Trwa ładowanie...

Grecja wprowadza obowiązkowe testy PCR dla podróżnych z Polski

Od soboty (3 października) podróżni z Polski po przylocie do Grecji będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Taką informację podał grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego, a potwierdziła Ambasada Grecji w Polsce. Pierwsze biura podróży już podjęły decyzję o anulowaniu październikowych wyjazdów.

Share
Od 3 października do Grecji z testem na obecność koronawirusa
Od 3 października do Grecji z testem na obecność koronawirusaŹródło: Istock
d2bxghz

Do tej pory polscy turyści wybierający się do Grecji samolotem byli zwolnieni z obowiązku legitymowania się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Badania przeprowadzano wyłącznie losowo na greckich lotniskach, na koszt władz tego kraju. Musieli je także wykonać podróżni wyjeżdżający do Grecji drogą lądową. Od najbliższej soboty, 3 października, ma się to zmienić.

Do Grecji tylko z testem PCR

Jak poinformował Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego w depeszy NOTAM skierowanej do przewoźników lotniczych, od 3 października Polacy przylatujący do tego kraju będą musieli posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Takie badanie można wykonać nie później niż 72 godziny przed przylotem.

d2bxghz

Powyższy obowiązek dotyczy również obywateli greckich i stałych mieszkańców Grecji wracających do kraju z Polski. Jak zaznaczono w komunikacie, tylko osoby, które będą posiadały zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR, zostaną wpuszczone na teren Grecji przez władze graniczne.

Co z zaplanowanymi na październik wycieczkami?

Decyzja greckiego rządu zaskoczyła nie tylko turystów, ale również organizatorów wyjazdów. Wprowadzone w czwartek regulacje stwarzają dużą trudność dla podróżnych, którzy mieli wylecieć do Grecji w najbliższy weekend. Mieliby oni naprawdę mało czasu na wykonanie testu PCR na obecność koronawirusa i mogliby nie zdążyć na czas odebrać wyniku badania.

Dlatego też od razu po ogłoszeniu nowych obostrzeń, touroperatorzy w porozumieniu z Polską Izbą Turystyki podjęli rozmowy z greckimi władzami, wnioskując o złagodzenie lub przesunięcie o tydzień wymogu okazania wyników testu PCR przez podróżnych z Polski. Niestety nie zakończyły się one sukcesem, stąd pierwsi organizatorzy już informują o odwołaniu wycieczek do Grecji.

Decyzję o anulacji wszystkich wyjazdów zaplanowanych od 3 do 31 października podjęły już biura podróży Rainbow, Coral Travel i Itaka.

Jakie alternatywy mają klienci tych biur podróży? Rainbow i Itaka proponują zmianę rezerwacji na inny kierunek, na przykład Wyspy Kanaryjskie, Tunezję, Turcję czy Egipt, a Coral Travel - przeniesienie wyjazdu na 2021 rok. Turyści mogą również wybrać voucher o wartości co najmniej 100% kwoty wpłaconej na poczet anulowanej imprezy turystycznej lub ubiegać się o zwrot środków.

d2bxghz

Większość wyjazdów zaplanowanych od 3 października do końca sezonu Lato 2020 anulował również Grecos Holiday. Touroperator potwierdził, że w tym miesiącu odbędą się jeszcze następujące rejsy:

9 października - Rodos - z wylotami z Warszawy i Katowic;

11 października - Heraklion - z wylotami z Warszawy i Wrocławia;

16 października - Rodos - z wylotem z Warszawy i Katowic;

18 października - Heraklion - z wylotem z Warszawy i Wrocławia.

Część wycieczek do Grecji – opartych o przeloty samolotem czarterowym (Enter Air) i mających odbyć się do 11 października br. – odwołało biuro Exim Tours. Pozostałe wyjazdy na tę chwilę są realizowane planowo. Będziemy informować o kolejnych decyzjach touroperatorów.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej (tego samego dokumentu, który zabierzemy ze sobą w podróż). Obowiązkowemu badaniu nie podlegają dzieci do 10. roku życia.

Nowe regulacje mają obowiązywać do 12 października. Jeśli pojawią się decyzje dotyczące wylotów w późniejszym terminie, będziemy o tym informować.

d2bxghz

Gdzie wykonać test PCR?

W Polsce takie badanie możemy wykonać w jednym z rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia punkcie pobrań. Ich listę znajdziemy na stronie: https://pacjent.gov.pl/ Koszt testu PCR, wraz z zaświadczeniem w języku angielskim, to około 550 zł. Na wynik czeka się zazwyczaj 24 godziny.

Badaniu można poddać się również w prywatnych, akredytowanych, laboratoriach, a jego cenę ustala dana placówka.

Formularz PLF nadal wymagany

W dalszym ciągu każdy podróżny udający się do Grecji jest zobowiązany do wypełnienia – najpóźniej na dzień przed wyjazdem – formularza PLF i uzyskania kodu QR. W kwestionariuszu podajemy m.in. nasze dane kontaktowe, informacje o miejscu wylotu oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji.

Jak podano w komunikacie, turyści nadal mogą też zostać poddani losowym testom po przybyciu do Grecji.

Obowiązkowe testy nie tylko dla Polaków

Oprócz Polaków, wykonanie testu na obecność koronawirusa przed podróżą do Grecji jest również obowiązkowe dla osób przylatujących z Bułgarii, Rumunii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malty, Belgii, Hiszpanii, Albanii, Północnej Macedonii, Węgier i Czech.

d2bxghz
d2bxghz
d2bxghz