Trwa ładowanie...
Inspiracje
Agata Biernat

Kiedy jest najlepszy czas na wakacje w Dominikanie?

Rajskie plaże z białym, drobnym piaskiem, urzekające gaje oliwne, czysta, lazurowa woda i brak konieczności wykonywania testu na Covid-19 – Dominikana cieszy się w tym roku dużą popularnością wśród turystów. Zobacz, jak i kiedy zmienia się pogoda na tej karaibskiej wyspie, zanim zaplanujesz swój wymarzony urlop.

Share
Kiedy polecieć na wakacje do Dominikany?
Kiedy polecieć na wakacje do Dominikany?Źródło: Shutterstock
d9t2qwp

Zajmująca dwie trzecie wyspy Haiti Dominikana przez cały rok kusi wspaniałymi warunkami do wypoczynku. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie ryzyko, że wakacyjne plany pokrzyżuje nam pogoda, jest niewielkie, chociaż i tutaj w niektórych miesiącach możemy nieźle zmoknąć.

Ze względu na to, że Dominikana leży w strefie klimatu równikowego, przez cały rok panują tu wysokie temperatury – średnia wynosi około 25 stopni Celsjusza, a w najcieplejszych miesiącach słupki rtęci wskazują nawet 32-35°C. Planując wakacje na tej wyspie, trzeba jednak pamiętać, że oprócz upałów występują tu również okresy z gwałtownymi (choć krótkotrwałymi) opadami deszczu i wysoką wilgotnością powietrza, sięgającą ponad 80%.

Najpopularniejszy czas na wakacje w Dominikanie

Najczęściej wybieranym przez Polaków czasem na wakacje na Karaibach jest okres jesienno-zimowy i trudno się dziwić. Gdy w Polsce temperatura powietrza spada poniżej zera, w Dominikanie trwa pora sucha – opady zdarzają się sporadycznie, jest ciepło, choć nie tak upalnie jak latem, wprost idealnie do plażowania czy zwiedzania wyspy.

d9t2qwp

Mimo że styczeń i luty to najzimniejsze miesiące w Dominikanie, to i wtedy możemy liczyć na wysokie temperatury, sięgające średnio 26°C. Dodajmy, że nierzadko w ciągu dnia słupek rtęci potrafi pokazać nawet 30 stopni – kto chciałby zamienić europejskie mrozy na takie „zimno”? 😊

Polska zima (grudzień – marzec) to czas, gdy na wyspie jest najwięcej dni słonecznych. Mamy ich średnio 19-20 w ciągu miesiąca. Dodajmy do tego najniższą w ciągu roku wilgotność powietrza, najmniejszą ilość opadów oraz ciepłą temperaturę wody (około 26°C) i wychodzi nam przepis na idealne wakacje.

Czy lecieć do Dominikany w porze deszczowej?

Od maja do listopada w Dominikanie trwa pora deszczowa. Nie oznacza to, że podróże w tym czasie są niewskazane, chociaż przed wyjazdem warto spakować do walizki porządną kurtę przeciwdeszczową.

d9t2qwp

Pora deszczowa w Dominikanie charakteryzuje się silnymi, gwałtownymi deszczami. Pojawiają się znienacka i równie szybko się kończą, a ciepłe promienie słońca szybko wszystko osuszają. Średnio w tym okresie opady mogą wystąpić w ciągu 20-23 dni w miesiącu, chociaż nie jest to reguła – ich częstotliwość potrafi zmieniać się z każdym rokiem.

Decydując się na wakacje w Dominikanie w porze deszczowej nie musimy się więc obawiać, że z powodu opadów cały wyjazd przesiedzimy w hotelu – jak najbardziej będziemy mogli plażować, zażywać rajskich kąpieli (średnia temperatura wody w maju wynosi 27°C, a we wrześniu i październiku – nawet 29°C) czy zwiedzać wyspę.

Dominikana latem i jesienią

Najcieplejszymi miesiącami w Dominikanie są lipiec i sierpień, co w połączeniu z trwającymi w Polsce wakacjami szkolnymi sprawia, że to po zimie drugi okres w roku, gdy wyjazdy na wyspę cieszą się popularnością.

d9t2qwp

Średnia temperatura powietrza latem wynosi około 29°C, ale w ciągu dnia słupki rtęci mogą pokazać nawet 35°C, a w nocy 25°C. Upalne dni w połączeniu z trwającą porą deszczową sprawiają, że to również czas, gdy wilgotność powietrza jest największa - wynosi około 80-82%.

Jesienią – do listopada – w Dominikanie trwa okres huraganów, a największe ryzyko ich wystąpienia przypada na wrzesień.

Co warto zobaczyć w Dominikanie?

Jednym z najpopularniejszych regionów jest Punta Cana – najbardziej na wschód wysunięty przylądek kraju, słynący z bajkowych plaż. To właśnie tam zrobimy pamiątkowe zdjęcia niczym z pocztówek – i to bez stosowania filtrów! W ofercie biur podróży znajdziemy też wycieczki do Puerto Plata, gdzie w dedykowanym muzeum możemy podziwiać wydobywany w Dominikanie błękitny bursztyn.

Miłośnicy zwiedzania powinni wybrać się do stolicy Dominikany – Santo Domingo – miasta założonego przez samego Krzysztofa Kolumba. Przespacerujemy się tu najstarszą kolonialną starówką w Ameryce Łacińskiej, a także zobaczymy katedrę Primada de America - najstarszą katolicką świątynię w Nowym Świecie – i Faro a Colón - miejsce wiecznego spoczynku Krzysztofa Kolumba.

d9t2qwp

Bez wątpienia warta odwiedzenia jest rajska wyspa Saona na Morzu Karaibskim, na którą dostaniemy się katamaranem lub łodzią motorową. Nie tylko odpoczniemy tu na idyllicznych plażach Canto de la Playa czy Playa Abanico (ze słynną wysuniętą w kierunku morza palmą uwiecznioną na tysiącach zdjęć), ale też będziemy mogli podziwiać wyjątkową faunę i florę, m.in. rozgwiazdy leżące na dnie Morza Karaibskiego. Podczas wycieczki na półwysep Samana zyskamy z kolei okazję do obserwowania wielorybów w ich naturalnym środowisku.

Dominikana – zasady wjazdu

W przypadku podróży do Dominikany nie musimy posiadać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wjedziemy tam bez kwarantanny, na podstawie ważnego paszportu. Przed podróżą powinniśmy pamiętać o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie danych kontaktowych i informacji na temat stanu zdrowia.

Wakacje w Dominikanie – za ile?

Na wakacje w Dominikanie w sezonie Zima 2021/2022 polecimy z biurami Rainbow, Itaka, Best Reisen, Prima Holiday i Exim Tours. Za 7-dniowy wypoczynek all inclusive w Puerto Plata w lutym zapłacimy od 4 720 zł za osobę (z wylotem z Warszawy, Katowic lub Poznania). Ceny dwutygodniowych wyjazdów rozpoczynają się od 6 000 zł.

d9t2qwp
d9t2qwp
d9t2qwp