Trwa ładowanie...
d370r2l

Odmrażanie turystyki: które kraje otwierają się na turystów?

Spadający globalnie wskaźnik zachorowań na COVID-19, coraz większa liczba „ozdrowieńców” i stopniowe odmrażanie gospodarki sprawiły, że niektóre kraje już zaczynają myśleć o otwarciu swych granic dla turystów. Gdzie i kiedy będziemy mogli wybrać się na zagraniczne wakacje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odmrażanie turystyki: które kraje otwierają się na turystów?
(Istock)
d370r2l

Epidemia koronawirusa na blisko dwa miesiące zamroziła turystykę międzynarodową. Wszystko wskazuje na to, że tego lata pojedziemy jednak na wakacje – może tylko nieco bliżej i koniecznie przy zachowaniu nowych, bardziej zaawansowanych środków bezpieczeństwa sanitarnego.

Które kraje w niedalekiej przyszłości planują otworzyć się na turystów zagranicznych? Pierwsze pozytywne wieści – już w kwietniu – zaczęły napływać z Chorwacji.Kraj miał wyrazić chęć rozpoczęcia sezonu turystycznego w czerwcu. Oficjalne decyzje w tej sprawie nie zostały jednak podjęte.

Póki co w Chorwacji - będącej jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych w Europie - od 11 maja wznowiona zostanie działalność hoteli na podobnych zasadach jak w Polsce. Zarządzenie o zakazie przekraczania granic tego państwa obowiązuje do 18 maja, więc dopiero w drugiej połowie miesiąca być może będzie wiadomo, czy i kiedy kraj otworzy się na turystów. Władze Chorwacji już prowadzą rozmowy, m.in. z Czechami, na temat realizacji bezpiecznych zagranicznych podróży.

d370r2l

Na powrót turystów przygotowuje się również Grecja. Kraj, dla którego turystyka stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki, chce otworzyć swoje granice dla obcokrajowców 1 lipca. Wcześniej – na początku czerwca – działalność mają wznowić hotele całoroczne, a pod koniec czerwca – również sezonowe.

Grecki rząd kończy prace nad nowymi protokołami zdrowotnymi dotyczącymi bezpiecznego funkcjonowania hoteli, marin i atrakcji turystycznych. W najbliższych tygodniach ruszy również nowa kampania promująca Helladę na rynku zagranicznym.

Ciekawe rozwiązanie proponuje Turcja. Kraj będzie wydawał certyfikaty "Coronavirus Free" przedsiębiorstwom z branży turystycznej, w których nie wykryto kontaktu z wirusem i które spełniają normy bezpieczeństwa. Na początku maja władze tego państwa ogłosiły plan odmrażania gospodarki. Od najbliższego poniedziałku zniesione zostaną m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy siedmioma prowincjami (Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin i Muğla).

Drzwi dla turystów zagranicznych Turcja chciałaby otworzyć w czerwcu. Przygotowane zostały już nawet nowe zasady, które będą obowiązywały w tamtejszych hotelach. To między innymi możliwość przyjęcia przez hotelarzy 50 procent maksymalnej liczby gości czy zachowanie 1,5-2 m odstępu pomiędzy leżakami na plażach i przy basenach.

d370r2l

Wprowadzenie certyfikacji hoteli i firm turystycznych zapowiedziała również Portugalia. By wzmocnić zaufanie turystów, władze tego kraju stworzyły specjalny znak „Clean & Safe”, który będzie ważny przez rok od nadania.

Jak sytuacja wygląda w Hiszpanii? Kraj, który został bardzo mocno dotknięty przez epidemię koronawirusa, wdraża 5-fazowy plan luzowania restrykcji. Hiszpanie mogą już wychodzić na spacery i uprawiać sport na świeżym powietrzu, a od 11 maja otwarte zostaną mniejsze sklepy i obiekty gastronomiczne. Do „nowej normalności” kraj ma powrócić w drugiej połowie czerwca, gdy możliwe stanie się podróżowanie między prowincjami i wyspami. W czwartym etapie być może zostaną otwarte także granice dla turystów zagranicznych. Na chwilę obecną jest jednak za wcześnie, by mówić o konkretnych terminach.

Cypr chciałby przyjąć pierwszych turystów – podobnie jak Grecja – już w lipcu. Początek tego miesiąca, jako realny termin otwarcia granic dla obcokrajowców, wskazuje też Gruzja, gdzie turystyka zagraniczna ma zostać przywrócona w wyniku utworzenia bezpiecznych korytarzy na granicach lądowych oraz dwustronnych negocjacji z wybranymi państwami.

Plany poszczególnych państw napawają optymizmem. Pamiętajmy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące podróżowania będą zależały nie tylko od sytuacji epidemiologicznej w tych konkretnych destynacjach, ale również w innych europejskich krajach, skąd mieliby przybyć potencjalni turyści.

d370r2l
d370r2l

d370r2l