Powietrze w samolocie a koronawirus. Zobacz opinie wirusologów

PoradnikiAgata Biernat23.03.2022

Czy powietrze w samolocie jest bezpieczne? Jakie jest ryzyko zakażenia wirusami? Specjaliści uspokajają – naprawdę niewielkie. Przedstawiamy analizy wirusologów dotyczące podróżowania tym środkiem transportu.

Podróż samolotem
Podróż samolotem

Na zorganizowane wakacje za granicę udajemy się głównie samolotem. Taką formę wybiera ok. 90 proc. Polaków korzystających z oferty biur podróży. W 2020 roku, po wybuchu pandemii koronawirusa, część podróżnych początkowo obawiała się latania. Wśród najczęściej wymienianych obaw wskazywano siedzenie obok chorego, korzystanie z toalet oraz oddychanie powietrzem w kabinie.

Szybko okazało się jednak, że strach ma wielkie oczy. Przeprowadzone badania potwierdziły, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

Naukowcy są zgodni - ryzyko zakażenia w samolocie jest niewielkie

Temu tematowi przyjrzeli się wirusolodzy z niemieckiego Instytutu Roberta Kocha. W lipcu 2020 roku zebrali podstawowe informacje dotyczące cyrkulacji powietrza w kabinie pasażerskiej. W krótkiej instrukcji wykazali, że ryzyko zakażenia wirusami podczas lotu jest niewielkie. Duża w tym zasługa dobrego systemu wentylacji.

Ich badania potwierdziła analiza przeprowadzona przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA). Dowiedziono w niej, że ryzyko zakażenia Covid-19 w samolocie jest niższe niż w domu.

Badania wykazały, że współczynnik przenoszenia Covid-19 wśród pasażerów samolotów wynosi mniej niż 1 proc. W przypadku kontaktów w gospodarstwach domowych jest to średnio od 4,6 do aż 49,5 proc.

Co wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa w samolocie?

Jak zapewniają specjaliści, kluczową rolę odgrywają procedury stosowane w lotnictwie. Chodzi tu między innymi o możliwość identyfikacji pasażerów dzięki przydzielonym miejscom, częstą dezynfekcję oraz stałą wymianę powietrza w kabinie i jego oczyszczanie za pomocą wysokiej jakości filtrów HEPA.

Powietrze w samolocie czyste jak na sali operacyjnej

Jak działają filtry HEPA i jak często następuje wymiana powietrza w samolocie? Pora na konkrety. System wentylacji w kabinie wykorzystuje świeżo dostarczone powietrze zewnętrzne i powietrze z wnętrza samolotu. Jego całkowita wymiana trwa do 3 minut. Obieg dokonuje się więc około 20 razy na godzinę.

Jak powietrze dostaje się do kabiny pasażerskiej? Jest pompowane przez sufit i wentylowane pod siedzeniami od strony okna. Dzięki temu jego poziome przepływy oraz cyrkulacja powietrza zawierającego zakażone cząsteczki są zminimalizowane. Klimatyzacja działa zawsze, gdy pasażerowie są na pokładzie. Nie tylko podczas lotu, ale również na długo przed startem.

Zanim powietrze trafi do kabiny pasażerskiej, przechodzi przez specjalne filtry HEPA (High-Efficiency Particulate Air). Są one w stanie zatrzymać nawet 99,99 proc. bakterii, wirusów, kurzu i grzybów znajdujących się w powietrzu. Jak zaznaczają wirusolodzy, odpowiada to wydajności filtrów stosowanych na salach operacyjnych w warunkach klinicznych!

Wzmożone środki bezpieczeństwa od wejścia na lotnisko

Na wzrost bezpieczeństwa w samolotach niemały wpływ mają też dodatkowe środki zachowawcze. Obowiązują nas one już od samego wejścia na lotnisko.

Zarówno personel, jak i podróżni mają obowiązek noszenia maseczek. Przy wejściu na lotnisko może im również zostać zmierzona temperatura. Środki minimalizujące ryzyko zakażenia wirusami to także: możliwość dokonania odprawy online, zachowanie dystansu społecznego, stała dezynfekcja miejsc wspólnych czy wprowadzana na lotniskach technologia bezdotykowa.

Klamki czy łazienki są w samolotach dezynfekowane, ogranicza się też spożywanie posiłków. Ewentualny serwis jest w jednorazowych naczyniach. Obsługa samolotu i lotniska jest przeszkolona, żeby zadbać o bezpieczeństwo pasażerów.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.