Trwa ładowanie...

Koniec z zakazem lotów. Odmrożenie w lataniu od 14 stycznia

Zniesienie zakazu połączeń lotniczych z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej kończy trwający od 10 miesięcy zakaz lotów. Kolejne rozporządzenia dodawały lub usuwały z listy zakazów kolejne kierunki, a ostatnie rozporządzenie wygasło 13 stycznia i nie ma kolejnego.
Share
Koniec z zakazem lotów
Koniec z zakazem lotów Źródło: Unsplash.com
d3idr6l

Trudno mówić, żeby turyści i cała branża turystyczna przyzwyczaiły się do kolejnych publikacji zakazujących loty, bo od marca zmieniały się one w trybach dwutygodniowych. Dodatkowo różnice w projektach rozporządzeń i ostatecznie publikowanych dokumentach sprawiały, że niektóre kierunki, w tym turystyczne, zamrażane były z dnia na dzień.

Wszystko wskazuje na to, że to już za nami. Ostatnie rozporządzenie zakazywało przelotów jedynie na trasach Wielka Brytania – Polska i Irlandia Północna - Polska, a i to wygasło 13 stycznia 2021 roku. Rząd nie przedstawił projektu kolejnego i jak zapewnił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, ministrowie nie pracują nad nowym projektem. To oznacza, że od 14 stycznia niebo jest całkowicie otwarte.

Latamy na zimowe urlopy

Już poprzednie dokumenty otworzyły niebo dla krajów europejskich czy popularnych wśród turystów egzotycznych krajów, a to umożliwiło biurom podróży realizację zaplanowanych wycieczek. Wprowadzenie, a teraz także przedłużenie kwarantanny po powrocie do Polski w przypadku transportu zorganizowanego (z wyjątkiem osób zaszczepionych na Covid-19), ma zauważalny wpływ na odkładanie decyzji o wylocie przez wiele osób, które planowały podróże np. w czasie ferii zimowych. Mimo to widać stopniowy powrót do podróżowania, szczególnie do Egiptu i na kierunki egzotyczne – Zanzibar, Dominikanę, do Meksyku, Emiratów Arabskich czy Kenii.

d3idr6l

Z naszych danych wynika, że większość zaplanowanych lotów odbywa się planowo. Zdecydowana większość osób, które miały zaplanowany wyjazd na styczeń, realizuje swoje urlopy i stawia się na lotnisku. Praca zdalna w wielu przypadkach pozwala na odbycie 10-dniowej kwarantanny po powrocie. Po wydłużeniu obowiązku kwarantanny część turystów rezygnuje z wyjazdów ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i brak możliwości pozostania tymczasowo w domu, to jednak zdecydowana mniejszość. Ci, którzy mieli lecieć w styczniu, chcą lecieć, a biura podróży realizują zaplanowane wycieczki.

Otwarcie nieba w 100% procentach, odbywające się wycieczki i wylatujący na wakacje turyści dają pozytywne nastawienie do odrodzenia się turystyki zagranicznej. Turyści czekają jeszcze na decyzję o zniesieniu obowiązku kwarantanny, która obecnie obowiązuje do 31 stycznia.

Osoby wracające z zagranicy transportem prywatnym nie mają obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Dla zachowania bezpieczeństwa na lotnisku i na pokładzie samolotu turyści oraz personel i załoga noszą maseczki zasłaniające usta i nos, a na lotnisku obowiązuje odstęp między pasażerami nielecącymi razem. Na terminal mogą też wchodzić inne osoby niż pasażerowie, np. rodzina chcąca odebrać nas z lotniska, oczywiście przy zachowaniu tych samych zasad bezpieczeństwa.

d3idr6l
d3idr6l
d3idr6l