Trwa ładowanie...

Powietrze w samolocie a koronawirus. Zobacz opinie wirusologów.

Dzięki wznowieniu lotów międzynarodowych znów możemy myśleć o wakacjach za granicą. W dobie koronawirusa wielu z nas ma jednak obawy dotyczące podróży samolotem. Czy powietrze w kabinie na pewno jest bezpieczne? Jakie jest ryzyko zakażenia? Wirusolodzy uspokajają – naprawdę niewielkie.

Share
Podróż samolotem
Podróż samolotem Źródło: Istock
ddqo4cv

Czeka się podróż samolotem albo rozważasz kupienie wakacji, ale masz obawy przed lataniem z powodu pandemii? Nie jesteś sam. Takie obawy ma dziś wielu turystów, ale na szczęście okazuje się, że strach ma wielkie oczy. Tak twierdzą wirusolodzy.

Na początku lipca Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało wyniki badania, w którym pasażerowie zostali zapytani o największe obawy związane z zakażeniem koronawirusem podczas lotu. Wśród głównych z nich wskazano: siedzenie obok kogoś, kto może być zainfekowany wirusem (65 proc.), korzystanie z toalet (42 proc.) oraz oddychanie powietrzem w kabinie (37 proc.).

Czy to słuszne obawy? Jak to jest z tym bezpieczeństwem podczas lotu i co wpływa na poziom czystości powietrza w samolocie?

ddqo4cv

Wirusolodzy z niemieckiego Instytutu Roberta Kocha zebrali podstawowe informacje dotyczące cyrkulacji powietrza w kabinie pasażerskiej. W krótkiej instrukcji wykazują, że ryzyko zakażenia koronawirusem podczas lotu jest niewielkie, a samolot to obecnie jeden z najbezpieczniejszych środków transportu.

 Co wpływa na tak wysoki poziom bezpieczeństwa? Jak zapewniają specjaliści, przede wszystkim procedury stosowane w lotnictwie, m.in. możliwość identyfikacji pasażerów dzięki ściśle przydzielonym miejscom, obowiązek stosowania przez personel i podróżnych masek ochronnych, częsta dezynfekcja oraz stała wymiana powietrza w kabinie i jego oczyszczanie za pomocą wysokiej jakości filtrów HEPA.

Powietrze w samolocie czyste jak na sali operacyjnej

Jak działają filtry HEPA i jak często następuje wymiana powietrza w samolocie? Pora na konkrety.

 System wentylacji w kabinie wykorzystuje świeżo dostarczone powietrze zewnętrzne i powietrze z wnętrza samolotu. Jego całkowita wymiana trwa do 3 minut, a więc około 20 razy na godzinę.

ddqo4cv

 Jak powietrze dostaje się do kabiny pasażerskiej? Jest pompowane przez sufit i wentylowane pod siedzeniami od strony okna. Dzięki temu jego poziome przepływy oraz cyrkulacja powietrza zawierającego zakażone cząsteczki są zminimalizowane. Co ważne, klimatyzacja działa zawsze, gdy pasażerowie są na pokładzie – a więc nie tylko podczas lotu, ale również na długo przed startem.

 Dodatkowo, zanim powietrze trafi do kabiny pasażerskiej, przechodzi przez specjalne filtry HEPA (High-Efficiency Particulate Air). Są one w stanie zatrzymać nawet 99,99 proc. bakterii, wirusów, kurzu i grzybów znajdujących się w powietrzu. Jak zaznaczają wirusolodzy, odpowiada to wydajności filtrów stosowanych na salach operacyjnych w warunkach klinicznych!

Wzmożone środki bezpieczeństwa od wejścia na lotnisko

Na wzrost bezpieczeństwa w samolotach niemały wpływ mają też dodatkowe środki wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Obowiązują nas one już od samego wejścia na lotnisko. Prawo przebywania w terminalach mają tylko pasażerowie – osoby witające/żegnające podróżnych muszą pozostać na zewnątrz lub w wyznaczonych do tego miejscach.

 Zarówno personel, jak i podróżni mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Przy wejściu na lotnisko może im również zostać zmierzona temperatura. Środki minimalizujące ryzyko zakażenia to także: możliwość dokonania odprawy online, konieczność zachowania dystansu społecznego, stała dezynfekcja miejsc wspólnych czy wprowadzana na lotniskach technologia bezdotykowa. Pasażerowie mają z góry wskazane miejsce, tak żeby uniknąć zamiany i zminimalizować kontakt z obcymi osobami.

ddqo4cv

Klamki czy łazienki są w samolotach dezynfekowane, ogranicza się też spożywanie posiłków. Ewentualny serwis jest w jednorazowych naczyniach. Obsługa samolotu i lotniska jest przeszkolona, żeby zadbać o bezpieczeństwo pasażerów.

Na wakacje samolotem?

Jeszcze w czerwcu można było zaobserwować, że Polacy chcą podróżować po kraju lub rozważają wyjazd za granicę własnym samochodem. Po otwarciu nieba i starcie pierwszych samolotów sytuacja zaczyna się zmieniać. Na wakacje wolimy dziś lecieć samolotem niż jechać własnym autem.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
ddqo4cv
ddqo4cv
ddqo4cv