Trwa ładowanie...

PILNE: nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski

Rząd wprowadza nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. Od 30 marca obowiązek odbycia kwarantanny będą mieli już nie tylko wracający transportem zorganizowanym, zmieniają się też zasady testów zwalniających z kwarantanny.
Share
Kwarantanna po powrocie
Kwarantanna po powrocie Źródło: schutterstock, Fot: Klaudyna Fudala
d4jgdjh

W poniedziałek 29 marca 2021 wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział zmiany w zasadach dotyczących odbycia kwarantanny po powrocie do Polski. Zmiany zaczną obowiązywać od 30 marca 2021.

W rozporządzeniu znajduje się zapis, który umożliwia skrócenie kwarantanny po przylocie.

Co się zmienia?

1. Kwarantanna dla wracających transportem zbiorowym i prywatnym

Do tej pory kwarantanna po powrocie obowiązywała tylko osoby wracające transportem zbiorowym. Zgodnie z nowymi zasadami na kwarantannę zostaną skierowani wszyscy przekraczające granicę z Polską, również wracający prywatnymi środkami transportu, transportem lądowym i lotniczym.

d4jgdjh

Ważne! Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Ozdrowieńcy, którzy odbyli izolację w domu lub w szpitalu nie dalej niż 6 miesięcy od podróży, nie muszą odbyć kwarantanny.

2. Testy zwalniające z kwarantanny – Schengen a non-Schengen

Do tej pory z kwarantanny zwalniały testy wykonane za granicą lub w na lotnisku w Polsce. Zgodnie z nowymi zasadami, zwolnienie zależeć będzie od tego, skąd wracamy. Osoby wracające ze strefy Schengen mogą być zwolnione z kwarantanny, jeśli przedstawią negatywny wynik testu nie starszy niż 48 godzin przed przylotem.

d4jgdjh

Nowością jest to, że po skierowaniu na kwarantannę w przypadku braku testu zrobionego za granicą, podróżni mogą go wykonać w Polsce w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. To szansa na skrócenie kwarantanny np. dla turystów wracających z Wysp Kanaryjskich.

Z kwarantanny zwolni negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.

Wracasz z Egiptu albo z egzotycznych wakacji? Możesz zrobić test w Polsce

Kluczowa zmiana dotyczy kierunków spoza strefy Schengen. Osoby wracające spoza strefy Schengen zostaną skierowane na kwarantannę w Polsce, bo test wykonany za granicą ich z tego obowiązku nie zwolni.

d4jgdjh

Lecisz na wakacje do Egiptu? Spokojnie, możesz mieć skróconą kwarantannę

Dopiero test wykonany w Polsce (PCR lub antygenowy) i jego negatywny wynik zwolni takie osoby z obowiązku kwarantanny. Na zrobienie takiego testu podrożni mają 48 godzin od przekroczenia granicy. Dopuszczone są testy zrobione na lotniskach po przekroczeniu granicy, np. w halach przylotów. Taką możliwość już dały lotniska w Warszawie Okęciu, Gdańsku i w Katowicach.

Nasza kwarantanna będzie skrócona w momencie wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu elektronicznego.

Rozporządzenie obowiązuje od 30 marca i 9 kwietnia 2021 roku.

Pełny tekst rozporządzenia z 29 marca 2021

d4jgdjh
d4jgdjh
d4jgdjh