Trwa ładowanie...

Rząd przedłuża obostrzenia. Co z kwarantanną i turystyką krajową?

Hotele i stoki w Polsce co najmniej do połowy lutego pozostaną zamknięte dla turystów, a osoby podróżujące do naszego kraju transportem zbiorowym będą zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie większości dotychczasowych obostrzeń.
Share
Co dalej z kwarantanną po powrocie do Polski?
Co dalej z kwarantanną po powrocie do Polski?Źródło: Unsplash.com
d3idr6l

Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu do 14 lutego 2021 r. większości ograniczeń obowiązujących w ramach tzw. etapu odpowiedzialności. Podczas czwartkowej (28 stycznia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że co najmniej do połowy przyszłego miesiąca zamknięte pozostaną restauracje (możliwe są wyłącznie usługi „na wynos” i „na dowóz”), obiekty noclegowe, stoki narciarskie i infrastruktura sportowa.

Mimo że, jak zaznaczył minister, „Mamy w Polsce stopniowy spadek zakażeń”, rząd zdecydował się zachować większość obowiązujących obecnie zasad między innymi ze względu na sytuację epidemiczną w otoczeniu międzynarodowym. W Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech nadal utrzymuje się wysoki poziom zakażeń koronawirusem.

Kwarantanna? Tak, ale można z niej zostać zwolnionym

Do 14 lutego utrzymany zostanie również obowiązek odbycia 10-dnowej kwarantanny po przekroczeniu granic Polski. Dotyczy on osób, które podróżują do naszego kraju środkami transportu zbiorowego (samolotami, pociągami czy autobusami). Osoby przyjeżdżające do Polski samochodami prywatnymi w dalszym ciągu nie będą podlegały kwarantannie.

d3idr6l

Jak zapowiedział minister zdrowia, z obowiązkowej kwarantanny nadal będą mogli zostać zwolnieni ci podróżni, którzy poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Takie badanie musi zostać wykonane w okresie 48 godzin przed przyjazdem do Polski (licząc od momentu uzyskania wyniku badania).

W związku z tą decyzją biura podróży są w trakcie zbierania aktualnych informacji na temat możliwości wykonania przez turystów testów diagnostycznych przed powrotem do Polski i zapowiadają wsparcie logistyczne w tym zakresie.

Niektórzy Organizatorzy już proponują klientom konkretne rozwiązania. Biura Coral Travel i Sun & Fun przygotowały promocje, w ramach których turyści podróżujący do Egiptu zyskują możliwość bezpłatnego wykonania testu na obecność koronawirusa nie tylko na początku wakacji (po przylocie do Egiptu), ale również przed powrotem do Polski.

O kolejnych, najważniejszych decyzjach w tym zakresie będziemy informować na łamach naszego magazynu.

Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach i muzea

W ramach łagodzenia obostrzeń, po konsultacjach ze specjalistami zdrowia publicznego, polski rząd podjął decyzję o otwarciu od 1 lutego sklepów w galeriach i centrach handlowych. Od początku przyszłego miesiąca działalność mogą też wznowić muzea i galerie sztuki.

d3idr6l
d3idr6l
d3idr6l