Trwa ładowanie...

Lecisz na wakacje do Egiptu? Spokojnie, możesz mieć skróconą kwarantannę

Od 30 marca osoby wracające z państw spoza strefy Schengen są kierowane na kwarantannę po powrocie. Nie musimy jednak spędzić 10 dni w domu – wystarczy nam negatywny wynik testu zrobionego w Polsce. Można nawet całkowicie uniknąć kwarantanny.
Share
Lecisz na wakacje do Egiptu? Spokojnie, możesz mieć skróconą kwarantannę
Źródło: Shutterstock
d19i932

Zgodnie z obowiązującymi od 30 marca 2021 przepisami, podróżni wracający z Egiptu (i z całej strefy non-Schengen) będą kierowani na kwarantannę po powrocie do kraju. Negatywny wynik testu zrobionego w Egipcie nie zwalnia nas już z tego obowiązku. Możemy jednak znacznie skrócić naszą izolację.

W rozporządzeniu znalazł się zapis, dzięki któremu nie musimy odbywać 10-dniowej kwarantanny, nawet jeśli wracamy z kraju spoza strefy Schengen, np. z Egiptu.

Jeśli zrobimy test na obecność koronawirusa w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z Polską, a jego wynik będzie negatywny, nasza kwarantanna się skończy. Możemy wykonać test PCR lub szybki i tańszy test antygenowy.

d19i932

Do tej pory nie było takiej możliwości, turyści mogli wykonać testy na miejscu w egipskim kurorcie. Teraz możemy zrobić test w Polsce, również na lotnisku po przekroczeniu granicy, jeśli lotnisko daje taką możliwość.

10-dniowa kwarantanna liczona jest od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Jeśli wykonamy test antygenowy, wynik otrzymamy po ok. 15 minutach. Jeśli zrobimy taki test szybko, np. na lotnisku albo zaraz po powrocie do domu, możemy uniknąć kwarantanny.

O możliwości zrobienia testów już poinformowały lotniska w Gdańsku, Katowicach i w Warszawie Okęciu (lotnisko Chopina). Lotnisko w Warszawie wykonuje test w cenie 200 zł, a wynik otrzymamy już po 20 minutach. W ciągu 2 godzin zostanie wprowadzony do systemu, więc w tej sytuacji kwarantanna w ogóle nas nie obejmie.

d19i932

Ważne! Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Ozdrowieńcy, którzy odbyli izolację w domu lub w szpitalu nie dalej niż 6 miesięcy od podróży, nie muszą odbyć kwarantanny. Informacje dotyczące ozdrowieńców znajdziesz w artykułach:

Jesteś ozdrowieńcem? Możesz być zwolniony z kwarantanny

Jaki dokument musi przedstawić ozdrowieniec, żeby być zwolniony z kwarantanny?

Przepisy nowego rozporządzenia obowiązują od 30 marca do 9 kwietnia 2021 roku.

d19i932

Sprawdź zasady wjazdu do Egiptu

Co na to turyści?

Zdania są różne – jedni uważają, że to niepotrzebna komplikacja, a drudzy widzą w tym rozwiązaniu kilka plusów, których nie było wcześniej.

Chodzi np. o test, którego wynik byłby pozytywny. Jeśli zrobimy test za granicą i okaże się, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, zostajemy na izolacji w danym kraju, np. w Egipcie. Obecnie test możemy wykonać w Polsce, co w przypadku pozytywnego wyniku będzie oznaczać izolację w domu.

d19i932

Możemy też sami wybrać miejsce, w którym zrobimy test – laboratorium czy lotnisko, jeśli akurat daje taką możliwość. Jeśli wykonamy test (mamy na to 48 godzin od przekroczenia granicy) i jego wynik będzie negatywny, w momencie wprowadzenia wyniku przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego, kwarantanna kończy się.

Przepisy nowego rozporządzenia obowiązują od 30 marca do 9 kwietnia 2021 roku.

Sprawdź zasady wjazdu do Egiptu

d19i932
d19i932
d19i932