Trwa ładowanie...

PILNE: Hotele w całej Polsce zamknięte od 20 marca

Od soboty 20 marca już nie tylko niektóre województwa, ale cała Polska zostanie objęta nowymi obostrzeniami. Przez trzy tygodnie zamknięte będą m.in. hotele, baseny, obiekty sportowe, teatry, muzea oraz większość sklepów w galeriach handlowych.
Share
Hotele w Polsce zamknięte dla turystów
Hotele w Polsce zamknięte dla turystówŹródło: Shutterstock
d19i932

W związku ze zwiększającą się liczbą nowych zakażeń koronawirusem w naszym kraju, rząd podjął decyzję o rozszerzeniu na całą Polskę zasad, które wprowadzono już wcześniej w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Zgodnie z informacją podaną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas środowej (17 marca) konferencji prasowej, obostrzenia będą obowiązywać przez trzy tygodnie – od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku. Co to oznacza dla turystów?

Hotele w Polsce zamknięte dla turystów, również na Wielkanoc

Począwszy od soboty 20 marca, przez najbliższe trzy tygodnie w całej Polsce ponownie zamknięte będą hotele i obiekty noclegowe. Wyjątek stanowią hotele robotnicze oraz noclegi świadczone w ramach podróży służbowych. Jak czytamy na stronie gov.pl, dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw w najbliższych dniach.

d19i932

Jeśli więc na przełomie marca i kwietnia myśleliśmy o weekendzie w SPA czy wypoczynku w jednym z polskich hoteli na Wielkanoc, będziemy musieli zmienić plany. Ograniczenie przyjmowania gości ma obowiązywać do 9 kwietnia. Jednocześnie polski rząd nie wprowadza żadnych nowych regulacji związanych z podróżami zagranicznymi. Nadal mogą się one odbywać na dotychczasowych zasadach.

Anulowane rezerwacje – kiedy zwrot pieniędzy?

Informacja o zamknięciu hoteli w całej Polsce została przekazana dzisiaj (17 marca, godzina 15.00) podczas konferencji prasowej ministra zdrowia, więc decyzje biur podróży o alternatywach dla anulowanych pobytów jeszcze nie zapadły. Wiążące będzie tutaj rozporządzenie potwierdzające wprowadzenie zapowiadanych obostrzeń. Powinno ono zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do piątku, 19 marca.

Jakie rozwiązania przygotują dla klientów biura podróży? Można się spodziewać, że podobnie jak w przypadku wcześniejszych wyjazdów anulowanych z powodu lockdownu, będą to propozycje zmiany terminu wyjazdu, voucherów lub zwrotu wpłaconych środków w ciągu 14 dni od anulacji imprezy.

d19i932

Jakie jeszcze zasady będą obowiązywały od najbliższej soboty?

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, oprócz hoteli, od 20 marca w całej Polsce zamknięte będą również teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie oraz obiekty sportowe. Ponownie swoją działalność będzie też musiała zawiesić większość sklepów w galeriach handlowych, a uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wrócą na nauczanie zdalne.

d19i932
d19i932
d19i932