Trwa ładowanie...

Do Hiszpanii z negatywnym wynikiem testu PCR

Od 23 listopada osoby wybierające się do Hiszpanii z państw o zwiększonym ryzyku zachorowania na COVID-19 muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Zmiana dotyczy podróżnych z Polski – również tych, którzy planują pobyt na Wyspach Kanaryjskich.
Share
Od 23 listopada do Hiszpanii z negatywnym wynikiem testu PCR
Od 23 listopada do Hiszpanii z negatywnym wynikiem testu PCRŹródło: Istock
d1ic6mq

Ostatnie tygodnie przyniosły kilka ważnych zmian dotyczących zasad wjazdu do Hiszpanii. Najpierw nowe regulacje dla turystów wprowadziły Wyspy Kanaryjskie, o czym więcej pisaliśmy w tekście Na Wyspy Kanaryjskie z testem, ale tańszym i szybszym, a zaledwie kilkanaście dni później – Hiszpania kontynentalna. Jak dokładnie wyglądają nowe przepisy i kogo dotyczą?

Akceptowany tylko test PCR

Od 23 listopada wszystkie osoby udające się do Hiszpanii z krajów ujętych na liście regionów ryzyka, w tym z Polski, muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać nie później niż 72 godziny przed planowanym terminem przyjazdu, a kontrola jego wyniku odbywa się na lotniskach oraz w portach morskich zaraz po przybyciu.

d1ic6mq

Przy wjeździe do Hiszpanii akceptowane są jedynie badania molekularne na obecność koronawirusa (testy RT-PCR). Nie można więc wykonać tańszych i szybszych testów antygenowych, na przeciwciała czy serologicznych.

Dokument poświadczający negatywny wynik testu możemy okazać w formie elektronicznej lub papierowej. Zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język angielski lub hiszpański i – oprócz informacji o negatywnym wyniku testu – zawierać: nasze imię i nazwisko, numer paszportu lub innego dowodu tożsamości (tego, który zabieramy ze sobą w podróż), datę i czas wykonania badania, oznaczenie laboratorium oraz informację o użytej technice diagnostycznej.

Na Kanary tak jak do Hiszpanii kontynentalnej

Co w przypadku podróży z Polski na Teneryfę, Gran Canarię, Lanzarote czy Fuerteventurę? Nowe przepisy dotyczą również osób wybierających się na Wyspy Kanaryjskie. Oznacza to, że 23 listopada moc obowiązującą tracą dla nas wprowadzone zaledwie tydzień wcześniej zasady wjazdu na Kanary, m.in. możliwość wykonania testu antygenowego zamiast testu PCR.

d1ic6mq

Dopóki Polska znajduje się na liście krajów ryzyka opracowanej przez Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, w przypadku podróży na Wyspy Kanaryjskie musimy posiadać negatywny wynik testu PCR.

Pozostałe zasady wjazdu bez zmian

W przypadku podróży do Hiszpanii nadal jesteśmy zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (FSC). Można to zrobić poprzez stronę: https://www.spth.gob.es lub bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Po wypełnieniu wniosku otrzymamy unikalny kod QR – należy go wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym. Będziemy go musieli okazać – wraz z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa – po przylocie do Hiszpanii. O te dokumenty może nas również wcześniej poprosić personel samolotu, którym będziemy podróżować.

d1ic6mq

---

Oprócz Polski, na liście państw o zwiększonym ryzyku zachorowania na COVID-19 (czyli tych, z których podróżni muszą wykonać test na obecność koronawirusa przed podróżą do Hiszpanii) znalazły się również: Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Chorwacja, Dania (z wyjątkiem Wysp Owczych i Grenlandii), Słowenia, Francja, Estonia, Grecja, Węgry, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Norwegia (z wyłączeniem regionów Rogaland, Møre og Romsdal, Nordland, Viken, Inland, Vestfold i Telemark, Agder, Vestland, Trøndelag and Troms i Finnmark), Holandia, Portugalia (z wyjątkiem Azorów), Rumunia, Szwecja, Liechtenstein i Słowacja.

d1ic6mq
d1ic6mq
d1ic6mq