Trwa ładowanie...
wakacje.pl
Inspiracje

Jaka jest pogoda w Meksyku – kiedy polecieć tam na wakacje?

To – zaraz po Zanzibarze i Dominikanie – jeden z najczęściej wybieranych obecnie kierunków egzotycznych. Pogoda w Meksyku różni się w zależności od regionu i pory roku, dlatego warto sprawdzić, kiedy najlepiej polecieć na wakacje do tego kraju, żeby trafić na najbardziej optymalną dla siebie aurę.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kiedy najlepiej pojechać do Meksyku?
Kiedy najlepiej pojechać do Meksyku?Źródło: Unsplash.com
d3yzy2q

Meksyk – kolebka wielkich cywilizacji Azteków i Majów – ma prawie dwa miliony kilometrów kwadratowych powierzchni. Jego rozległość w połączeniu z niejednolitym ukształtowaniem terenu i wpływem prądów morskich sprawiają, że kraj ten jest też różnorodny pod względem klimatycznym.

Jego północna i środkowa część leży w strefie zwrotnikowej charakteryzującej się gorącymi latami i chłodnymi zimami. Z kolei na południu kraju mamy do czynienia z klimatem podrównikowym. Zróżnicowanie temperatur pomiędzy miesiącami nie przekracza tam 4-5 stopni Celsjusza. Jest za to znacznie wilgotniej, a w trakcie pory deszczowej możemy spodziewać się obfitych opadów. Kiedy więc najlepiej przylecieć na wakacje do Meksyku?

Wybierasz się na południe Meksyku? To idealny czas na wakacje

Jeśli w planach masz odwiedzenie południa Meksyku, na przykład regionu Jukatan, Cancun i Playa del Carmen, to właśnie teraz jest bardzo dobry czas na wypoczynek w tych miejscach. W okresie od grudnia do marca średnia temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 25-27 stopni Celsjusza. Jest bardzo ciepło (można więc plażować), ale nie gorąco i duszno, więc jeśli nastawiamy się na aktywny wypoczynek i zwiedzanie, pogoda będzie nam sprzyjać.

d3yzy2q

A na półwyspie Jukatan mamy co zwiedzać! To tu zetkniemy się ze śladami osadnictwa Majów, chociażby podczas wizyty w mieście Chichén Itzá ze słynną piramidą Kukulkana, możemy podziwiać zachwycające cenoty – studnie krasowe powstałe w wyniku wypłukiwania przez wodę deszczową skał wapiennych czy nurkować w poszukiwaniu zjawiskowych raf koralowych (m.in. na Lagunie Yalku czy wyspie Cozumel).

Popularnym regionem jest też położone na południowym zachodzie kraju słynne Acapulco. To jeden z najstarszych kurortów, niegdyś modne miejsce wypoczynku gwiazd Hollywood, a obecnie chętnie wybierane nie tylko przez przyjezdnych, ale przede wszystkim przez mieszkańców Meksyku.

Na plażach południowego Meksyku co roku najwięcej turystów spotkamy w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, ale to w marcu w regionie Jukatan czy na Riviera Maya mamy największą liczbę słonecznych dni w ciągu miesiąca i zarazem najmniejszą liczbę opadów. Obawa, że deszcz pokrzyżuje nam wakacyjne plany, jest wtedy naprawdę niewielka.

d3yzy2q

Sprawdź pogodę w Meksyku

Nie taka straszna pora deszczowa

Na zdecydowanie więcej ciemnych chmur w południowym Meksyku napotkamy w okresie od maja do października, gdy trwa tu pora deszczowa. W tym czasie termometry pokazują nawet ponad 30 stopni Celsjusza (najcieplejszym miesiącem jest sierpień), ale ulewne deszcze potrafią utrzymywać się przez klika dni, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Oczywiście deszcz nie pada przez cały czas. Średnio dni, w których występują opady, mamy 19-23 w miesiącu.

Mimo – wydawałoby się – mało sprzyjającej aury wielu turystów odwiedza tę część Meksyku wiosną i latem. Wysokie temperatury w słoneczne dni oraz ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego (28-29 stopni Celsjusza) sprzyjają plażowaniu. Zresztą temperatura wody w zatoce w zasadzie nie spada poniżej 20 stopni, co sprawia, że można tu kąpać się praktycznie przez cały rok.

d3yzy2q

Najmniej optymalnym czasem na urlop na południu Meksyku jest okres od września do listopada. To czas huraganów. Szczególnie we wschodniej części, nad Zatoką Meksykańską, prawdopodobieństwo wystąpienia silnych wiatrów i sztormów jest wysokie.

Północny Meksyk? Pojedź tam wiosną

Jeśli chcesz pozwiedzać północno-środkową część kraju – z Wyżyną Meksykańską, łańcuchem górskim Sierra Madre Wschodnia i Zatoką Kalifornijską – najlepiej wybrać się tam wiosną, od marca do czerwca. Możemy wtedy liczyć na optymalne temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza, a opady są naprawdę sporadyczne.

Miłośnicy ciepełka powinni przyjechać tu w okresie od czerwca do września, kiedy słupki rtęci potrafią sięgać nawet 40 stopni. Najchłodniej na północy Meksyku jest – tak jak w Polsce – zimą. Od listopada do marca temperatury mogą spaść nawet poniżej zera, szczególnie na terenach górskich.

d3yzy2q

Zasady wjazdu do Meksyku

Podróżując do Meksyku, nie potrzebujemy zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Wystarczy, że przed wyjazdem wypełnimy Questionnaire of Identification of Risk Factors in Travellers – formularz, w którym jesteśmy proszeni o podanie naszych danych kontaktowych, wskazanie państw odwiedzonych w ciągu ostatnich 14 dni, a także zaświadczenie, że nie mieliśmy kontaktu z osobą chorą na Covid-19 ani sami nie wykazujemy niepokojących objawów.

Wakacje w Meksyku – za ile?

Wyjazdy do Meksyku w sezonie ZIMA 2020/21 w swojej ofercie mają biura Itaka, Rainbow, Exim Tours, Best Reisen, Ecco Travel i Nekera. Na wypoczynek na popularnym półwyspie Jukatan polecimy z czterech polskich lotnisk: Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Katowic; oraz z Berlina. W ofertach biur podróży znajdziemy opcję z bezpośrednim przelotem wygodnym Dreamlinerem.

d3yzy2q

Za tygodniowy wypoczynek w Meksyku w lutym – bez wyżywienia – zapłacimy od 3600 zł za osobę. 7-dniowe wczasy all inclusive w dobrze ocenianym 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu to koszt od 5000 zł za osobę.

Jeśli jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, w ofercie biur podróży znajdziemy również wycieczki objazdowe do Meksyku oraz wyjazdy łączące wypoczynek i zwiedzanie (7 + 7). Tu ceny zaczynają się od 5 700 zł (tygodniowa wycieczka objazdowa).

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3yzy2q
d3yzy2q
d3yzy2q