Trwa ładowanie...

Jaki dokument powinien przedstawić ozdrowieniec, by być zwolnionym z kwarantanny?

Od 11 marca osoby, które odbyły izolację lub hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem, nie podlegają obowiązkowi kwarantanny po przyjeździe do Polski. Wraz z nowym przepisem pojawiło się jednak nowe pytanie: w jaki sposób udokumentować ten fakt. Znamy odpowiedź!

Share
Jak udokumentować izolację z powodu zakażenia koronawirusem?
Jak udokumentować izolację z powodu zakażenia koronawirusem?Źródło: Shutterstock
d1vr50z

Jak już pisaliśmy wcześniej, zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 11 marca obowiązku odbycia kwarantanny po przyjeździe do naszego kraju nie stosuje się w przypadku osób „które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

d1vr50z

W nowych przepisach zaznaczono co prawda, że fakt odbycia izolacji/hospitalizacji należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej, nie doprecyzowano jednak, jakie dokumenty w tym przypadku będą honorowane.

Jak udokumentować objęcie izolacją z powodu zakażenia koronawirusem?

Jak informuje nas Straż Graniczna, w takich przypadkach funkcjonariusze respektują m.in. wydruki z „Internetowego Konta Pacjenta” poświadczające odbycie izolacji lub hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski – kogo dotyczy?

Przypominamy, że obowiązkowi odbycia 10-dniowej kwarantanny podlegają osoby, które przekraczają granicę Polski środkami transportu zbiorowego, a więc samolotami, pociągami czy autobusami; a także – niezależnie od formy transportu – osoby podróżujące z Czech i Słowacji. Zasady te obowiązują co najmniej do 28 marca 2021 roku.

Obok ozdrowieńców, z kwarantanny mogą zostać zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną na terenie UE) oraz podróżni z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa wykonanym na 48 h przed przyjazdem do Polski.

Kto jeszcze jest zwolniony z kwarantanny? Sprawdź informacje na stronie Straży Granicznej.

d1vr50z
d1vr50z
d1vr50z