Trwa ładowanie...

Grecja znosi kwarantannę. Kiedy będziemy mogli polecieć na wakacje?

Jeden z najpopularniejszych w Europie kierunków turystycznych stopniowo otwiera granice. Od 19 kwietnia Grecja znosi obowiązkową kwarantannę dla obywateli części krajów, w tym Polski. Co to oznacza dla podróżnych i kiedy Grecja w pełni rozpocznie sezon turystyczny?

Share
Od kiedy spędzimy wakacje w Grecji?Od kiedy spędzimy wakacje w Grecji?Źródło: Shutterstock
d2fxrtc

Ukochany wakacyjny kraj Polaków – Grecja – już w kwietniu rozpoczyna stopniowe luzowanie obostrzeń i otwieranie granic dla obcokrajowców.

Od 19 kwietnia obywatele Unii Europejskiej, w tym Polski, a także Nowej Zelandii, Australii, Korei Południowej, Tajlandii, Rwandy, Singapuru, USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą przekroczyć granicę Grecji bez obowiązku odbycia 7-dniowej kwarantanny. Zwolnienie to dotyczy podróżnych, którzy przylecą na lotniska w Atenach, Salonikach, Heraklionie, Korfu, Rodos, Kos, Chanii (Kreta), Mykonos i Santorini lub przekroczą granicę lądową.

Jak czytamy w komunikacie Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO), to na razie tzw. „soft opening”. Pełne otwarcie sezonu turystycznego nastąpi 14 maja. Wtedy też najprawdopodobniej większość biur podróży wznowi realizację imprez turystycznych do Grecji.

d2fxrtc

Grecja otwiera granice – jakie zasady dla podróżnych?

Osoby, które od 19 kwietnia wybierają się do Grecji, muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać na 72 godziny przed wjazdem i dotyczy ono wszystkich podróżnych, niezależnie od kraju, z którego przybywają.

Z obowiązku wykonania testu są zwolnione dzieci do 5. roku życia oraz osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. W tym drugim przypadku warunkiem jest posiadanie zaświadczenia o szczepieniu wydanego w języku angielskim oraz przyjęcie drugiej dawki preparatu co najmniej na 14 dni przed wjazdem do Grecji.

Podobnie jak w poprzednim roku, każdy podróżny jest również zobowiązany do wypełnienia na 24 h przed przyjazdem formularza PLF. To elektroniczny dokument, przy pomocy którego rejestrujemy swój pobyt w Grecji. Formularz jest dostępny na stronie: https://travel.gov.gr/#/

d2fxrtc

Grecja otwiera granice – co z wycieczkami biur podróży?

Wobec wcześniejszych informacji o pełnym rozpoczęciu tegorocznego sezonu turystycznego w Grecji od 14 maja, zdecydowana większość biur podróży zaplanowała wznowienie wyjazdów do tego kraju w drugiej połowie maja.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsze samoloty czarterowe do Grecji wyruszą zgodnie z tym planem, czyli 14 maja. Tym bardziej, że - jak poinformowała nas Wirtualna Polska - Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna podtrzymuje informacje, że państwo to w pełni otworzy się dla turystów właśnie 14 maja. Szczegóły zasad wjazdu i pobytu zagranicznych gości w sezonie letnim w Grecji zostaną ogłoszone wkrótce.

Na ten moment żadne biuro podróży nie podjęło decyzji o wcześniejszym wznowieniu wyjazdów do Grecji, ale można się spodziewać, że organizatorzy będą intensywnie pracować nad jak najszybszym startem imprez. Najważniejsze informacje na ten temat podamy w Magazynie Wakacje.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2fxrtc
d2fxrtc
d2fxrtc