Trwa ładowanie...

Nowe zasady wjazdu do Bułgarii – potrzebny test PCR

W związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w Europie Bułgaria zmieniła warunki wjazdu dla podróżnych. Osoby odwiedzające ten kraj są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR.
Share
Podróżując do Bułgarii, musimy okazać negatywny wynik testu PCR
Podróżując do Bułgarii, musimy okazać negatywny wynik testu PCRŹródło: Shutterstock
d3l4dnc

Bułgaria jako jeden z nielicznych krajów w Europie jeszcze do początku 2021 roku nie wymagała od podróżnych przeprowadzania badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 w Europie, a także pojawienie się nowych odmian wirusa sprawiły jednak, że rząd tego państwa podjął decyzję o zmianie warunków wjazdu – zarówno dla cudzoziemców, jak i Bułgarów wracających z zagranicy do swojego miejsca zamieszkania.

Test PCR na 72 h przed przyjazdem

Zgodnie z opublikowanym w połowie lutego rozporządzeniem bułgarskiego ministra zdrowia, od 17 lutego do 30 kwietnia 2021 roku obowiązuje zakaz wjazdu obcokrajowców do Bułgarii. Są jednak wyjątki. Zasada ta nie obejmuje obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i strefy Schengen. Nadal możemy więc podróżować z Polski do tego bałkańskiego kraju, ale na nowych zasadach.

d3l4dnc

Od końca stycznia wszystkie osoby przekraczające granicę Bułgarii mają obowiązek przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać na 72 h przed planowaną podróżą, licząc od daty wykonania badania zapisanej w dokumencie.

Jak czytamy na stronie Ambasady RP w Sofii, zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa musi zawierać imię i nazwisko osoby przebadanej (zgodne z dokumentem tożsamości, którym legitymuje się podczas podróży do Bułgarii), dane kontaktowe laboratorium przeprowadzającego badanie, datę i metodę (RT-PCR) wykonania testu, a także informację o jego negatywnym wyniku napisaną alfabetem łacińskim (np. Negative) pozwalającym na interpretację wyników.

Wakacje 2021 w Bułgarii

Na ten moment nowe warunki wjazdu do Bułgarii obowiązują do 30 kwietnia. Niewykluczone więc, że do czasu wakacji letnich, gdy czarnomorskie kurorty cieszą się dużą popularnością wśród turystów, te zasady ulegną jeszcze zmianie.

Bułgaria już przygotowuje się na przyjęcie turystów latem. W ofercie biur podróży znajdziemy zarównoopcje wakacji z dojazdem własnym, jak i z podróżą samolotem. Za tygodniowy wypoczynek all inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu i z wylotem z polskiego lotniska w lipcu zapłacimy od 1900 zł za osobę. Wczasy w tym samym terminie, ale w opcji z dojazdem własnym, to koszt od 1080 zł.

d3l4dnc
d3l4dnc
d3l4dnc