Trwa ładowanie...

Na Wyspy Kanaryjskie z testem, ale tańszym i szybszym

Od połowy listopada podróżując na Wyspy Kanaryjskie musimy posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Będzie jednak inaczej niż w Grecji czy na Malcie. Możemy zrobić szybszy i tańszy niż PCR test antygenowy, a wynik pokażemy dopiero w hotelu. Jak dokładnie wyglądają nowe regulacje?
Share
Teneryfa
Teneryfa Źródło: Istock
d2r2j2l

Do tej pory podróżni, którzy chcieli spędzić tegoroczny urlop na Teneryfie, Gran Canarii czy Fuerteventurze, mogli wybrać się tam bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa. Od połowy listopada ma się to zmienić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Władze archipelagu zapewniają, że dzięki nowym regulacjom wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich będzie jeszcze bezpieczniejszy. Obowiązek testów dotyczy wszystkich podróżnych, a to daje nam pewność, że w hotelu, na plaży czy w atrakcjach turystycznych będziemy przebywać wśród samych osób przebadanych. Znacznie maleje więc ryzyko zakażenia koronawirusem, a to wiąże się ze wzrostem komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas wakacji.

d2r2j2l

Negatywny wynik testu warunkiem zakwaterowania w hotelu

Wprowadzenie nowych warunków wjazdu dla podróżnych władze Wysp Kanaryjskich rozważały już od kilku tygodni. Ostatecznie dekret mówiący o tym, że turyści odwiedzający archipelag muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, został opublikowany w kanaryjskim Dzienniku Ustaw pod koniec października i wejdzie w życie po upływie 10 dni roboczych, czyli 14 listopada.

Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązek wykonania testu na obecność koronawirusa dotyczy każdego turysty powyżej szóstego roku życia. Z konieczności wykonania badania są zwolnieni jedynie mieszkańcy archipelagu oraz przyjezdni, którzy udowodnią, że przez ostatnie 15 dni nie opuszczali terytorium Wysp i nie mieli objawów przypominających Covid-19.

Test na obecność koronawirusa należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed podróżą. Co ważne, jego negatywny wynik będziemy musieli okazać podczas zameldowania w obiekcie noclegowym, a nie – jak w przypadku innych destynacji, takich jak Grecja, Cypr czy Malta – już na lotnisku.

d2r2j2l

Dokument poświadczający negatywny wynik testu, który przedstawimy obsłudze hotelowej, musi być wystawiony przez laboratorium oficjalnie uznawane przez Ministerstwo Zdrowia. Powinien zawierać dane potwierdzające naszą tożsamość (np. numer PESEL), datę i czas wykonania badania oraz oznaczenie laboratorium. Możemy go okazać w formie elektronicznej lub papierowej i nie musi być przetłumaczony na język angielski czy hiszpański (chociaż jest to zalecane).

Akceptowany nie tylko test PCR

Drugą zmianą w porównaniu do podróży do krajów, które już wcześniej wprowadziły obowiązkowe testy na obecność koronawirusa, jest rodzaj badania. By spędzić urlop na Wyspach Kanaryjskich, nie musimy poddawać się testowi PCR, wystarczą – rekomendowane przez władze archipelagu – testy antygenowe.

To dobra informacja i to z dwóch powodów. Pierwszym jest czas. Podczas gdy na wynik testu PCR czekamy od 24h do nawet kilku dni, wynik badania metodą antygenową znamy już w ciągu kilkunastu minut. Poza tym jego koszt będzie mniejszym obciążeniem dla naszego portfela. Za wykonanie testu antygenowego w prywatnej placówce zapłacimy od 130 złotych, cena testu PCR jest wyższa i wynosi od 450 zł.

d2r2j2l

Bez testu wjedziemy na Kanary, ale…

Co jeśli nie poddamy się badaniu na obecność koronawirusa przed podróżą? Zostaniemy wpuszczeni na teren archipelagu, ale nie będziemy mogli się zakwaterować w hotelu, chyba że wykażemy gotowość wykonania testu na miejscu.

W takiej sytuacji obiekt noclegowy ma obowiązek wskazania nam najbliższej placówki medycznej, w której możemy poddać się badaniu. Wykonujemy je na własny koszt – w przypadku testu PCR to około 130 euro, z kolei test antygenowy kosztuje około 20-30 euro.

Po deklaracji wykonania badania możemy się zakwaterować w hotelu, ale do momentu uzyskania wyniku testu obowiązuje nas izolacja. Pokój hotelowy możemy opuścić tylko w dwóch przypadkach - w celu przystąpienia do badania i odebrania jego wyników.

d2r2j2l

W praktyce najlepiej zrobić test od razu po zakwaterowaniu, a wynik testu antygenowego uzyskamy po kilkunastu minutach.

Na Kanary nadal z kodem QR

W dalszym ciągu każdy podróżny udający się na Wyspy Kanaryjskie najpóźniej 48h przed podróżą powinien wypełnić formularz sanitarny (FSC). Można to zrobić poprzez stronę: https://www.spth.gob.es lub bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

W formularzu odpowiadamy m.in. na pytania dotyczące naszego stanu zdrowia oraz ostatnio odbytych podróży, a także podajemy swoje dane kontaktowe, w tym numer telefonu i adres, pod którym będziemy przebywać w Hiszpanii. Po wypełnieniu wniosku otrzymujemy unikalny kod QR – należy go wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym, a następnie okazać w punkcie kontrolnym po przylocie na wyspy.

d2r2j2l

Urlop na Wyspach Kanaryjskich zimą 2020/2021

W ofercie biur podróży znajdziemy wiele propozycji wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich. Zimowy urlop możemy spędzić na Fuerteventurze, Teneryfie, Gran Canarii czy Lanzarote, a za tygodniowy pobyt w 4-gwiazdowym hotelu z formułą all inclusive zapłacimy już od 1630 złotych za osobę.

Ceny są więc naprawdę konkurencyjne, pozostaje jednak pytanie, czy w związku z wprowadzeniem przez Wyspy Kanaryjskie nowych zasad wjazdu dla turystów biura podróży planują zmiany w ofercie? Nie. Pamiętajmy, że regulacje mają przede wszystkim zapewnić podróżnym bezpieczny i spokojny wypoczynek. Poza tym na podjęcie podobnych kroków już wcześniej zdecydowały się inne państwa, między innymi Egipt, Grecja, Malta czy Cypr.

Organizatorzy wyjazdów zaplanowali jednak nowe udogodnienia dla turystów. Sprawdźmy, jakie.

d2r2j2l

Biuro podróży Rainbow proponuje wszystkim chętnym, którzy wykupili bądź wykupią wycieczkę z zakwaterowaniem na Wyspy Kanaryjskie z oferty na sezon Zima 2020/2021 (czyli z wylotem do 22 kwietnia 2021 r.) bezpłatny test antygenowy. Będzie go można wykonać w Polsce lub już po przylocie na Kanary. Touroperator dopuszcza również możliwość wykonania przez turystów testu antygenowego we własnym zakresie i otrzymania zwrotu całości lub części poniesionego kosztu.

Z kolei Itaka oferuje klientom, którzy wykupili lub planują wykupić wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie, możliwość wykonania testu antygenowego na obecność koronawirusa z 15-procentową zniżką. Badaniu będzie można poddać się w ok. 100 placówkach należących do sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA zlokalizowanych na terenie całego kraju.

d2r2j2l
d2r2j2l
d2r2j2l