Trwa ładowanie...

Polska otwiera granice. Co musisz wiedzieć?

Za granicę możemy wybrać się od 13 czerwca, a niebo dla samolotów otworzy się 16 czerwca. To dla turystów i biur podróży kluczowe daty, od których zależy wiele decyzji wyjazdowych. Czego mogą spodziewać się turyści? Dokąd pojedziemy w pierwszej kolejności?

Share
Otwarcie granic Polska
Otwarcie granic PolskaŹródło: Wakacje.pl
d46zzfd

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił daty otwarcia granic Polski i wznowienia lotów międzynarodowych. Na tę informację klienci biur podróży czekali z niecierpliwością. Otwarcie granic Polski oznacza wznowienie wyjazdów zagranicznych z biurami podróży, które teraz muszą przygotować się na obsługę pierwszych turystów.

W tym artykule będziemy na bieżąco informować o aktualnych decyzjach biur podróży i zmianach dotyczących otwarcia granic dla Polaków pozostałych państw europejskich.

Kiedy otwarcie granic Polski

Pierwsi turyści będą mogli przekroczyć granice już w sobotę 13 czerwca. Zniesione zostaną wzmożone kontrole, a po powrocie z zagranicy nie będzie już obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. Na początek będzie można opuścić kraj tylko drogą lądową. Biura podróży przygotowały się na taki scenariusz, rozszerzając oferty wycieczek z dojazdem własnym.

d46zzfd

Loty międzynarodowe z Polski

Zgodnie z decyzją Rządu, loty z Polski na trasach europejskich będą mogły się odbywać od 16 czerwca, ale tego dnia nie powinniśmy się spodziewać pasażerów na lotniskach. Na ułożenie siatki lotów linie lotnicze potrzebują co najmniej tygodnia, a biura podróży odwołały większość lotów do końca czerwca. To oznacza, że pierwsze samoloty z turystami wylecą najprawdopodobniej dopiero na początku lipca.

Premier nie odniósł się jeszcze do informacji dotyczącej obłożenia samolotów. Według ostatnich ustaleń, dopuszczalne jest zajęcie tylko połowy miejsc. Na tę decyzję czekają biura podróży, bo od niej zależy wznowienie wielu przelotów. Taka zasada nie obowiązuje w krajach europejskich.

Layer 1

W tym roku warto bardziej niż zwykle przyjrzeć się ofertom biur podróży na wakacje z dojazdem własnym. Jeśli chcemy spędzić urlop za granicą, ale chcemy uniknąć lotnisk i samolotu, to dobra alternatywa. Biura podróży rozszerzyły swoją ofertę z dojazdem własnym z myślą o tych, którzy z jakiegoś powodu nie będą mogli polecieć. Te powody to np. obawa o bezpieczeństwo, ale też brak połączenia czarterowego na danym kierunku w danym terminie. O siatce połączeń biura podróży właśnie decydują. 

Anna Podpora, Wakacje z dojazdem własnym
Kierownik Produktu Wakacje.pl

Już od soboty 13 czerwca własnym autem możemy pojechać na urlop do:

Biura podróży rozszerzyły też ofertę krajową. Na wakacje w Polsce wybierzemy się m.in. z biurem Itaka, Exim Tours czy Nekera.

Gdzie będziemy mogli udać się po otwarciu granic ? Poniżej przedstawiamy sytuację w poszczególnych państwach.

Te państwa już otworzyły granice [lista alfabetyczna]

Otwarcie granic Bułgaria

Od 1 czerwca obywatele części krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, a także Serbii i Macedonii Północnej, mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych bez konieczności odbycia kwarantanny. Dla podróżnych przyjeżdżających ze Szwecji, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Malty, Irlandii i Wielkiej Brytanii 14-dniowa kwarantanna nadal jest obowiązkowa.

d46zzfd

W Bułgarii funkcjonowanie stopniowo wznawiają obiekty hotelowe i gastronomiczne, czynne są plaże.

Otwarcie granic Chorwacja

Od 28 maja obywatele 10 państw UE, w tym Polski, podczas przekraczania granic Chorwacji nie muszą dokumentować celu swojego przyjazdu (okazywać zaproszeń i potwierdzeń rezerwacji w hotelach czy aktów notarialnych nieruchomości). Każdy podróżujący jest jednak zobowiązany do wypełnienia krótkiego kwestionariusza i pozostawienia danych kontaktowych. Można to zrobić na granicy bądź już wcześniej – przez stronę internetową entercroatia.mup.hr.

d46zzfd

 Otwarcie granic Cypr

Na zagranicznych turystów czeka też Cypr. Od 9 czerwca na wyspę mogą przylecieć obywatele 19 państw: Malty, Grecji, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowacji, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowenii, Litwy, Szwajcarii, Czech, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Polski. 72 godziny przed wyjazdem muszą jednak poddać się testowi na obecność koronawirusa, a jego negatywny wynik przedstawić przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas kontroli po przylocie.

20 czerwca ten obowiązek zostanie zniesiony dla części państw, jednak na razie nie dla Polski. Cypryjskie władze na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną i będą aktualizować listę krajów zwolnionych z wykonywania testów na Covid-19.

d46zzfd

Otwarcie granic Czarnogóra

Od 8 czerwca obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Czarnogóry – pod warunkiem, że przyjeżdżają do tego kraju w zorganizowanych grupach wysyłanych przez biura podróży. Wciąż obowiązuje nas zakaz wjazdu samochodami prywatnymi.

Od początku tego miesiąca Czarnogóra w pełni otworzyła swoje granice dla obywateli 130 krajów, w których liczba aktywnych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż 25 na 100 tys. mieszkańców.

d46zzfd

 Otwarcie granic Słowenia

Granice tego kraju od maja są otwarte dla podróżujących. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie, od 8 czerwca w Słowenii obowiązują nowe zasady kwarantanny. Obywatele UE i krajów strefy Schengen, a także państw trzecich po przekroczeniu granicy Słowenii – jeśli chcieliby pozostać na jej terytorium dłużej niż 24 godziny – muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Obowiązek nie dotyczy państw, z którymi Słowenia podpisała dwustronne porozumienie techniczne lub które znalazły się w wykazie bezpiecznych krajów (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Islandii, Łotwy, Litwy, Liechtensteinu, Węgier, Norwegii, Słowacji i Szwajcarii).

d46zzfd

 Otwarcie granic Włochy

Obywatele krajów strefy Schengen i Wielkiej Brytanii od 3 czerwca mogą swobodnie przekraczać włoską granicę – bez obowiązku przechodzenia kwarantanny. Nieco inne zasady obowiązują na Sardynii. Przed przylotem na wyspę konieczne jest wypełnienie kwestionariusza bezpieczeństwa.

 We Włoszech otwarte są hotele, restauracje muzea i plaże. Nadal obowiązuje jednak nakaz noszenia maseczek w środkach transportu czy atrakcjach turystycznych oraz zachowania bezpiecznego dystansu społecznego.

Kraje, które planują otworzyć granice w najbliższym czasie (lista alfabetyczna)

Otwarcie granic Czechy

Zgodnie z informacjami konsularnymi, od 15 czerwca możliwe będzie wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski. Tego dnia dla obywateli państw uznanych za kraje niskiego ryzyka (w tym również Polski) zniesiony zostanie obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny i przedłożenia przy wjeździe na terytorium Republiki Czeskiej negatywnego testu na obecność Covid-19.

Otwarcie granic Egipt

Władze Egiptu zapowiedziały otwarcie granic od 1 lipca. Turyści będą mogli odwiedzać popularne kurorty Sharm el Sheikh, Hurghada czy Marsa Alam. Do końca sezonu letniego, czyli do 31 października, zostaną zniesione obowiązkowe wizy dla turystów. Tym samym oszczędzamy 25 dolarów od osoby.

1 lipca mają zostać otwarte publiczne plaże i meczety w miejscach najmniej dotkniętych pandemią. W ciągu najbliższych dwóch tygodni władze egipskie zniosą kolejne ograniczenia. O szczegółach będziemy informować.

Do tej pory ruszyło już część hoteli w Egipcie, ale przyjmowały tylko turystów z kraju. Kluczowe jest tu zachowanie reżimu sanitarnego, w tym zrezygnowanie z bufetu i podawanie posiłków wyłącznie na zamówienie (a la carte), zachowanie odstępów i intensywna dezynfekcja.

 Otwarcie granic Grecja

Jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych chce się otworzyć dla turystów z naszego kraju 15 czerwca – bez konieczności wykonywania testów i odbywania kwarantanny. Od połowy miesiąca w Grecji będą czynne lotniska w Atenach i Salonikach. Sezon turystyczny tak naprawdę rozpocznie się jednak 1 lipca, gdy otwarte zostaną wszystkie greckie lotniska.

 Po przybyciu do Grecji turyści mogą być wyrywkowo badani na obecność koronawirusa. Grecki rząd ostatecznie zrezygnował z pomysłu wprowadzenia paszportów zdrowotnych poświadczających, że dana osoba nie jest zakażona wirusem SARS-CoV-2.

 Otwarcie granic Gruzja

To państwo planuje przyjmować podróżnych z innych krajów od 1 lipca. Turystyka zagraniczna w Gruzji ma zostać przywrócona w wyniku utworzenia bezpiecznych korytarzy na granicach lądowych oraz dwustronnych negocjacji z wybranymi państwami.

 Otwarcie granic Hiszpania

Do 21 czerwca w Hiszpanii obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z zapewnieniami szefa rządu Pedro Sancheza, kraj będzie gotowy na przyjęcie turystów 1 lipca. Od tego czasu podróżujący przekraczający granice tego państwa nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny.

 Władze Hiszpanii od kilku tygodni przygotowują się do wznowienia działalności turystycznej. Stworzono m.in. kilkanaście protokołów opis8ących zasady funkcjonowania obiektów w związku z epidemią koronawirusa – m.in. dla restauracji, kawiarni, hoteli i ośrodków spa.

 Otwarcie granic Litwa

Kraje bałtyckie już od maja są trójstronnie otwarte w ramach tzw. „bańki turystycznej”. Istnieje szansa, że w połowie czerwca Litwa, Łotwa i Estonia otworzą swoje granice również dla podróżujących z Polski.

 Otwarcie granic Portugalia

Prawdopodobnie do końca czerwca zamknięta pozostanie granica lądowa Portugalii z Hiszpanią. Otwarte są za to granice powietrzne tego państwa. Mogą je przekraczać podróżujący z krajów UE – z wyjątkiem Hiszpanii i Włoch – oraz m.in. z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii, USA, Kanady i innych krajów portugalskojęzycznych.

 Podróżujący przybywający na Maderę muszą wypełnić internetowy formularz ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie posiadają certyfikatu z ujemnym wynikiem badania na obecność koronawirusa wydanego co najmniej 72 godziny przed wylotem, podlegają kwarantannie. Podobne zasady obowiązują pasażerów wybierających się na Azory. Są oni poddawani kontroli lekarskiej i kwarantannie, chyba że przedstawią ujemny wynik testu na Covid-19.

 Otwarcie granic Słowacja

Od 10 czerwca do Słowacji – bez obowiązkowej kwarantanny – mogą wjechać obywatele 19 krajów Unii Europejskiej. Na tej liście nie ma Polski – z uwagi na wysoką liczbę nowych dziennych zakażeń koronawirusem. Kontrole na słowackich przejściach granicznych – z wyjątkiem tych z Czechami – będą obowiązywały co najmniej do 26 czerwca.

 Otwarcie granic Szwajcaria

Według zapowiedzi tamtejszej minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter, Szwajcaria otworzy swoje granice dla krajów UE i strefy Schengen 15 czerwca.

 Otwarcie granic Turcja

 Turcja chciałaby rozpocząć sezon turystyczny i otworzyć swoje granice dla podróżnych z zagranicy od 1 lipca. Władze tego kraju uruchomiły specjalny systemu certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych „Coronavirus Free”. Program „stref wolnych od koronawirusa” obowiązuje od drugiej połowy maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d46zzfd
d46zzfd
d46zzfd