Trwa ładowanie...

Tanzania zmienia zasady wjazdu. Wymagany test PCR

Od 4 maja wszystkie osoby wybierające się do Tanzanii, w tym również lecące na wakacje na Zanzibarze, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Są też zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza podróżnego.

Share
Na Zanzibar z negatywnym wynikiem testu PCRNa Zanzibar z negatywnym wynikiem testu PCRŹródło: Shutterstock
d1bl9hr

Do tej pory Tanzania była jednym z niewielu kierunków na świecie, który przyjmował podróżnych bez dodatkowych obostrzeń w postaci testów czy kwarantanny. Pojawienie się nowych mutacji koronawirusa, m.in. indyjskiej, sprawiło, że władze tego afrykańskiego kraju – ze względów bezpieczeństwa – zdecydowały się zmienić zasady wjazdu dla turystów.

Na Zanzibar tylko z testem PCR

Jak czytamy na stronie Ambasady RP w Dar es Salaam, od 4 maja wszyscy podróżni są zobowiązani do okazania po przylocie do Tanzanii zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać w ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Tanzanii. Z obowiązku wykonania testu nie są zwolnieni ozdrowieńcy ani osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Dodatkowo, osoby przybywające z krajów o wysokiej liczbie zakażeń koronawirusem po przybyciu do Tanzanii będą musiały wykonać szybki test („rapid test”). Jego koszt to 25 USD.

d1bl9hr

Podróżni z państw, gdzie według regularnie aktualizowanych wykazów WHO pojawiają się nowe warianty COVID-19 (czyli np. z Indii), bądź tacy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem do Tanzanii podróżowali przez takie kraje, oprócz zrobienia szybkiego testu, będą też zobowiązani do odbycia na własny koszt 14-dniowej kwarantanny.

Co ważne, Polska nie jest uznawana za kraj wysokiego ryzyka. Możemy podróżować na Zanzibar na podstawie negatywnego wyniku testu PCR – bez konieczności wykonywania po przylocie na wyspę dodatkowego szybkiego testu i bez obowiązku kwarantanny.

Lecisz na Zanzibar? Wypełnij ten formularz

Każdy podróżny wybierający się do Tanzanii – oprócz wykonania testu RT-PCR – powinien też wypełnić formularz online (tzw. Travelers Surveillance Form). Należy to zrobić 24 godziny przed przylotem poprzez stronę: https://afyamsafiri.moh.go.tz/.

Jesteśmy w nim proszeni o podanie podstawowych danych takich jak: imię, nazwisko, wiek, narodowość; numeru paszportu, daty i formy podróży; lotniska przylotu; adresu e-mail, a także danych teleadresowych hotelu, w którym będziemy zakwaterowani.

d1bl9hr

Po wypełnieniu formularza otrzymamy stosowne potwierdzenie. Będzie ono zawierało unikalny kod (Unique Health Code - UHC). Należy go okazać lokalnym służbom po przybyciu.

Przy wjeździe do Tanzanii możemy też być proszeni o wypełnienie kart informacyjnych dot. stanu naszego zdrowia pod kątem COVID-19 („health information cards”).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1bl9hr
d1bl9hr
d1bl9hr