Trwa ładowanie...
d3s253u

Kiedy polecimy na wakacje? Terminy anulacji wycieczek biur podróży

Koronawirus tymczasowo zamroził turystykę krajową i zagraniczną. Tegoroczną majówkę – zamiast dna tropikalnej wyspie, wycieczce objazdowej lub w nadmorskim kurorcie – spędzimy w przydomowym ogródku, na działce bądź balkonie, ewentualnie na spacerze w parku lub w lesie. Które wyjazdy zagraniczne już zostały odwołane i kiedy wakacyjne podróże znów będą możliwe?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kiedy polecimy na wakacje? Terminy anulacji wycieczek biur podróży
(Wakacje.pl, Fot: iStock)
d3s253u

Zamknięte granice i lotniska, nieczynne hotele oraz atrakcje turystyczne na całym świecie – z powodu pandemii koronawirusa turystyka krajowa i zagraniczna nieoczekiwanie została zmuszona do zaciągnięcia hamulca ręcznego. Po wprowadzeniu w połowie marca przez Rząd RP ograniczeń w międzynarodowym ruchu lotniczym i kolejowym oraz zamknięciu polskich granic, działające w kraju biura podróży odwołały wycieczki zaplanowane na najbliższe tygodnie – do czasu aż podróżowanie znów będzie bezpieczne.

Piękna, słoneczna pogoda, wyższe temperatury i zbliżające się wielkimi krokami lato sprawiają, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie: Kiedy polecimy na wakacje? Odpowiedź brzmi: z pewnością nie w najbliższą majówkę.

Ze względu na epidemię koronawirusa wszyscy touroperatorzy anulowali kwietniowe wycieczki. Niektóre biura podróży podjęły też decyzje dotyczące majowych wyjazdów. Na wakacje z biurem Rainbow i Top Touristik nie wybierzemy się co najmniej do 15 maja, Itaka, Grecos, Coral Travel i ETI odwołały imprezy turystyczne do 31 maja. Pełen wykaz terminów anulacji wycieczek znajdziesz na końcu tego tekstu.

d3s253u

Organizatorzy wycieczek na bieżąco śledzą sytuację związaną z koronawirusem. A ta zmienia się dynamicznie. Dlatego wiele biur podróży – poza anulacją najbliższych wyjazdów – skróciło terminy dopłat do rezerwacji. Zamiast 30-40 dni przed wylotem, turyści mogą wpłacić pozostałą kwotę na realizację wycieczki najpóźniej na dwa tygodnie przed jej startem.

Kiedy za granicę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Po pierwsze – od terminu otwarcia granic Polski oraz wznowienia międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. Obostrzenia w tym zakresie obowiązują do 9 maja i w zależności od obecnej sytuacji epidemiologicznej – mogą zostać przedłużone. Dopóki przewoźnicy nie otrzymają od rządu zielonego światła, a lotniska nie wznowią funkcjonowania, na zagraniczny urlop z naszego kraju nie wyleci żaden turysta.

Druga kwestia to ograniczenia obowiązujące w kraju, do którego chcielibyśmy wybrać się na urlop. Dopóki hotele i atrakcje turystyczne pozostaną zamknięte, a liczba osób zakażonych koronawirusem w tym państwie nie zmaleje, wycieczki – nawet przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa – nie będą możliwe.

d3s253u

- Na razie żaden z organizatorów nie odwołał wyjazdów na czerwiec. Biura podróży śledzą bieżącą sytuację na świecie, by podejmować jak najbardziej adekwatne decyzje. Jednego możemy być pewni – żaden z kierunków turystycznych nie pozwoli sobie na przyjmowanie turystów, jeżeli zagrożenie związane z koronawirusem będzie realne – mówi Anna Podpora, kierownik ds. produktu z Wakacje.pl.

Jest jednak światełko w tunelu. Po ponad miesięcznym zahamowaniu ekonomicznym coraz więcej państw decyduje się na powolne odmrażanie gospodarki. Zyskuje na tym również branża turystyczna. W Niemczech od 22 kwietnia funkcjonować mogą stacjonarne biura agencyjne i punkty informacji turystycznej. Do startu sezonu turystycznego przygotowuje się Chorwacja. 1 czerwca władze tego państwa planują znieść wszelkie restrykcje – otwarte zostaną atrakcje turystyczne, hotele i restauracje. O wakacyjnych wyjazdach zaczynają myśleć Czesi i Włosi.

Z optymizmem w przyszłość patrzy też prezes Ryanaira, Michael O’Leary. Jego zdaniem, ruch lotniczy na dobre powróci w czerwcu, a lipiec i sierpień będą pełne okazji wyjazdów na wakacje last minute. Dodatkowe środki bezpieczeństwa w swoich samolotach wprowadzają m.in. Linie Emirates, które na jednym z kwietniowych lotów na próbę przeprowadziły szybkie testy na koronawirusa dla pasażerów.

Jak wiele osób zdecyduje się na podróż samolotem w najbliższym czasie? Jeśli wybierzemy się na urlop zagraniczny, bardziej prawdopodobne wydaje się, że pojedziemy na niego własnym autem. Doskonale zdają się to rozumieć biura podróży, które do swoich ofert już włączają wycieczki z alternatywną formą dojazdu. Na taki krok zdecydowała się już Itaka, wprowadzając do sprzedaży wycieczki do Czarnogóry i Chorwacji właśnie na dojazd własny.

d3s253u

Wakacje w Polsce?

Wielu z nas tego lata z pewnością wybierze wypoczynek w kraju. Szczególnie, jeśli myślimy o krótkim urlopie pod koniec maja lub w długi weekend czerwcowy.

- W najbliższych tygodniach znacznie lepiej pomyśleć o krótkim wyjeździe gdzieś niedaleko od domu, a zaplanowany na wakacje budżet przeznaczyć na pełnowymiarowy urlop w późniejszym czasie, gdy już będzie to możliwe – twierdzi Anna Podpora, kierownik ds. produktu z Wakacje.pl.

I może faktycznie obecnie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że 18% ankietowanych, którzy pierwotnie planowali wyjazd zagraniczny, tegoroczne wakacje chce spędzić w Polsce – głównie nad morzem (31%) lub w górach (22%). I nawet jeśli wymarzony urlop na rajskiej plaży tego lata nie dojdzie do skutku, możemy być pewni, że na nas poczeka. Na długo wyczekiwaną wycieczkę zagraniczną wyruszymy z biurem podróży w chwili, gdy będzie to bezpieczne – być może już w drugiej połowie roku.

d3s253u

Decyzje dotyczące terminów odwołanych imprez – stan na 24.04.2020 r.:

Itaka – imprezy z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 nie odbędą się

Itaka&Gala - imprezy z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 nie odbędą się

Rainbow - imprezy z wylotem/wyjazdem do 15.05.2020 nie odbędą się

d3s253u

Grecos - imprezy do Grecji z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 nie odbędą się

Exim Tours - imprezy z wylotem/wyjazdem do 24.04.2020 nie odbędą się

Coral Travel/Wezyr - imprezy z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 nie odbędą się

Sun&Fun - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

d3s253u

ETI - imprezy z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 zostały nie odbędą się

Best Reisen - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Rego-Bis - imprezy z wylotem/wyjazdem do 19.05.2020 nie odbędą się

Prima Holiday - imprezy z wylotem/wyjazdem do 31.05.2020 nie odbędą się

Ecco Travel - imprezy z wylotem/wyjazdem do 19.04.2020 nie odbędą się

Top Touristik - imprezy z wylotem/wyjazdem do 15.05.2020 nie odbędą się

Atur - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Ecco Holiday - imprezy z wylotem/wyjazdem do 26.04.2020 nie odbędą się

Oskar - imprezy z wylotem/wyjazdem do 23.04.2020 nie odbędą się

Funclub - imprezy z wylotem/wyjazdem do 03.05.2020 nie odbędą się

Premio - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Oasis - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Yobboo - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Orex - imprezy z wylotem/wyjazdem do 10.05.2020 nie odbędą się

Premio - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

LOGOS Tour - imprezy z wylotem/wyjazdem do 30.04.2020 nie odbędą się

Konsorcjum Biur Podróży - imprezy z wylotem/wyjazdem do 11.04.2020 nie odbędą się

OnHoliday - imprezy z wylotem/wyjazdem do 28.04.2020 nie odbędą się

Almatur - imprezy z wylotem/wyjazdem do 15.05.2020 nie odbędą się

Marco - imprezy z wylotem/wyjazdem do 03.05.2020 nie odbędą się

Euro Pol Tour - imprezy z wylotem/wyjazdem do 25.05.2020 nie odbędą się

Terminy dopłat do rezerwacji - aktualizacje Organizatorów dotyczące imprez z wyjazdem do 31.05.2020

Itaka - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Grecos - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Rainbow - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Exim Tours - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Coral/Wezyr - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Sun&Fun - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

Mouzenidis - możliwość dopłaty do rezerwacji 14 dni przed wylotem

d3s253u
d3s253u

d3s253u