Trwa ładowanie...

Relacja turystów z wakacji w Grecji. Niedawno wrócili, zapytaliśmy ich o wrażenia

Jak dziś wyglądają wakacje all inclusive na greckich wyspach? Co jest czynne w hotelach, jak przebiega kontrola na lotniskach i w jaki sposób Grecy przywitali pierwszych w tym sezonie gości? Zapytałam o to turystów, którzy w maju wypoczywali na Kos, Zakynthos i Krecie. Oto ich relacja z wakacji.

Share
Jak wyglądają w tym roku wakacje w Grecji?Jak wyglądają w tym roku wakacje w Grecji?Źródło: Shutterstock
d2c9d6z

14 maja Grecja rozpoczęła sezon turystyczny, otwierając lokalne lotniska i znosząc ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy regionami. W tym dniu biura podróży wznowiły też loty czarterowe do tego kraju i pierwsi polscy turyści mogli cieszyć się greckimi wakacjami.

Na pokładach samolotów na wyspy Kos, Zakynthos i Kretę byli klienci Wakacje.pl, którzy po powrocie z urlopów zgodzili się opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach z lotniska, hotelu i pobytu w Grecji.

Dziękujemy Pani Hannie, Pani Karolinie, Pani Marzenie i Panu Mateuszowi – klientom Wakacje.pl – że zechcieli podzielić się z nami i z czytelnikami swoimi wrażeniami.

Wakacje przed sezonem – kameralnie, ale bezpiecznie

Gdy jedni dopiero planują letnie wakacje, inni pierwsze urlopy mają już za sobą. Mimo że sezon w Grecji dopiero się zaczyna – wiele restauracji czy sklepików jest jeszcze zamkniętych, a Grecy przygotowują się na przyjęcie turystów w okresie wakacji szkolnych – moi rozmówcy podkreślają, że główny cel ich wyjazdu – odpoczynek od codzienności i totalny reset – został spełniony.

d2c9d6z

– Podczas wyjazdu najbardziej zaskoczyło mnie, że ludzi było naprawdę niewiele, ale dzięki temu w pełni można było cieszyć się urokami Grecji – mówi pan Mateusz, który spędził urlop na greckiej wyspie Kos.

Wyjechałam z myślą, żeby trochę złapać słońca i po prostu odpocząć, zresetować się. Nie były to moje główne wakacje, które jeszcze przede mną, a raczej przerywnik – dodaje pani Marzena, która również spędziła tydzień na Kos.

Dla Pani Hanny, która z mężem i znajomymi poleciała na Zakynthos, to był pierwszy wyjazd z biurem podróży, ale nie pierwsze wakacje za granicą. – Do tej pory wyjeżdżaliśmy na własną rękę. W tym roku po raz pierwszy skorzystaliśmy z oferty biura podróży i formuły all inclusive. Nie musieliśmy się o nic martwić, mieliśmy zapewnione posiłki i wszystko zabezpieczone. To było dla nas idealne rozwiązanie. Udało mi się znaleźć w miarę kameralny hotel, zrelaksowaliśmy się i na luzie spędziliśmy miło czas – mówi pani Hanna.

Testy i kontrola na lotnisku – jak to wygląda?

W tym roku turyści, którzy wybierają się na wakacje do Grecji, oprócz wypełnienia formularza lokalizacyjnego i uzyskania kodu QR, przed podróżą muszą też wykonać test PCR na obecność koronawirusa i przedstawić zaświadczenie o jego negatywnym wyniku. To zmiana w stosunku do ubiegłych wakacji, gdy takie badanie nie było wymagane.

d2c9d6z

Jak zapewniają moi rozmówcy, nowe zasady bezpieczeństwa w podróży nie są uciążliwe, a kontrole dokumentów na lotniskach przebiegają bardzo sprawnie.

– Mamy czasy covidowe i musimy liczyć się ze zmianami zasad podróżowania takimi jak na przykład obowiązek wykonania testu na koronawirusa. Dla nas dużym plusem było to, że mogliśmy takie badanie wykonać w punkcie diagnostycznym niedaleko naszego miejsca zamieszkania, powołując się na rezerwację wakacji. Zrobiliśmy to bardzo szybko i sprawnie – wspomina pani Hanna.

Biura podróży ułatwiają zrobienie takiego badania. Ceny są dużo niższe, nawet o 30 procent, niż gdybym zdecydował się zrobić test prywatnie. To spora ulga dla kieszeni. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu było tak naprawdę sprawdzane tylko na lotnisku w Polsce, na Okęciu, a sama odprawa różniła się jedynie tym, że musiałem pokazać jeden dokument więcej i mieć założoną maseczkę – mówi pan Mateusz.

d2c9d6z

Jak wyglądało to po przylocie do Grecji? – Musieliśmy pokazać test PCR i kod QR. Formularz lokalizacyjny to formalność, której koniecznie trzeba przypilnować i zrobić ją na czas. Moi znajomi do godziny 22.00 dzień przed wyjazdem zdążyli wypełnić tylko jeden formularz dla wszystkich osób, natomiast nie uzupełnili tych dokumentów osobno dla każdego uczestnika i trochę się obawiali. Na szczęście wszystko było w porządku i sprawnie przeszliśmy kontrolę – opowiada pani Marzena.

Niezwykła grecka gościnność

Wielu turystów wracających z wakacji w Grecji jako jeden z licznych atutów tego kraju wymienia przyjazne usposobienie mieszkańców. Grecka gościnność jest wręcz owiana legendą, a ta – jak pokazują doświadczenia moich rozmówców – absolutnie nie jest na wyrost.

Na każdym roku widać, że Grecy są bardzo zadowoleni z przyjazdu turystów. Nigdy nie spotkało mnie takie przyjęcie, a byłem już kilka razy w Grecji. Lotnisko na Kos jest dosyć puste, bo przylatują tam w zasadzie tylko turyści, a ja leciałem jednym z pierwszych lotów. Powitanie było naprawdę miłe. Ktoś tam grał na gitarze, rozdawano nam torby z greckimi przekąskami. Taki mały gest, ale pokazywał, jak bardzo im zależy na tym, żeby ich goście czuli się dobrze – mówi pan Mateusz.

d2c9d6z

To był pierwszy dzień działania hotelu. Obsługa była bardzo miła. Wszyscy się cieszyli, że mogą wrócić do pracy – dodaje pani Karolina, która wraz z mężem i dziećmi spędziła urlop na Krecie.

All inclusive – jak to jest z tym szwedzkim stołem?

Zdecydowana większość klientów Wakacje.pl, decydując się na urlop za granicą, wybiera hotele z opcją all inclusive. Mimo pandemii koronawirusa ta formuła niezmiennie jest dostępna dla turystów, jednak ze względów bezpieczeństwa sposób podawania posiłków może się trochę różnić od tego, co pamiętamy chociażby sprzed dwóch lat. W niektórych obiektach posiłki są przynoszone do stolików przez kelnerów, w innych potrawy z bufetu nakłada gościom obsługa.

A jak to wygląda w tym roku w Grecji? Mimo że każdy z moich rozmówców spędził wakacje w innym hotelu, za każdym razem słyszałam tę samą odpowiedź. Z pewnością ucieszy ona wielu turystów.

d2c9d6z

Był dostępny szwedzki stół, sami nakładaliśmy sobie posiłki. W restauracji były jednak wymagane maseczki i jednorazowe rękawiczki udostępniane przez hotel – mówi pani Karolina.

Byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona, bo hotel był zapełniony w 20-25%, a mimo to wybór potraw był spory i każdy mógł znaleźć coś dla siebie – i alergicy, i wegetarianie, i osoby lubiące mięso – opowiada pani Hanna.

Hotelowa infrastruktura – co jest czynne?

Jak zapewniają moi rozmówcy, główne hotelowe atrakcje, takie jak baseny, zjeżdżalnie, strefy spa i siłownie, są dostępne dla turystów. W obiektach odbywają się również zajęcia sportowe i animacje dla dzieci.

Wszystkie atrakcje dla dzieci w hotelu – place zabaw, baseny – były czynne. Odbywały się też animacje dla najmłodszych gości – mówi pani Karolina.

d2c9d6z

Nie było natomiast wieczorków z muzyką grecką, ponieważ to był pierwszy tydzień po lockdownie i takich spotkań jeszcze nie można było organizować – dodaje pani Hanna.

Gdzie w maseczce, a gdzie bez?

W Grecji w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych. – Maseczki na świeżym powietrzu są obowiązkowe i jest to przestrzegane przez Greków, na ulicy można również spotkać policjantów, którzy to kontrolują – mówi pan Mateusz.

Troszeczkę inaczej jest w hotelach. – Obsługa oczywiście nosi maseczki i przestrzega zasad sanitarnych, natomiast goście mogą je zdjąć. Naprawdę można się wyluzować i zapomnieć o codzienności – wspomina pani Karolina.

Jeśli ktoś się obawia, że w hotelu będzie musiał chodzić w maseczce i zdejmować ją dopiero przy leżaku czy basenie, to nie, jest normalnie. Chodzimy na świeżym powietrzu bez maseczek, tylko w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w hotelowej restauracji, maseczki są wymagane – potwierdza pan Mateusz.

Poza hotelem – co jest otwarte?

Wraz z otwarciem się Grecji na turystów, działalność mogły wznowić również muzea, bary, restauracje i inne atrakcje turystyczne. Jak mówi mi Pani Hanna, w połowie maja Grecy powoli zaczynali przygotowywać się na przyjęcie turystów w okresie wakacyjnym.

Knajpy i restauracje dopiero zaczynały się otwierać. Właściciele malowali płoty, sprzątali. Dwa razy byliśmy w stolicy wyspy – Zakynthos – i tam faktycznie można było coś zjeść w ogródkach restauracyjnych. Z jednej strony trochę smutno, że było jeszcze tak pusto. Z drugiej – mogliśmy kameralnie, w spokoju cieszyć się urlopem – mówi pani Hanna.

Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem restauracji, w której można zjeść obiad, ale faktycznie ten wybór był mniejszy. Posiłki są serwowane tylko na zewnątrz lokali. Ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak w hotelach, w barach i restauracjach nie ma też muzyki na żywo, nieczynne są dyskoteki – dodaje pan Mateusz.

Jeśli nastawiamy się na aktywny urlop, jak najbardziej możemy zwiedzać greckie zabytki i poznawać piękno greckiej przyrody. Wycieczki fakultatywne są realizowane – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia zajętych miejsc w środkach transportu do 65 procent.

Statki wycieczkowe i autobusy nie są zatłoczone, każdy może sobie swobodnie usiąść, przemieszczać się i to jest super dla ludzi, którzy lubią takie spokojniejsze zwiedzanie – mówi pan Mateusz.

Co prawda nie wszystkie wycieczki były jeszcze dostępne, bo sezon się dopiero zaczął, ale jak najbardziej można było zwiedzać wyspę – czy to kupując wycieczkę u rezydenta, czy wypożyczając samochód. My zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję. Wszystko, co chcieliśmy, to zobaczyliśmy. Pojeździliśmy też po innych plażach na Kos, ponieważ ta hotelowa była niestety kamienista. Po drugiej stronie wyspy znaleźliśmy piaszczyste – wspomina pani Marzena.

 ---

Zapytałam naszych Klientów, czy mimo tego wyjątkowego czasu odpoczęli i czy wakacje w Grecji zaliczają do udanych.

Cały czas uważam, że jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy przez tydzień wypocząć na słońcu w pięknej pogodzie. Wielu naszych znajomych jeszcze nie zdecydowało się na taki wyjazd – mówi pani Hanna.

Polecam każdemu polecieć teraz na takie wakacje. Jest możliwość załapania się na naprawdę fajne promocje oraz przebywania w urokliwych, pięknych miejscach bardziej kameralnie – dodaje pan Mateusz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2c9d6z
d2c9d6z
d2c9d6z