Trwa ładowanie...

Rząd wprowadza obowiązkową kwarantannę dla podróżnych spoza Schengen

Od 24 czerwca osoby przyjeżdżające do Polski spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen są kierowane na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Uspokajamy – są z niej zwolnieni ozdrowieńcy, zaszczepieni na COVID-19 i najmłodsi podróżni; a loty odbywają się bez zmian. Nadal więc możemy spędzić wakacje w Tunezji czy w Egipcie.

Share
Rząd wprowadza obowiązkową kwarantannę dla podróżnych spoza Schengen
Źródło: Shutterstock
d3ttoti

W środę 23 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z nowymi przepisami, od północy 24 czerwca każdy podróżny przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim Unii Europejskiej jest kierowany na 10-dniową kwarantannę. Czas ten liczy się od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Okres trwania kwarantanny można skrócić po siedmiu dniach, wykonując test na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) i uzyskując wynik negatywny. Od 24 czerwca nie ma już więc możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie badania wykonanego w ciągu 48 godzin po przybyciu do Polski.

d3ttoti

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Podobnie jak we wcześniejszych regulacjach, obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy określonych grup osób.

Pierwsza to podróżni zaszczepieni na koronawirusa. Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Pamiętajmy też, że od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Na kwarantannę nie zostaną również skierowane dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19; oraz ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.

Wyjazdy zagraniczne odbywają się bez zmian

Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami wyjazdów, którzy zapewniają, że przewidziane na najbliższe miesiące imprezy są realizowane zgodnie z planem. Nadal możemy podróżować do takich państw jak Egipt, Tunezja, Dominikana czy Meksyk. Oferty biur podróży są dostępne, zarówno w oparciu o loty czarterowe, jak i rejsowe.

d3ttoti

Przypominamy, że wszystkie zmiany w rezerwacjach odbywają się zgodnie z obowiązującą umową, Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa i warunkami promocji z dnia zakupienia imprezy turystycznej.

Obowiązkowa kwarantanna – których państw dotyczy?

Na obowiązkową 10-dniową kwarantannę są kierowani podróżni przybywający do Polski spoza państw strefy Schengen, EFTA i EOG (m.in. z Egiptu, Tunezji, Wielkiej Brytanii, Albanii, Czarnogóry oraz krajów egzotycznych).

Zasady podróży do naszego kraju ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i EFTA, w tym również Chorwacji, Bułgarii i Cypru, pozostają bez zmian.

Wjazd do Polski z państw strefy Schengen

Wracając do Polski z krajów Unii Europejskiej i EFTA – podobnie jak do tej pory – możemy zostać zwolnieni z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny, przedstawiając negatywny wynik testu na COVID-19. Badanie musi być wykonane nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub w ciągu 48 h od powrotu do Polski.

Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, ozdrowieńców i dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni lub mogą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

d3ttoti
d3ttoti
d3ttoti