Trwa ładowanie...

Kapadocja. Niezwykła kraina w Turcji

Krajobraz Kapadocji należy do najbardziej wyjątkowych na całym świecie. Fascynujące podziemne miasta, wykute w skale kościoły i przedziwne formacje tworzą niezwykłą krainę, której grzech nie odwiedzić, gdy wypoczywamy na słynnej Riwierze Tureckiej.

Share
Kapadocja
KapadocjaŹródło: Istock
d119abw

Najbardziej baśniowo jest tu o świcie, gdy niebo mieni się odcieniami różu, brzoskwini i błękitu, a nad Kapadocją unosi się kilkadziesiąt kolorowych balonów. Wówczas dzieje się magia, którą uwiecznić pragną profesjonalni fotografowie, instagramowi influenserzy i rzesze turystów. Kapadocja jest rzeczywiście miejscem wyjątkowym w skali światowej, więc trudno się dziwić, że niektórzy głównie dla niej przyjeżdżają do Turcji na wczasy.

Turecka kraina, znajdująca się w Anatolii, słynie z niezwykłych form tufowych, które powstały po wybuchu wulkanu. Lawa pokryła ogromną przestrzeń, a lata działania wody i wiatru wyrzeźbiły ze skał niezwykłe kształty. Do dziś zmieniają one swoją formę. Cegiełkę dołożył tez człowiek, którego działalność sprawiła, że cud natury jest jeszcze ciekawszy. Podziemne miasta i niesamowite świątynie w skale pasują tu idealnie.

d119abw

Kapadocja z lotu ptaka po prostu zapiera dech i nie jest to wyrażenie na wyrost. To jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie, w którym można skorzystać z lotu balonem. Regularnie pojawia się ona w czołówce tego typu rankingów.

Balon niespiesznie leci nad niezwykłymi skalnymi wieżami, a poranne niebo ma niezwykły kolor. Wraz z wieloma innymi balonami unoszącymi się nad ziemią tworzy obrazek jak z filmu. Mamy czas na rozkoszowanie się chwilą, jest spokojnie i magicznie. Ogromne wrażenie robi Dolina Miłości, gdzie znajdują się wysokie skały, które wywołują dwuznaczne skojarzenia.

Czy warto jechać do Kapadocji i nie lecieć balonem? Oczywiście! Kraina robi ogromne wrażenie także z ziemi, ale lot to absolutna kropka nad i. To zdecydowanie przeżycie, które zostanie z nami na długo. Nie jest to po prostu atrakcja Turcji, jest to jedna z najciekawszych atrakcji w skali światowej, a którą mamy właściwie na wyciągnięcie ręki.

Göreme - setki kościołów w skale

Po niezwykłym poranku w balonie, czas na wizytę w kilku miejscach, które widzieliśmy z góry. Najczęściej odwiedzane jest Göreme, gdzie znajduje się park narodowy wpisany na listę UNESCO. Stanowi muzeum obejmujące aż 350 wykutych w skale kościołów. Już sama liczba przyprawia o zawrót głowy. Zostały odkryte dopiero niewiele ponad sto lat temu, a ich historia sięga kilkunastu wieków wstecz.

d119abw

Gdy wchodzimy do niewielkich świątyń, w których może się zmieścić kilkudziesięciu wiernych, dostajemy gęsiej skórki. Może to piękne freski, a może niezwykła atmosfera, którą da się wyczuć wśród skał. Część z nich powstała w VIII w., gdy zdobienia były wyjątkowo skromne, a część w wiekach późniejszych – wówczas malowidła były pełne intensywnych barw.

Na szczególną uwagę zasługują trzy kościoły z XI wieku: Kościół Jabłkowy - najmniejszy z całego kompleksu, Kościół Wężowy z malowidłami przedstawiającymi Chrystusa i świętych, oraz Ciemny Kościół z niesamowicie barwnymi freskami. Nasycono je kolorami, ponieważ jedyne źródło światła stanowiły drzwi wejściowe.

Uchisar – niezwykły skalny zamek

Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Kapadocji to także Uchisar, gdzie znajduje się najwyższa skała regionu. Zamek, nazywany też cytadelą, ma 60 m wysokości i jest widoczny z bardzo dużej odległości.

Na szczyt wdrapujemy się stromymi schodami dostając lekkiej zadyszki, ale warto. Widok z góry to wspaniała nagroda. Przepiękna panorama na bajkowe skalne kominy jest niepowtarzalna, a wnętrze niezwykłej "góry" pełne jest korytarzy, pomieszczeń i schodów, które w czasach bizantyjskich stanowiły dzielnicę mieszkalną. Do wielu można zajrzeć i poczuć, jak czas staje w miejscu.

d119abw

Szacuje się, że zamek był zamieszkiwany nawet przez 1000 osób. Podziemne tunele znajdują się także pod dzisiejszym miastem, położonym u podnóża skalnej cytadeli. Służyły jako łącznik ze światem zewnętrznym.

Jak wygląda wycieczka?

Niesamowita kraina znajduje się ok. 500 km od Riwiery Tureckiej, skąd organizowane są 2-dniowe wycieczki. Autokarowa wyprawa bez noclegu mija się z celem – przejechanie 1000 km w jeden dzień wraz z odpowiednim zapasem czasu na zwiedzanie byłoby niemożliwe. Biura podróży organizują wycieczki z noclegiem, ale zanim pójdziemy spać, czeka nas noc turecka pełna atrakcji. Kapadocja to najczęściej wycieczka fakultatywna w ramach wypoczynku na Riwierze Tureckiej, rzadziej na Wybrzeżu Egejskim.

Noce tureckie najlepsze w kraju

Podczas 2-dniowej wyprawy czeka na nas niezwykła atrakcja – bardzo często nocleg oferowany jest w hotelu w skale. Można też wziąć udział w nocy tureckiej, która również odbywa się w jaskini, co nadaje występowi szczególnego klimatu. Klimat miejsca, niezwykłe położenie i poziom artystyczny sprawiają, że są one uznawane za najlepsze noce tureckie w całym kraju.

Layer 1
Rzecznik prasowy Wakacje.pl
Klaudyna Fudala

 Poza słynnymi kościołami w Göreme i twierdzą Uçhisar, w planie zazwyczaj jest jedno z wielu podziemnych miast, np. Sartali czy Özkonak.

Koszt 2-dniowej wycieczki fakultatywnej do Kapadocji w biurze podróży wraz z noclegiem i wyżywieniem to ok. 500-600 zł. Tygodniowe wczasy all inclusive na Riwierze Tureckiej to koszt ok. 2 tys. zł (wczasy zaczynają się od 1600 zł).

d119abw
d119abw
d119abw