Trwa ładowanie...

Korytarze turystyczne szansą na zagraniczne wakacje?

Mimo pandemii koronawirusa coraz więcej krajów szykuje się do rozpoczęcia sezonu turystycznego. Stopniowo znoszone są obostrzenia związane z przemieszczaniem się. Wiele europejskich państw myśli też o wprowadzeniu tzw. korytarzy turystycznych.

Share
Niektóre kraje szykują się na sezon
Niektóre kraje szykują się na sezon
d46zzfd

O pomyśle „korytarzy” czy „baniek turystycznych”, czyli utworzeniu specjalnych wolnych stref przemieszczania się łączących kraje, w których sytuacja epidemiologiczna uległa stabilizacji, niektóre państwa rozmawiały już w kwietniu. Nieco głośniej o tym pomyśle zrobiło się w pierwszej połowie maja, gdy swoje rekomendacje dla branży turystycznej zaprezentowała Komisja Europejska.

 

KE w zeszłym tygodniu przedstawiła zalecenia ws. stopniowego otwierania granic wewnętrznych Unii Europejskiej oraz znoszenia ograniczeń dotyczących podróżowania. Komisja w szczególności zwróciła uwagę na wprowadzenie na początku możliwości podróżowania między regionami o podobnej sytuacji epidemicznej. Kraje UE miałyby zawierać między sobą porozumienia i tworzyć specjalne „korytarze” dające szansę na swobodny przepływ osób.

Pierwsza „bańka turystyczna” już jest

Jako pierwsze na wprowadzenie w życie takiego rozwiązania zdecydowały się kraje bałtyckie. W połowie maja ruszyła pierwsza w Europie „bańka turystyczna” – swoje granice trójstronnie otworzyły Litwa, Łotwa i Estonia. Ich obywatele od 15 maja mogą swobodnie podróżować pomiędzy państwami, bez konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny.

 

Zawarcie podobnych umów z sąsiadami zapowiadają już inne kraje UE. Austria osiągnęła porozumienie z Niemcami, Liechtensteinem i Szwajcarią, dla których chce otworzyć w pełni granice od połowy czerwca.

 

Republika Czeska prowadzi rozmowy m.in. ze Słowacją i Austrią, a także rozważa wznowienie bezpiecznych podróży o charakterze turystycznym do Bułgarii, Chorwacji, Węgier i państw bałtyckich. Grecja, która chce w pełni otworzyć się na turystów już 1 lipca, mówi o możliwym utworzeniu „korytarza” łączącego ją z Cyprem i będącym poza UE Izraelem.

Kto utworzy bezpieczne „korytarze” z Polską?

Na chwilę obecną międzynarodowy ruch pasażerski z i do naszego kraju jest wstrzymany do 23 maja, a polscy obywatele po powrocie do ojczyzny muszą odbyć 14-dniowa kwarantannę. Wiele wskazuje na to, że termin ten zostanie jeszcze przedłużony. Jak zapowiedziała 17 maja w rozmowie z Polsat News minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu, nasze granice mogłyby zostać otwarte po 15 czerwca.

 

Czy wówczas i nasz kraj mógłby utworzyć „bańki turystyczne” z sąsiadami? W ubiegłotygodniowej rozmowie w „Studiu Biznes” serwisu Gazeta.pl wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że jego resort zwrócił się do premiera z propozycją zawarcia takich porozumień z krajami sąsiadującymi będącymi na podobnym poziomie walki z epidemią. Na początku bezpieczne podróżowanie w ramach „korytarzy” czy też „baniek turystycznych” miałoby być możliwe do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Słowacji, na Węgry) oraz do  Litwy i krajów bałtyckich (Łotwy, Estonii).

d46zzfd

Wczasy w kraju i bony 1000+

W związku z niepewną sytuacją związaną z koronawirusem część Polaków już podjęło decyzję o spędzeniu tegorocznych wakacji w kraju. Naprzeciw tym planom wychodzą biura podróży. Wielu touroperatorów rozbudowało swoją ofertę o wczasy na Mazurach, nad Bałtykiem i w polskich górach.

 

Wsparcie dla turystyki krajowej zapowiada również Ministerstwo Rozwoju, które jeszcze w tym roku chce wprowadzić bony turystyczne o wartości 1000 zł do wykorzystania na wakacje w Polsce. Według wstępnych planów mieliby je otrzymać pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę zarabiający nie więcej niż 5200 złotych brutto miesięcznie.

 

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d46zzfd
d46zzfd
d46zzfd