Trwa ładowanie...
d3tbkxl

Decyzje biur podróży na czas pandemii koronawirusa

Jeśli Twoja wycieczka nie odbyła się z powodu epidemii koronawirusa, możesz uzyskać zwrot wpłaconych na jej poczet środków lub wybrać jedną z alternatyw proponowanych przez biuro podróży. Zobacz, jakie oferty i promocje przygotowali touroperatorzy dla swoich klientów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzje biur podróży na czas pandemii koronawirusa
(Wakacje.pl, Fot: iStock)
d3tbkxl

W sytuacji gdy Twoja wycieczka zostanie odwołana z powodu wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej, a do takiej zalicza się epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w postaci zamkniętych granic i anulowanych lotów, przysługuje Ci zwrot środków wpłaconych na rezerwację.

Powinieneś jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującą od 1 kwietnia br. specustawą biura podróży zyskały dodatkowe 180 dni na rozliczenie się z klientami. Dopiero po tym czasie następuje skuteczne rozwiązanie umowy pomiędzy stronami i rozpoczyna się 14-dniowy proces zwrotu pieniędzy. W praktyce oznacza to, że na wydane na poczet anulowanej wycieczki środki poczekasz nawet pół roku – do 194 dni.

Jeśli więc masz nadzieję na zagraniczną podróż jeszcze w tym roku i nie chcesz na tak długi czas „zamrażać” swoich pieniędzy, możesz wybrać inną opcję proponowaną przez biura podróży – zmianę terminu wycieczki lub voucher na kwotę równą (bądź wyższą!) sumie wpłat dokonanych na anulowane wakacje.

d3tbkxl

Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert touroperatorów. Porównaj i wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję.

ITAKA (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Zmiana terminu wycieczki dla klientów wyjazdów, które maiły odbyć się do 31.05.2020 r.:

 • Zmiana na tę samą imprezę w czerwcu 2020 – bez dopłaty z zachowaniem warunków promocji lub po aktualnej cenie, jeśli zostanie wybrany ten sam hotel/ta sama wycieczka, typ pokoju, wyżywienie, czas trwania i ubezpieczenie. Zmiana terminu nie powoduje, że infant (dziecko poniżej 2 lat) będzie traktowany jako dziecko (dziecko powyżej 2 lat) ani że dziecko traci zniżkę wynikającą z jego wieku.
 • Zmiana na tę samą imprezę w lipcu lub sierpniu 2020 – w przypadku różnicy w cenie wymagana dopłata, z zachowaniem warunków promocji lub po aktualnej cenie.
 • Zmiana na inną imprezę w czerwcu 2020 – w przypadku różnicy w cenie wymagana dopłata, z zachowaniem warunków promocji lub w aktualnej cenie.
 • Zmiana na dowolną imprezę w sezonie Zima 2020/21 – w przypadku różnicy w cenie wymagana dopłata, z zachowaniem warunków pierwszego etapu promocji dla oferty Zima 2020/21.

2. Voucher o wartości 105% wpłaconej kwoty (odpowiednio zaliczki lub całości) ważny przez 1 rok od dnia, w którym miała się rozpocząć anulowana impreza turystyczna. Można go wykorzystać na dowolną wycieczkę Itaki.

d3tbkxl

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

RAINBOW (dot. wycieczek z wylotem do 22.05.2020)

1. Zmiana terminu wycieczki dla klientów wyjazdów, które miały odbyć się do 22.05.2020 r.:

 • Zmiana terminu wycieczki (wybór tego samego hotelu/wycieczki) na lipiec lub sierpień - Klient otrzyma +20% na pokrycie kosztów wysokiego sezonu.
 • Zmiana terminu wycieczki (wybór tego samego hotelu/wycieczki) na wrzesień lub październik - Klient otrzyma +10% na pokrycie kosztów.
 • Zmiana produktu (inna wycieczka/inny hotel) z zachowaniem wszystkich benefitów na lipiec lub sierpień - Klient otrzyma +20% na pokrycie kosztów wysokiego sezonu.
 • Zmiana produktu (inna wycieczka/inny hotel) z zachowaniem wszystkich benefitów na wrzesień lub październik - Klient otrzyma +10% na pokrycie kosztów.

2. Voucher o wartości 110% wpłaconej kwoty ważny na dowolną imprezę Rainbow i możliwy do realizacji min. do 30.09.2021.

d3tbkxl

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

GRECOS (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Zmiana terminu wyjazdu lub oferty na następujących warunkach (dotyczy wszystkich rezerwacji z wylotem do 31.05.2020):

 • Zmiana na tę samą imprezę w terminie od 01.06 do 17.07.2020 – bez zmiany ceny.
 • Zmiana na tę samą imprezę w terminie od 18 lipca do 31.08.2020 – z rabatem 20%.
 • Zmiana na tę samą imprezę odbywającą się we wrześniu 2020 – z rabatem 15%.
 • Zmiana na tę samą imprezę odbywającą się w październiku 2020 – z rabatem 10%.
 • Zmiana na inną ofertę Organizatora w terminie od 01.06 do 17.07.2020 – z rabatem 25%.
 • Zmiana na inną ofertę Organizatora w terminie od 18 lipca do 31.08.2020 – z rabatem 20%.
 • Zmiana na inną ofertę Organizatora odbywającą się we wrześniu 2020 – z rabatem 15%.
 • Zmiana na inną ofertę Organizatora odbywającą się w październiku 2020 – z rabatem 10%.

2. Możliwość skorzystania z bonu wakacyjnego o wartości 120% wpłaconej kwoty (odpowiednio zaliczki lub całości). Bon będzie ważny przez 1 rok od dnia rozpoczęcia anulowanej imprezy turystycznej i będzie go można wykorzystać na wycieczkę z oferty biura Grecos.

d3tbkxl

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

EXIM TOURS

1. Klienci, których wycieczki zostały anulowane, mają możliwość wyboru vouchera. Jego wartość jest równa kwocie wpłat Klienta na poczet realizacji umowy o imprezę, która została anulowana. Voucher jest jednorazowy, imienny i może z niego skorzystać tylko i wyłącznie jego posiadacz. Można go wykorzystać jako płatność za dowolną, nową rezerwację z oferty Exim Tours. Voucher ważny jest rok od daty rozpoczęcia pierwotnej wycieczki.

Ponadto, Organizator zachęca do odbycia wakacji w Polsce. Klienci, którzy wybiorą voucher turystyczny, otrzymają bon zniżkowy o wartości 100 PLN do wykorzystania na wycieczkę w kraju.

d3tbkxl

2. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

CORAL TRAVEL (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Każdy klient z anulowanych lotów ma możliwość bezkosztowej zmiany terminu po aktualnej cenie oraz:

 • utrzymania ceny z pierwotnej rezerwacji (jeśli różnica w cenie pomiędzy nową a starą rezerwacją będzie niższa niż 10%),
 • otrzymania zniżki 5% na nową rezerwację (jeśli różnica w cenie pomiędzy nową a starą rezerwacją będzie wyższa niż 10%).

Wspomniane wyżej zniżki obowiązują do 15.05.2020 r.

d3tbkxl

2. Możliwość wystawienia vouchera o wartości 110% wpłaconej kwoty. Voucher będzie imienny i może zostać wykorzystany na nową rezerwację wycieczki z oferty Coral Travel z wylotami do 31.10.2021.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

SUN&FUN

1. Możliwość jednorazowej bezpłatnej zmiany rezerwacji, przy czym wartość nowej rezerwacji nie może być niższa od pierwotnej.

2. Voucher o wartości 100% wpłaconych zaliczek do wykorzystania na dowolną imprezę z oferty Organizatora. Voucher jest ważny 1 rok od planowanej daty wylotu z pierwotnej rezerwacji.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

A ponadto:

Dla klientów, których termin wylotu przypada w dniach 02-28 maja 2020 r., w przypadku zachowania hotelu, trasy, uczestników podróży, pokoju oraz rodzaju wyżywienia - dla imprez realizowanych do:

 • TUNEZJI I NA DJERBĘ – możliwość zmiany terminu na czerwiec, wrzesień i październik – z zachowaniem ceny całkowitej imprezy podanej w umowie.
 • EGIPTU – możliwość zmiany terminu na czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik – z zachowaniem ceny całkowitej imprezy podanej w umowie.

Pakiet TravelSafe+ obejmujący wyloty w terminie 04 maja 2020 r. - 23 października 2020 r. (nieobjęte zakazem ruchu lotniczego w związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2)

1. Voucher na nowe wakacje o wartości 100% wpłaconych środków w związku z realizacją umowy o udział w imprezie turystycznej, od której odstępuje Klient. Voucher będzie można zrealizować na dowolną wycieczkę z oferty Sun & Fun z terminem powrotu z wakacji do 31 października 2021 r.

Dodatkowo, w przypadku rezerwacji opłaconych za pomocą vouchera do 31.01.2021 r. klient otrzyma 5% zniżki od ceny całkowitej nowej umowy. Zniżka łączy się z innymi rabatami (promocja First Call na Lato 2021, 2% rabatu dla stałych Klientów).

2. Anulacja imprezy zgodnie z OWU i powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

3. Zachowanie obecnej rezerwacji – bez podejmowania żadnych dalszych kroków i z dokonaniem dopłat do imprezy zgodnymi z harmonogramem płatności zawartym w Umowie.

ETI (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Zmiana terminu anulowanej wycieczki – w przypadku wyboru droższej imprezy obowiązuje dopłata.

2. Voucher o nominalnej wartości 120% ceny wykupionej imprezy. Voucher można wykorzystać na dowolną datę po przywróceniu połączeń lotniczych do Egiptu. Jest ważny przez 1 rok, licząc od oryginalnej daty wylotu, i nie dotyczy biletów lotniczych.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

BEST REISEN

1. Jednorazowa zmiana wyjazdu po aktualnych cenach – bez opłat manipulacyjnych – na dowolnie wybraną ofertę Lato 2020 lub Zima 2020/21. Zmiana może dotyczyć terminu, kierunku oraz długości pobytu. Nie można zmienić uczestników wyjazdu.

2. Voucher o wartości 100% wpłaconej kwoty ważny przez rok od planowanej pierwotnej daty wylotu, przy czym nowy wylot musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od daty wylotu na pierwotnej rezerwacji. Bon jest bezimienny, co oznacza, że właściciel może przekazać go innej osobie. Można go wykorzystać na dowolną imprezę turystyczną Best Reisen.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

REGO-BIS

Dla wyjazdów do 14.06.2020:

1. Przeniesienie rezerwacji na konkretną imprezę zaproponowaną przez Rego-bis w innym terminie bez dopłat i bez opłaty manipulacyjnej.

2. Przeniesienie rezerwacji na dowolną imprezę droższą za dopłatą według aktualnego cennika, z dopłatą do zaliczki 29% od nowej imprezy, bez opłaty manipulacyjnej.

3. Voucher ważny przez rok od daty rozpoczęcia pierwotnej imprezy na 110% wartości wpłaconej kwoty i do wykorzystania na dowolną imprezę turystyczną Rego-Bis.

4. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

Dla wyjazdów od 15.06.2020:

1. Przeniesienie rezerwacji na konkretną imprezę zaproponowaną przez Rego-bis w innym terminie bez dopłat i bez opłaty manipulacyjnej.

2. Przeniesienie rezerwacji na dowolną imprezę droższą za dopłatą według aktualnego cennika, z dopłatą do zaliczki 29% od nowej imprezy, bez opłaty manipulacyjnej.

3. Voucher ważny przez rok od daty rozpoczęcia pierwotnej imprezy na 110% wartości wpłaconej kwoty i do wykorzystania na dowolną imprezę turystyczną Rego-Bis.

4. Rezygnacja zgodnie z OWU z wypłatą kwoty poniesionej do 180 dni.

PRIMA HOLIDAY

1. Voucher na 100% kwoty wpłaconej na poczet anulowanej wycieczki. Voucher jest ważny przez 2 lata od daty pierwotnego wyjazdu (czas, w którym należy dokonać rezerwacji). Może zostać wykorzystany na zakup dowolnej imprezy turystycznej realizowanej przez Prima Holiday.

Przy realizacji vouchera jego wartość dodatkowo zostanie podniesiona o bonus zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • bonus o wartości 100 zł/dla osoby pełnopłatnej z rezerwacji - na imprezy realizowane w Europie w oparciu o przeloty regularne i Low Cost.
 • bonus o wartości 150 zł/dla osoby pełnopłatnej z rezerwacji – na imprezy czarterowe.
 • bonus o wartości 200 zł/dla osoby pełnopłatnej z rezerwacji – na dalsze imprezy Egzotyczne realizowane w oparciu o połączenia rejsowe.

2. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

ATUR (dot. imprez turystycznych z datą wylotu do dnia 08.05.2020)

1. Zmiana anulowanej rezerwacji na inny termin bez opłat manipulacyjnych.

2. Voucher do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych ATUR. Voucher o wartości kwoty wpłaconej na poczet dotychczasowej umowy można wykorzystać na rezerwację nowej imprezy w dowolnie wybranym terminie, kierunku oraz długości pobytu zgodnie z dostępnością w systemie rezerwacyjnym.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

OASIS (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Bezpłatna zmiana terminu wycieczki na wyloty:

 • w CZERWCU - wszystkie dostępne terminy,
 • we WRZEŚNIU - wyloty od 21.09 do 30.09.2020,
 • w PAŹDZIERNIKU - wszystkie dostępne terminy.

bez dodatkowych kosztów, z zachowaniem ceny wyjazdu już wykupionego, pod warunkiem zachowania tych samych składników imprezy: ten sam hotel, rodzaj pokoju, wyżywienie, czas trwania, liczba uczestników.

2. Zmiana terminu wycieczki na wyloty:

 • w LIPCU - wszystkie dostępne terminy,
 • w SIERPNIU - wszystkie dostępne terminy,
 • we WRZEŚNIU - wyloty od 01.09 do 20.09.2020,

bez dodatkowych kosztów, jedynie z dopłatą do aktualnej ceny wycieczki, jeśli nowa impreza będzie droższa.

3. Voucher dla klientów z terminami wylotów: od 30.04.2020 do 15.06.2020 o wartości 100% wpłaconych środków do wykorzystania przez rok od daty rozpoczęcia pierwotnej imprezy na dowolną imprezę turystyczną Oasis.

Przy realizacji Vouchera jego wartość dodatkowo zostanie podniesiona zgodnie z poniższymi wytycznymi:

- bonus o wartości 100 zł/dla osoby pełnopłatnej z rezerwacji - na imprezy czarterowe będące w sprzedaży typu first minute – rezerwacja musi zostać dokonana do 31.03.2021 r.

4. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

OREX (dot. wycieczek z wylotem do 31.05.2020)

1. Bezpłatna zmiana rezerwacji na dowolny termin z oferty Lato 2020 - Klientów obowiązują ceny imprez aktualne w dniu dokonania zmiany. Wpłacone zaliczki zostaną przeksięgowane na poczet nowych rezerwacji bez konieczności dokonania dopłat w przypadku różnicy.

2. Voucher o wartości 100% wpłaconych środków do wykorzystania na dowolny wyjazd z oferty Orex Travel w sezonie Lato 2020 lub Lato 2021 roku. Voucher będzie ważny przez 1 rok od dnia, w którym miała rozpocząć się impreza turystyczna, w zamian za którą został wystawiony.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

MOUZENIDIS

1. Możliwość przeniesienia wyjazdu na 2021 r. z utrzymaniem ceny z dnia zawarcia umowy.

2. Prawo do zmiany w rezerwacji zgodnie z zawartą wcześniej umową oraz etapem First Greece, w którym dokonano zakupu. Klienci, którzy nie byli objęci promocją First Greece, mają również prawo do zmiany rezerwacji na nową imprezę pod warunkiem, że nie jest ona tańsza od pierwotnie zakupionej o więcej niż 5%.

3. Voucher na 100% wartości wpłaconych środków na anulowany wyjazd ważny rok od daty rozpoczęcia pierwotnej wycieczki. Voucher można wykorzystać na dowolną wycieczkę z oferty Mouzenidis Travel po aktualnych cenach systemowych.

4. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

EURO POL TOUR (dot. wyjazdów turystycznych mających swój początek do 25.05 2020)

1. Zmiana na dowolny termin, dowolną imprezę w tym lub przyszłym roku bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wszyscy Klienci, którzy zdecydują się na zmianę terminu wyjazdu, niezależnie od terminu wyjazdu, dodatkowo będą mieli możliwość zmiany nowej rezerwacji do 31 dni przed wyjazdem bez dodatkowych kosztów.

2. Voucher na wartość wpłaconej zaliczki do przeznaczenia na przyszłe rezerwacje ważny 12 miesięcy od daty rozpoczęcia pierwotnego wyjazdu.

3. Zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki (organizator ma 194 dni na dokonanie zwrotu).

d3tbkxl
d3tbkxl

d3tbkxl