Trwa ładowanie...

Planujesz wakacje w Portugalii? Wystarczy tańszy test antygenowy

Już nie tylko test PCR, ale także tańsze i szybsze badanie antygenowe jest akceptowane podczas podróży do Portugalii kontynentalnej. Od 11 czerwca obowiązują nowe, łagodniejsze zasady wjazdu do tego kraju.

Share
Do Portugali wjedziemy na podstawie negatywnego wyniku testu antygenowego
Do Portugali wjedziemy na podstawie negatywnego wyniku testu antygenowegoŹródło: Shutterstock
d281dzs

Wakacje w Portugalii – akceptowany test antygenowy

Zgodnie z uchwałą portugalskiej Rady Ministrów, od 11 czerwca podróżni przylatujący do Portugalii kontynentalnej mogą – tak jak do tej pory – przedstawić negatywny wynik badania PCR (należy go zrobić na 72 godziny przed podróżą) lub wykonać przed przyjazdem tańszy i szybszy test antygenowy.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Ambasady RP w Lizbonie, test antygenowy należy wykonać w ciągu ostatnich 48 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej.

d281dzs

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu nie dotyczy dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Aktualne przepisy nie przewidują natomiast zwolnienia z badania osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 i ozdrowieńców.

Osoby wybierające się do Portugalii przed podróżą powinny również pamiętać o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego. Można to zrobić poprzez stronę: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card najpóźniej na 12 godzin przed wylotem z Polski.

UWAGA: Takie same zasady wjazdu obowiązują osoby przesiadające się w portach lotniczych zlokalizowanych na terytorium Portugalii kontynentalnej. Oznacza to, że wybierając się na przykład na Maderę z przesiadką w Lizbonie, musimy już posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu.

Lecisz na Maderę? Sprawdź zasady wjazdu

Trochę inne zasady wjazdu obowiązują podróżnych wybierających się na wakacje na Maderę. By spędzić urlop na portugalskiej wyspie wiecznej wiosny, powinniśmy wykonać test RT-PCR . Możemy to zrobić na własny koszt nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem lub już na lotnisku po dotarciu na wyspę. W tym drugim przypadku badanie opłaca Rząd Madery.

d281dzs

Z konieczności okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR są zwolnione osoby niepełnoletnie (przy czym służby sanitarne Madery zastrzegają sobie prawo do skierowania na takie badanie w szczególnych przypadkach); podróżni posiadający dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19 i dochowanie okresu aktywacji szczepionki (musi upłynąć co najmniej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki firmy Pfizer/Moderna/AstraZeneca lub co najmniej 28 dni od szczepienia jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson) oraz ozdrowieńcy, czyli osoby z zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że w ostatnich 180 dniach poprzedzających przylot przeszły COVID-19.

Zarówno dokumenty potwierdzające szczepienie, jak i przebycie COVID-19, powinny być wydane w języku angielskim.

Dodatkowo, każdy podróżny powyżej 12. roku życia w ciągu 48-12 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Maderę jest proszony o zarejestrowanie swojego pobytu na wyspie poprzez stronę: https://madeirasafe.com/#/login/. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się unikalny kod QR. Należy go okazać podczas kontroli na lotnisku.

UWAGA: Dzieci, które nie ukończyły 12 lat, powinny zostać wpisane do kwestionariusza rodzica/opiekuna.

d281dzs
d281dzs
d281dzs