Trwa ładowanie...

Podróż samolotem w wakacje 2020. Zasady bezpieczeństwa

Po długich miesiącach bez połączeń lotniczych znów możemy podróżować samolotem. Trzeba jednak przestrzegać szeregu zasad bezpieczeństwa, zarówno na lotnisku, jak i w powietrzu. Poznajmy je bliżej.

Share
Podróże samolotem
Podróże samolotemŹródło: Istock
dv7knrf

1 czerwca LOT wznowił połączenia krajowe, oferując początkowo ok. 30 lotów dziennie. 17 czerwca natomiast przywrócono międzynarodowe loty z Polski do krajów Unii Europejskiej (z wyłączeniem Szwecji i Portugalii, obecnie nie polecimy też do Irlandii Północnej) oraz do Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu i na Islandię.

Wraz z przywróceniem ruchu lotniczego na terenie Polski weszły w życie nowe zasady bezpieczeństwa na lotniskach i w samolotach, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ochronić turystów. Zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny i Urząd Lotnictwa Cywilnego na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Podobnych obostrzeń należy się więc spodziewać w innych europejskich portach lotniczych.

Do 1 lipca w samolotach latających na trasach z i do Polski obowiązuje tzw. szachownica. To rozwiązanie pozwala na zapełnienie tylko połowy miejsc, w określonych odstępach. Od lipca załoga będzie mogła zabrać na pokład tylu pasażerów, ile miejsc w samolocie. Uwolnienie wszystkich miejsc to spore ułatwienie szczególnie dla rodzin podróżujących z dziećmi, które w samolocie chcą być blisko rodziców.

Biura podróży uruchomią przeloty czarterowe od lipca, daty różnią się w zależności od organizatora i kierunku. Po ogłoszeniu otwarcia nieba organizatorzy na nowo układają siatkę lotów, a już wiadomo, że część połączeń w tym sezonie wypadnie z rozkładu. O zmianach turyści będą informowani na bieżąco.

Wakacje 2020 – zasady bezpieczeństwa na lotnisku

Na teren lotniska mogą wejść jedynie osoby posiadające bilet na samolot – osoby towarzyszące bezwzględnie nie mają wstępu do terminali. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do długich pożegnań i przywitań, musimy je zaplanować poza terenem lotniska albo musi nam wystarczyć „kiss&fly”. Poza kontrolą dokumentu uprawniającego do wejścia, obsługa lotniska mierzy pasażerom temperaturę. Wynik 38 st. C lub więcej oznacza konieczną konsultację lekarską. Jeśli dana osoba podróżuje z rodziną, konsultacji wymagają wszyscy jej członkowie.

dv7knrf

Będąc na lotnisku zachowujemy dystans społeczny – odstęp 1,5 m od innych pasażerów, także podczas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa. To zasada znana nam np. ze sklepów.

Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. Jeśli zapomnimy maseczki, na lotnisku powinny być płatne dyspensery – np. na Lotnisku Chopina "maseczkomatów" jest aż sześć. Uważajmy na to i przestrzegajmy tej zasady, bo za nieodpowiedzialną postawę będziemy tłumaczyć się odpowiednim służbom Trzeba także pamiętać o dezynfekcji rąk (dostęp do środków dezynfekujących jest po stronie lotniska).

Zanim nasz samolot wystartuje, zostaniemy poproszeni o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, według instrukcji przewoźnika, z którym lecimy. To nic bardziej niezwykłego niż to, co wypełniamy dziś w gabinetach kosmetycznych, lekarskich czy u fryzjera. Podróżni w miarę możliwości proszeni są też o odprawę online oraz ograniczenie bagażu podręcznego.

Trzeba się także przygotować na ograniczenie w funkcjonowaniu obiektów na lotnisku, takich jak place zabaw. Te zasady zostały wprowadzone z myślą o bezpieczeństwie naszych dzieci i pozostałych podróżnych.

dv7knrf

Zasady bezpieczeństwa w samolocie

Zakrywanie nosa i ust obowiązuje nas nie tylko na lotnisku, ale także w samolocie, przez cały lot. Maseczki zaleca się wymieniać co 4 h. W przypadku podróży europejskich, do wakacyjnych kurortów, w większości wystarczy 1 maseczka. Do Grecji lecimy ok. 3 godziny, do Bułgarii 2,5 godziny.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w maseczkach i rękawiczkach pracuje także personel pokładowy. Na pokładzie samolotu ograniczony do minimum jest serwis pokładowy, a napoje i przekąski podawane są indywidualnych opakowaniach. Nie musimy się więc obawiać o to, czy ktoś nie używał wcześniej naszych naczyń.

Pasażerowie na pokładzie muszą wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego, w której podajemy m.in. nazwę i adres hotelu czy apartamentu, w którym się zatrzymujemy. Jeśli okaże się, że w samolocie przebywała osoba chora na COVID-19, podane informacje pozwolą na szybki kontakt ze wszystkimi pasażerami danego lotu i możliwość odpowiednio szybkiego zareagowania.

Po wylądowaniu pasażerowie, wciąż w maseczkach, proszeni są o jak najszybsze opuszczenie lotniska. O sprawną odprawę i opuszczenie terminala dba rezydent biura podróży, z którym podróżujemy. Do niego możemy też kierować wszystkie pytania i wątpliwości.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dv7knrf
dv7knrf
dv7knrf