie lotnicze, w końcu hotelarzy i obsługę hotelową, dają nam dziś ponowną możliwość podróżowania. Takich zabezpieczeń powstało dużo i jeśli chcemy wyjeżdżać na zagraniczne wakacje, po prostu musimy je poznać i się do nich stosować. Bezpieczeństwo i odpowiedzialność muszą się wpisać w nasz plan podróżypodsumowuje Anna Podpora, kierownik ds. produktu w Wakacje.pl.

Zachowajmy dystans fizyczny, ale myślmy o sobie wzajemnie więcej niż kiedykolwiek nie tylko w podróży.

dmxnsby
dmxnsby
dmxnsby