Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat nowych zasad kwarantanny. Sprawdź, kto może z niej być zwolniony

Zmiana przepisów dotyczących kwarantanny po powrocie do Polski wywołała wiele pytań u podróżnych. Od kiedy liczone jest 10 dni kwarantanny, kogo ten obowiązek dotyczy, czy można z niej zostać zwolnionym oraz co z ozdrowieńcami i zaszczepionymi? Przedstawiamy najważniejsze fakty i obalamy najczęściej pojawiające się mity.

Share
Kwarantanna po powrocie do Polski - fakty i mity
Kwarantanna po powrocie do Polski - fakty i mityŹródło: Shutterstock
d4hky59

Od 30 marca obowiązują nowe, ujednolicone przepisy dotyczące warunków wjazdu do naszego kraju. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, podróżni przekraczający granicę RP są kierowani na 10-dniową kwarantannę.

Zebraliśmy 10 najczęściej poruszanych wątków i pytań podróżnych na temat aktualnych zasad kwarantanny i możliwości zwolnienia z tego obowiązku. Sprawdź, co jest faktem, a co mitem!

d4hky59

1. Osoby wracające do Polski mają obowiązek wykonania testu na COVID-19 – MIT

Test (antygen lub PCR) nie jest obowiązkowy. Jego wykonanie 48 godzin przed podróżą do Polski (w przypadku państw Strefy Schengen) lub do 48 godzin po przekroczeniu granicy naszego kraju (w przypadku wszystkich państw, z których wracamy) i uzyskanie negatywnego wyniku badania pozwoli nam jednak uniknąć obowiązkowej kwarantanny lub skrócić czas jej trwania. Upewnimy się też, że nie jesteśmy zakażeni i wracając do domu nie narażamy zdrowia naszych bliskich.

2. Kwarantanna dotyczy wszystkich osób przekraczających granicę Polski – FAKT

Zgodnie z rozporządzeniem z 29 marca, 10-dniową kwarantannę muszą odbyć wszyscy podróżni przekraczający polską granicę, niezależnie od tego, z którego kraju wracają i jakim środkiem transportu. Od 30 marca obowiązek ten dotyczy zarówno osób korzystających z transportu zbiorowego (samolot, autobus, pociąg), poruszających się prywatnymi środkami transportu czy przekraczających granicę Polski pieszo.

Z kwarantanny nadal są jednak zwolnione niektóre grupy osób, np. kierowcy zawodowi, pracownicy transgraniczni, ozdrowieńcy, osoby zaszczepione na COVID-19 i podróżni z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

3. Kwarantanna rozpoczyna się od razu po przekroczeniu granicy – MIT

10-dniowa kwarantanna jest liczona od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Jeśli więc wróciliśmy do Polski w poniedziałek 5 kwietnia, formalnie kwarantannę rozpoczynamy dopiero we wtorek, 6 kwietnia i – o ile nie zostaniemy z niej wcześniej zwolnieni – od tej daty liczy się wspomniane 10 dni.

d4hky59

4. Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny – FAKT

Tutaj nic się w przepisach nie zmieniło. Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski. Warunkiem jest przedstawienie funkcjonariuszowi Straży Granicznej zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta. To właśnie stąd po przyjęciu drugiej dawki szczepionki możemy pobrać kod QR z zaświadczeniem o odbytym szczepieniu. O jego wydruk możemy również poprosić punkt szczepień.

Ważne! Należy pamiętać, że z kwarantanny wjazdowej są zwolnieni tylko ci podróżni, którzy otrzymali pełny cykl szczepień (dwie dawki preparatu). Osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek i znajdują się w trakcie szczepienia, w rozumieniu rozporządzenia nie są jeszcze osobami zaszczepionymi.

5. Ozdrowieńcy nie są już zwolnieni z kwarantanny – MIT

Mimo że w opublikowanej 29 marca w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia nie ma mowy o wyjątkach, w których osoby przekraczające granicę RP mogą być zwolnione z kwarantanny, uspokajamy! W dalszym ciągu obowiązują wcześniejsze regulacje w tym zakresie.

d4hky59

Z 10-dniowej kwarantanny wjazdowej nadal są więc zwolnieni ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski. Muszą one udokumentować ten fakt funkcjonariuszom Straży Granicznej – na przykład przedstawiając wydruk z Internetowego Konta Pacjenta potwierdzający przebywanie w izolacji.

6. Niektóre testy na COVID-19 zrobione za granicą zwolnią z kwarantanny – FAKT

Osoby przyjeżdżające do Polski z państw strefy Schengen mogą być zwolnione z kwarantanny, jeśli przedstawią zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Badanie musi być wykonane nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Zgodnie z przepisami, może to być zarówno test antygenowy, jak i PCR.

7. Test zrobiony w Egipcie zwolni mnie z kwarantanny po powrocie do Polski – MIT

Jeszcze do niedawna był to fakt. Na 48 h przed podróżą do Polski mogliśmy wykonać w kurorcie w Egipcie test na koronawirusa, a jego negatywny wynik stanowił przepustkę do zwolnienia z kwarantanny po powrocie z wakacji.

Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie rozporządzenia z dnia 29 marca 2021 roku. Zgodnie z nim, od 30 marca 2021 podróżni wracający z Egiptu (i z całej strefy non-Schengen, np. z Turcji, Dominikany, Malediwów czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich) automatycznie są kierowani na kwarantannę po powrocie do kraju. Negatywny wynik testu zrobionego w Egipcie nie zwalnia ich już z tego obowiązku. Istnieje jednak inny sposób na skrócenie izolacji – wykonanie badania w kierunku koronawirusa w Polsce, po powrocie z wakacji.

d4hky59

8. Nie można uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski – MIT

Od 30 marca, zgodnie z przepisami, możemy zrobić test na obecność koronawirusa w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z Polską. I to niezależnie od tego, czy wracamy z krajów strefy Schengen, czy non-Schengen. Może to być zarówno test PCR, jak i szybki i tańszy test antygenowy. Jeśli jego wynik będzie negatywny, po jego wpisaniu przez laboratorium do systemu teleinformatycznego nasza kwarantanna się skończy.

Przypominamy, że 10-dniowa kwarantanna jest liczona od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Jeśli więc wykonamy badanie na koronawirusa od razu po powrocie do Polski, np. na lotnisku albo zaraz po powrocie do domu, możemy uniknąć kwarantanny. Na wynik testu antygenowego czeka się około 15-20 minut, a niektóre laboratoria deklarują wpisanie wyniku do systemu teleinformatycznego nawet do 4 godzin od jego uzyskania.

9. Test na COVID-19 po powrocie do kraju można zrobić np. na lotnisku – FAKT

Wiele portów lotniczych, wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych, uruchomiło punkty diagnostyczne, np. w halach przylotów czy na lotniskowych parkingach. Możemy tam wykonać testy PCR i antygenowe przed wylotem na wakacje, jeśli dany kraj tego wymaga, lub tuż po powrocie do Polski, by zostać zwolnionym z kwarantanny lub skrócić czas jej trwania.

d4hky59

10. Koszt wykonania testu na COVID-19 ponosi podróżny – FAKT

To podróżny podejmuje decyzję o poddaniu się badaniu diagnostycznemu w kierunku koronawirusa i to on ponosi jego koszt. Testy wykonywane po powrocie do Polski nie są finansowane przez państwo, ich cena nie wchodzi również w koszt imprezy turystycznej (chociaż niektórzy organizatorzy wyjazdów finansują swoim klientom testy wymagane przed wyjazdem na wakacje lub oferują zniżki na badania).

Ceny testów antygenowych na lotniskach w Polsce rozpoczynają się od 150 zł. Wykonanie testu PCR to koszt od 290 zł.

d4hky59
d4hky59
d4hky59