Trwa ładowanie...

Ranking: TOP 5 wakacyjnych alternatyw. Jak Polacy zmieniają terminy wakacji?

Epidemia koronawirusa zmusiła turystów do modyfikacji planów urlopowych. Marcowe, kwietniowe i częściowo majowe wyjazdy zagraniczne zostały odwołane, późniejsze nadal stoją pod znakiem zapytania. W obecnej sytuacji wiele osób podejmuje decyzje o przełożeniu wyjazdów na późniejszy termin. Jak i czy w ogóle zmieniamy wakacyjne destynacje?

Share
Zatoka Alanya
Zatoka AlanyaŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock
d10oq9k

Epidemia koronawirusa zmusiła turystów do modyfikacji planów urlopowych. Marcowe, kwietniowe i częściowo majowe wyjazdy zagraniczne zostały odwołane, późniejsze nadal stoją pod znakiem zapytania. W obecnej sytuacji wiele osób podejmuje decyzje o przełożeniu wyjazdów na późniejszy termin. Jak i czy w ogóle zmieniamy wakacyjne destynacje?


Biura podróży ofertują turystom, których wycieczki zostały odwołane, trzy możliwości: zwrot wpłaconych środków, wystawienie vouchera turystycznego oraz zmianę terminu wyjazdu. Część osób korzysta właśnie z tej ostatniej alternatywy. 


Na jakie terminy Polacy przebukowują wycieczki? Klienci Wakacje.pl najchętniej wybierają obecnie miesiące jesienne, posezonowe – głównie wrzesień i październik. Tak odległe terminy dają im większą pewność, że wymarzone i długo wyczekiwane wakacje dojdą do skutku, co potwierdza Anna Podpora, kierownik ds. produktu w Wakacje.pl:

Wśród klientów planujących obecnie wyjazdy lub zmieniających swoje dotychczasowe rezerwacje widzimy przede wszystkim tendencję do wybierania miesięcy na pograniczu lata i jesieni. Największą popularnością cieszą się wyjazdy we wrześniu i w październiku, są postrzegane jako na tyle odległe, że bezpieczne.


Które destynacje wybierają podróżni i czy w związku z epidemią koronawirusa decydują się na zmianę miejsca urlopu? Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że 88% klientów Wakacje.pl wybiera ten sam kierunek wycieczki co za pierwszym razem. W przypadku najbardziej popularnych w Polsce Turcji i Egiptu jest to 93-94% osób. Największy udział wśród „rezerwacji alternatywnych” ma Turcja – 48% turystów, którzy zdecydowali się zmienić miejsce wakacji, wybrało właśnie Kraj Półksiężyca.

Bardzo stali w urlopowych decyzjach są podróżni planujący egzotyczne wakacje. 100% naszych klientów, którzy mieli zarezerwowane wycieczki do Tajlandii, Meksyku, Indii, na Wyspy Zielonego Przylądka czy Malediwy i postanowili przełożyć wyjazd, pozostało przy pierwotnym wyborze destynacji.


Które kierunki są wybierane jednak najchętniej? Zobacz, jak kształtuje się TOP 5 wakacyjnych alternatyw Polaków.

Basen z palmami, Turcja Wakacje.pl
Basen z palmamiŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock

1. miejsce: Turcja


Król – i to bezsprzeczny – jest tylko jeden. 93% klientów Wakacje.pl planujących pierwotnie urlop w Turcji pozostało przy swoim pierwszym wyborze, mając nadzieję na niezapomniany czas w kraju z pięknymi plażami, świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz bogactwem historycznych miejsc do zwiedzania. 


Turcja jest zdecydowanym liderem w rankingu „rezerwacji alternatywnych”. Na wybór tego kierunku zdecydowało się 48% podróżnych, którzy postanowili zmienić destynację. Trudno się dziwić, skoro władze tego państwa mają szeroko zakrojone (i bardzo oryginalne) plany na szybkie przywrócenie turystyki. Turcja zamierza wydawać certyfikaty "Coronavirus Free" przedsiębiorstwom z branży turystycznej, w których nie wykryto kontaktu z wirusem, i które spełniają normy bezpieczeństwa i higieny. Ten krok nie tylko daje realną szansę na to, że tureckie wakacje dojdą do skutku, ale również – a może przede wszystkim - poczucie, że będą bezpieczne.


Plaża w Sharm El Sheikh Wakacje.pl
Plaża w Sharm El SheikhŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock

2. miejsce: Egipt


Egipt w ostatnich latach powrócił do czołówki najchętniej odwiedzanych państw na świecie i cieszy się dużą popularnością również wśród klientów Wakacje.pl. 94% osób, które planowały urlop w tym państwie i przełożyły termin wycieczki na późniejszy, pozostało przy swoim pierwotnym wyborze. 

Poza tym Egipt znajduje się na drugim miejscu w rankingu „rezerwacji alternatywnych” – decyzję o zmianie destynacji na ten kierunek podjęło 16% turystów modyfikujących wakacyjne plany. 


Zatoka Balos, Kreta, Grecja Wakacje.pl
Zatoka Balos, Kreta, GrecjaŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock

3. miejsce: Grecja


Polacy kochają Grecję, a w szczególności jej wyspy. Ten trend utrzymuje się od kilku dobrych lat, więc nic dziwnego, że w naszym rankingu wakacyjnych alternatyw Hellada znajduje się w pierwszej trójce. 78% turystów, którzy pierwotnie planowali wybrać się do tego kraju, podtrzymało swoją decyzję. Z kolei 22% klientów wybierających Grecję jako „drugą destynację” początkowo chciało pojechać gdzie indziej. Mimo wszystko udział Grecji wśród „rezerwacji alternatywnych” to tylko 11% - daleko w tyle za królującą Turcją, z którą Hellada w ostatnich latach toczy zacięty bój o polskich turystów.

Garachico, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania Wakacje.pl
Garachico, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, HiszpaniaŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock

4. miejsce: Hiszpania


Czym kusi nas Hiszpania? Podobnie jak Turcja, Egipt i Grecja – pięknymi plażami i urokliwymi wybrzeżami, ale również różnorodnością kulturową, wyjątkową architekturą i… kuchnią. Nic więc dziwnego, że 88% klientów podtrzymało marzenia o wakacjach w tym kraju, a dodatkowo 6% z tych osób, które zmieniły kierunek urlopu, wybrały ją jako swoją „drugą destynację”.

Tunezja Wakacje.pl
TunezjaŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock

5. miejsce: Tunezja


Pierwszą piątkę rankingu zamyka Tunezja. Jej udział w wyborze klientów Wakacje.pl jako „drugiej destynacji” jest jednak niewielki. Zaledwie 4% Polaków, którzy zmienili pierwotny kierunek urlopu, zdecydowało się na wybór egzotycznej północy Afryki. 73% turystów pozostało przy tym kierunku, chcąc cieszyć się słoneczną pogodą i pięknymi plażami tunezyjskich kurortów.


Nawet więc jeśli Polacy ze względu na epidemię koronawirusa podczas zmiany terminu wycieczki wybierają alternatywne destynacje, topowe kierunki wyjazdów pozostają bez zmian. Czy taki trend się utrzyma? 

d10oq9k
d10oq9k
d10oq9k