Trwa ładowanie...
d3fakes

Loty odwołane do 23 maja. Biura podróży podają różne daty

Już wiemy, że do samolotu nie wsiądziemy szybciej niż sobotę 23 maja. Jeśli zajrzymy do kalendarza biur podróży, zobaczymy, że wakacje z przelotem już teraz są wstrzymane nawet do czerwca. To bardzo ważne, jeśli mamy już wykupioną wycieczkę. W niektórych przypadkach możemy ją zamienić na wakacje w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Loty odwołane do 23 maja. Biura podróży podają różne daty
(Istock)
d3fakes

## Co z obawami klientów?

W piątek wieczorem Rząd wydłużył zamrożenie lotów o kolejne dwa tygodnie. Jeszcze do niedawna obowiązująca data 9 maja zamieniła się na 23 maja, a to oznacza, że kolejne tysiące turystów nie wylecą na wakacje. Wielu z nich wiedziało o tym znacznie wcześniej, bo biura podróży anulują wycieczki z wyprzedzeniem.

Biuro podróży Itaka już poinformowało, że nie zabierze turystów na pokład samolotu do 31 maja. Podobne decyzje podjęły biura Exim Tours, Coral Travel, Prima Holiday, TOP Touristik czy Orex, jeszcze kiedy oficjalnie zakaz lotów obowiązywał do 9 maja.

d3fakes

Część biur podróży odwołało również terminy czerwcowe. Grecos poinformował o anulacji wylotów do 14 czerwca, Rainbow do 7 czerwca, Premio Travel do 1 czerwca. Najbardziej odległe terminy odwołanych imprez to 18 czerwca w przypadku biura Almatur i 30 czerwca w biurze podróży OnHoliday.

Można się spodziewać, że i te terminy zostaną w najbliższym czasie wydłużone. To ulga dla turystów, którzy w obawie przed zarażeniem się koronawirusem nie chcą wyjechać za granicę w maju czy w czerwcu. Nie wszystkie biura podróży anulowały wyjazdy z tak dużym wyprzedzeniem.

Co z nieodwołanymi wycieczkami?

Jeśli biuro podróży nie odwołało naszego wyjazdu, np. z terminem sierpniowym, możemy poczekać na kolejne decyzje albo skorzystać z możliwości zmiany terminu, np. na zimowy lub na lato 2021, w zależności od organizatora. Zgodnie z podpisaną z biurem podróży umową, jeśli sami zrezygnujemy wcześniej, poniesiemy koszty wyliczone zgodnie z zapisami umowy.

d3fakes

W tym czasie może przypaść termin, w którym powinniśmy dopłacić część pieniędzy do pełnej kwoty wyjazdu, zgodnie z umową. Wiele biur podróży wychodzi jednak naprzeciw turystom i daje możliwość dopłaty do pełnej sumy wycieczki dopiero na 14 dni przed planowaną datą wylotu.

Taką możliwość dają biura podróży Itaka, Grecos, Rainbow, Coral Travel, Sun&Fun czy Mouzenidis. W pozostałych przypadkach warto poczekać na decyzję biur podróży o anulacji wyjazdu.

Zmiana na Polskę

Część organizatorów już miała w swojej ofercie wyjazdy krajowe lub rozbudowała ją o produkt polski, dzięki czemu mamy możliwość zamiany naszych wakacji za granicą na wakacje w Polsce. Taką możliwość mają klienci Exim Tours czy Konsorcjum Biur Podróży. Z badań przeprowadzonych przez Wakacje.pl wynika, że 18 proc. turystów planujących wyjechać w 2020 roku na wakacje za granicę spędzi jednak urlop w Polsce.

d3fakes
d3fakes

d3fakes