Trwa ładowanie...

Konferencja ministra zdrowia. Co zmieni się dla podróżnych od 27 lutego?

Hotele oraz miejsca kultury i sportu pozostaną otwarte, z wyjątkiem jednego województwa, a wszystkich podróżnych przyjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji będzie obowiązywać kwarantanna. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej (24 lutego) konferencji prasowej poinformował o najnowszych decyzjach rządu.
Share
Co zmieni się dla podróżnych od 27 lutego?
Co zmieni się dla podróżnych od 27 lutego?Źródło: Istock
d364b6d

Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu o kolejne dwa tygodnie – do 14 marca - większości obowiązujących w naszym kraju zasad bezpieczeństwa. W porównaniu do obecnych obostrzeń, od 27 lutego będziemy mieli trzy kluczowe zmiany, przy czym nie wszystkie dotyczą całego kraju. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od najbliższej soboty w Polsce zostanie wprowadzona regionalizacja obostrzeń.

Rząd zamyka hotele na Warmii i Mazurach

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób, dlatego musieliśmy zrobić mały kroczek wstecz, o przysłowiowe 1/16 kroku – powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając powrót od 27 lutego części obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim.

d364b6d

Jak tłumaczył minister, decyzja ta jest podyktowana wyraźnie wyższym współczynnikiem zakażeń w tym regionie w porównaniu do innych części naszego kraju.

Co zmieni się od najbliższej soboty dla mieszkańców Warmii i Mazur? Ponownie zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny i korty tenisowe, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócą na nauczanie zdalne.

Powyższe zasady dotyczą wyłącznie Warmii i Mazur. W pozostałych częściach Polski hotele mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach: przy obłożeniu w 50 procentach i zwiększonych restrykcjach sanitarnych. Nadal otwarte pozostają również stoki i wyciągi narciarskie.

Kwarantanna dla przyjeżdżających z zagranicy

Przynajmniej do 14 marca utrzymany zostanie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granic Polski środkami transportu zbiorowego (samolotami, pociągami czy autobusami). Z tego obowiązku mogą zostać zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną na terenie UE) oraz podróżni z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa wykonanym na 48h przed przyjazdem do Polski.

d364b6d

Jest też jedna zmiana . Od 27 lutego obowiązkowej kwarantannie będą musiały się poddać osoby przyjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji – i to niezależnie od wybranego środka transportu. Zasada ta dotyczy więc również podróżnych przekraczających południowe granice naszego kraju samochodami prywatnymi. Podobnie jak w przypadku podróży transportem zbiorowym, z kwarantanny zwolni je negatywny wynik testu na koronawirusa lub zaświadczenie o odbytym szczepieniu przeciwko COVID-19.

Zasłanianie ust tylko przy pomocy maseczki

Tak jak już wcześniej zapowiadali przedstawiciele polskiego rządu, od 27 lutego wprowadzony zostanie zakaz używania szalików, kominów, bandan i przyłbic do zasłaniania ust i nosa. Dozwolone będą tylko maseczki. Mogą być wykonane z materiału, chociaż Ministerstwo Zdrowia rekomenduje maski chirurgiczne i z dodatkowymi filtrami.

d364b6d
d364b6d
d364b6d