Trwa ładowanie...
d3wqlv9

RAPORT: Różne dwie połówki wakacji. Porównanie wyborów i wydatków urlopowych Polaków w dobie koronawirusa

Tegoroczne wakacje znacznie różniły się od poprzednich – nawet dwie połówki lata nie były jak dwie połówki jabłka. W sierpniu w Polsce coraz trudniej było o miejsce, a w biurach podróży znowu można było kupić wakacje do Turcji, Tunezji czy Egiptu. Powrót tych kierunków miał wpływ na zmianę wydatków i wyborów urlopowych Polaków. Wakacje.pl przyjrzały się temu bliżej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacje 2020
Wakacje 2020 (Istock)
d3wqlv9

Grecja nadal króluje, ale Turcja wraca do gry

Miano najpopularniejszego wakacyjnego kierunku niezmiennie dzierży Grecja, na wybór której w sierpniu zdecydowało się aż 40 proc. klientów Wakacje.pl. To wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu do lipca br. Wysoki udział Grecji w wakacyjnym torcie nie dziwi – to od lat jedna z najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji – głównie ze względu na gwarancję pięknej pogody, mnogość wysp i kurortów, gościnność mieszkańców, a w tym roku również – z uwagi na dostępność i zasady bezpieczeństwa wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa.

Powrót Turcji do wakacyjnej oferty od razu przełożył się na ranking popularnych destynacji. Na ponowne otwarcie tego kierunku czekali turyści w całej Polsce, a po wznowieniu lotów rezerwowali wycieczki na najbliższe dni i tygodnie. Na wakacje w Turcji w sierpniu zdecydowało się 18 procent klientów biur podróży. Efekt? Turcja zajęła 2. miejsce wśród najpopularniejszych kierunków, na dalsze lokaty spychając popularne w lipcu Bułgarię, Hiszpanię i Włochy (miejsca 2-4 w lipcu br.).

d3wqlv9

W pierwszej dziesiątce topowych kierunków znalazły się też cieszące się dużą popularnością Tunezja (6. miejsce i 4 proc. udziału w sprzedaży) oraz Egipt (8. miejsce i 2 proc. udziału w sprzedaży), jednak zainteresowanie wakacjami w tych krajach nie było aż tak wysokie jak w przypadku Turcji.

Layer 1

Pamiętajmy, że loty do tych destynacji zostały odmrożone nieco później. Poza tym na mniejsze zainteresowanie turystów Egiptem wpływ miało niewątpliwie zapowiadane już w sierpniu wprowadzenie od 1 września obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla wszystkich podróżnych. Biura podróży i egipskie ministerstwo turystyki finalnie doszły do konsensusu. Test PCR można wykonać po przylocie do Egiptu, a koszt badania to 30 dolarów. Część organizatorów już zadeklarowała sfinansowanie turystom testów, co może przełożyć się na wzrost zainteresowania tym kierunkiem we wrześniu czy w październiku

Klaudyna Fudala, Rzecznik Prasowy Wakacje.pl

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, wielu z nas zdecydowało się spędzić wakacje w Bułgarii (3. miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków) lub w Polsce (4. miejsce). Nieznaczny spadek zainteresowania w porównaniu do lipca zanotowały Hiszpania (5. miejsce) i Chorwacja (7. miejsce).

Zaledwie 29 zł różnicy

5 293 zł – tyle średnio wydaliśmy na wakacje rezerwowane w sierpniu. Niewiele mniej, bo o 29 złotych, niż w lipcu. To oczywiście średnia, bo o ile rodziny z dziećmi wydawały o kilkaset złotych mniej, o tyle pary i większe grupy (ponad 5 osób) – więcej niż w lipcu. Bilans całości to właśnie 29 złotych.

d3wqlv9

Na tę stabilność wydatków wpływ miał bez wątpienia fakt, że w sierpniu, podobnie jak w lipcu, Polacy rezerwowali wakacje z niewielkim, kilkudniowym wyprzedzeniem, kiedy utrzymywały się ceny wysokiego sezonu letniego. Różnice między wydatkami rodzin i par wynikają też z wybranych kierunków. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Za wakacje we dwoje w sierpniu płaciliśmy średnio 4 630 zł, czyli o 364 zł więcej niż w lipcu. Mniej pieniędzy na urlop niż miesiąc wcześniej wydali rodzice wyjeżdżający z jednym dzieckiem (6 076 zł – o 387 złotych mniej niż w lipcu) oraz rodziny z dwójką dzieci (8 030 zł – o 347 zł mniej niż w lipcu). Co miało na to wpływ? Z pewnością powrót konkurencyjnej cenowo Turcji, którą chętnie wybierały rodziny z dziećmi nie tylko ze względu na niską cenę, ale też szeroką ofertę hoteli z atrakcjami dla najmłodszych.

Jak sierpniowe wydatki na wakacje kształtowały się w zależności od wybieranego kierunku? Średnio o tysiąc złotych mniej (6 140 zł) niż w lipcu płaciliśmy za urlop w Grecji, a o 1 670 zł mniej (4 805 zł) – za wypoczynek w Bułgarii. Koszt wczasów w Polsce to z kolei 1 825 zł (w lipcu było to 1995 zł).

Gwiazdki w górę, częściej stawiamy na all inclusive

Powrót Turcji, Tunezji i Egiptu do wakacyjnego kalendarza i jednocześnie mniejsze zainteresowanie wypoczynkiem w Chorwacji czy we Włoszech znalazły odzwierciedlenie w wyborze standardu hotelu i opcji wyżywienia. W sierpniu dwa razy częściej niż w lipcu decydowaliśmy się na spędzenie urlopu w obiektach 5-gwiazdkowych, a prawie połowa turystów – 47 proc. - zarezerwowała pobyt w hotelu z czterema gwiazdkami (w lipcu było to 39 proc.).

d3wqlv9

Dla wielu Polaków synonimem udanych wakacji jest all inclusive, co widać też w przypadku sierpniowych decyzji zakupowych. Na taką opcję wyżywienia zdecydowało się aż 82 proc. klientów Wakacje.pl – to wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do lipca br. 11 proc. urlopowiczów zarezerwowało nocleg z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), a 4 proc. – z samym śniadaniem.

Coraz mniej obawiamy się podróży samolotem

Na zagraniczne wakacje najczęściej wybieramy się samolotem i ten trend utrzymał się również w sierpniu. Jak wynika z danych portalu Wakacje.pl, który porównuje oferty wycieczek ponad 100 biur podróży, na taką formę transportu zdecydowało się 94 proc. Polaków. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do lipca.

O połowę rzadziej niż w lipcu, ale nadal częściej niż przed rokiem, wybieraliśmy wakacje z dojazdem własnym. Duża w tym zasługa szerszej oferty tego typu wycieczek w biurach podróży.

Lipcowe i sierpniowe decyzje urlopowe Polaków Wakacje.pl
Lipcowe i sierpniowe decyzje urlopowe Polaków (Wakacje.pl)

Turystyczna mapa Polski

d3wqlv9

Wakacje.pl porównały też lipcowe i sierpniowe wybory mieszkańców poszczególnych województw.

Więcej niż średnią krajową w sierpniu za urlop płacili turyści z siedmiu województw, a w pierwszej trójce w tym rankingu uplasowały się: woj. pomorskie – 6 071 zł, woj. zachodniopomorskie– 5 768 zł i woj. podlaskie– 5 720 zł. Najmniej na wakacje wydali za to mieszkańcy województw: opolskiego– 4 432 zł, warmińsko-mazurskiego – 4 961 zł i lubelskiego – 4 973 zł.

W porównaniu z lipcem w drugiej połowie wakacji w większości regionów przeznaczaliśmy na wypoczynek średnio od 137 do nawet 941 zł mniej. Średnia wartość rezerwacji wzrosła jedynie w dwóch województwach: śląskim– o 996 zł i wielkopolskim– o 1404 zł, a jej źródła powinniśmy upatrywać w zmianach w „trójkach” TOP kierunków (Ślązacy w lipcu stawiali przede wszystkim na Włochy, a Wielkopolanie – na wypoczynek w Polsce).

Wakacje.pl Wakacje.pl
Wakacje.pl (Wakacje.pl)

Które destynacje najchętniej wybierali w sierpniu mieszkańcy poszczególnych województw? Jak pokazuje poniższa mapa, królowa jest tylko jedna, a na imię jej Grecja. Przekonali się do niej również Wielkopolanie i Ślązacy, którzy w lipcu najchętniej wybierali wczasy w Polsce i we Włoszech. Na zaszczytne drugie miejsce aż w 14 regionach wskoczyła Turcja. Tylko mieszkańcy województw opolskiego i świętokrzyskiego wyżej postawili Bułgarię (opolskie) i Hiszpanię (świętokrzyskie). To kolejny dowód, że turystyczny boom na Turcję powraca. W „trójkach” TOP kierunków znalazły się także Bułgaria, Hiszpania i Polska (woj. zachodniopomorskie i wielkopolskie).

Tekst powstał na podstawie statystyk sprzedażowych Wakacje.pl dotyczących sierpniowych decyzji zakupowych podejmowanych na okres od 1 sierpnia do 31 października 2020 r.

d3wqlv9
d3wqlv9
d3wqlv9