Trwa ładowanie...
d3h4r2y

Najnowsze analizy ucieszą turystów. Samolotem polecimy bezpiecznie, co z testami i kwarantanną?

Turyści podróżujący samolotem mogą czuć się bezpieczniej niż reszta społeczeństwa - wynika z analiz, które przedstawiła Komisja Europejska. Rekomenduje też zniesienie obowiązku kwarantanny i masowego testowania turystów. Zdaniem ekspertów jednolite środki bezpieczeństwa mogą uratować plany zimowych urlopów i ferii.
Share
Najnowsze analizy ucieszą turystów. Samolotem polecimy bezpiecznie, co z testami i kwarantanną?
Źródło: Unsplash.com
d3h4r2y

Na zorganizowane wakacje za granicę udajemy się głównie samolotem. Taką formę wybiera ok. 80 proc. Polaków korzystających z biur podróży. Ograniczenia możliwości latania, limit połączeń oraz wprowadzenie obowiązku testów i kwarantanny znacznie utrudniło podróżowanie w ostatnich miesiącach i wielu przekreśliło plany urlopowe.

Wiele osób w obawie przed podróżą samolotem wybierało wakacje w Polsce lub z dojazdem własnym samochodem. Biura podróży nawet znacznie rozszerzyły ofertę takich form wakacji.

Już latem pojawiły się opinie wirusologów, że powietrze w samolotach jest czyste, ale najnowsze analizy i wytyczne podchodzą do tematu szerzej. Jak podała Komisja Europejska, wynika z nich, że podróżowanie w czasie pandemii jest bezpieczne, a współczynnik przenoszenia Covid-19 wśród pasażerów samolotów wynosi mniej niż 1 proc.

d3h4r2y

Większy jest w kontaktach gospodarstw domowych i wynosi od 4,6 do aż 49,5%, a w ogólnie w państwach Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii poniżej 2,5 proc.

Skąd taka różnica? Reżim sanitarny wprowadzony na lotniskach, ograniczona liczba osób w terminalach, obowiązek noszenia maseczki w samolocie to czynniki zmniejszające ryzyko zarażenia wśród turystów. Lecąc na wakacje samolotem i spędzając urlop w wybranym hotelu, ograniczamy też kontakt z przypadkowo spotkanymi osobami. Komisja Europejska rekomenduje ograniczenie masowych testów i kwarantanny po przylocie, radzi zachować dotychczasowo stosowane formularze lokalizacyjne dla pasażerów, co ułatwia i znacznie przyspiesza podejmowanie odpowiednich działań w przypadku zarażenia.

Jak powiedziała unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean, analizy naukowe potwierdziły, że osoby podróżujące między krajami o podobnej sytuacji epidemiologicznej nie są narażone na wysokie ryzyko zachorowania.

Wyniki najnowszych analiz opublikowały Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA).

d3h4r2y

- Przed feriami z zadowoleniem przyjmuję nowe europejskie wytyczne ECDC i EASA dotyczące badań i kwarantanny dla podróżujących drogą lotniczą. Dzisiejsze wytyczne pomagają w skoordynowanym podejściu potrzebnym w Europie do zapewnienia bezpieczeństwa podróży. Takie jasne informacje na temat zasad testowania, izolacji i kwarantanny pomogą uniknąć nieporozumień i zapewnią przejrzystość przez cały ten zimowy okres - wyjaśniła komisarz ds. zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

d3h4r2y
d3h4r2y
d3h4r2y