Trwa ładowanie...

TEMAT CZYTELNIKÓW: 10 najczęściej zadawanych pytań o lato 2021

W biurach podróży w najlepsze trwa przedsprzedaż lata 2021, a my otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących przyszłorocznych wakacji. Zebraliśmy odpowiedzi na 10 z tych, które padają najczęściej. Czy warto kupować wycieczki first minute, jakie rozwiązania wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa i co z obowiązującymi obecnie zasadami bezpieczeństwa? Sprawdź!
Share
Lato 2021 już w sprzedaży
Lato 2021 już w sprzedażyŹródło: Istock
d2wp1yk

1. Czy jest sens kupować w przedsprzedaży, czy czekać na lasty?

O to klienci pytają nas co roku, ale zdaje się, że doświadczeni pandemią i turyści, i biura podróży będą zadawać sobie to pytania wyjątkowo często przed kolejnym sezonem. Normalnie w połowie listopada wiele osób, szczególnie rodziny z dziećmi, mają już zarezerwowaną ofertę. Tymczasem wiele wskazuje na to, że lato 2021 będzie latem wakacji last minute. Z jednej strony biura podróży ostrożniej podchodzą do budowania oferty, a z drugiej więcej turystów niż w ostatnich latach będzie szukało wakacji na ostatnią chwilę. Dlatego mimo wszystko, jeśli zależy Ci na konkretnym hotelu czy lotnisku, warto jednak pomyśleć o przedsprzedaży. Kilka lat temu był sezon, że wycieczek na ostatnią chwilę po prostu zabrakło, co odwróciło wybory Polaków w kierunku wcześniejszych zakupów na kolejne sezony. Biura podróży zmieniły też podejście do przedsprzedaży i wprowadziły elastyczne rozwiązania dla tych, którzy jednak wolą planować wcześniej, żeby zminimalizować ryzyko utraty wakacji.

ZOBACZ: Nowe podejście do przedsprzedaży

d2wp1yk

Rezerwując wycieczkę w przedsprzedaży, możesz liczyć na korzystne rabaty – nawet do 50%, bonusy dla dzieci czy zniżki dla stałych klientów. W dodatku na początek wpłacasz niewielką zaliczkę (10-15% kwoty wycieczki), a pozostała część jest do uregulowania dopiero na miesiąc przed wyjazdem.

Do tego dochodzą dodatkowe korzyści i gwarancje, w tym niezmienności ceny, najniższej ceny czy bezpłatnej zmiany rezerwacji. Nie inaczej jest w tym roku. Mało tego! W tym wyjątkowym czasie biura podróży przygotowały dla turystów wyjątkowe możliwości. To już nie tylko wspomniane zniżki i rabaty, ale również możliwość kilkukrotnej zmiany wakacyjnych planów czy ich dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zachorowania na Covid-19.

Pamiętajmy, że niezmienną od lat zaletą rezerwowania wakacji w promocji first minute jest przede wszystkim szerokość oferty. Wyjeżdżasz z dziećmi i szukasz rodzinnych hoteli z atrakcjami dla najmłodszych, większymi pokojami i krótkim transferem z lotniska? Planujesz wypad większą grupą i chcesz mieć pewność, że zakwaterujesz wszystkich w tym samym obiekcie? A może przed Tobą jedna z najważniejszych podróży życia – miesiąc miodowy lub wyjątkowa rocznica? First minute jest dla Ciebie! Do wyboru, do koloru – możesz przebierać w ofertach biur podróży, szukając opcji, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Oczywiście, możesz również poczekać na lasty, ale pamiętaj – tutaj liczba miejsc jest dużo bardziej ograniczona (w końcu kto pierwszy, ten lepszy, prawda?), a wcale nie masz gwarancji, że Twoja wymarzona oferta za kilka miesięcy będzie tańsza... i nadal dostępna.

2. Jest drożej czy taniej niż w zeszłym roku?

Zacznijmy od konkretów – czyli cen wycieczek. Dla przykładu, 7-dniowe wakacje w lipcu w Grecji w dobrze ocenianym hotelu zarezerwujesz już od 1900 zł (w opcji ze śniadaniami i obiadokolacją), a za tygodniowy wypoczynek z wyżywieniem all inclusive zapłacisz od 2200 zł. Takie same wczasy w Turcji to koszt od 1926 zł od osoby (w lipcu 2021 roku), a w Bułgarii – od 1460 zł. W biurach podróży nie widać więc jeszcze znaczących zmian cen wycieczek – są one porównywalne do tych sprzed roku.

d2wp1yk

Pamiętaj również, że rezerwując wakacje first minute, możesz liczyć na dodatkowe korzyści. Pierwszą z nich jest Gwarancja Najniższej Ceny. Cóż ona oznacza? W zależności od oferty biura podróży i zasad określonych w promocji, jeśli cena zakupionej przez Ciebie wycieczki spadnie przed rozpoczęciem Twojego urlopu lub jeśli po dokonaniu rezerwacji znajdziesz identyczną ofertę w korzystniejszej cenie, organizator wyjazdu zwróci Ci różnicę.

Drugą korzystną opcją jest Gwarancja Niezmienności Ceny. Dzięki niej masz pewność, że kwota wycieczki z dnia rezerwacji nie ulegnie zmianie do dnia wyjazdu. Niewiele osób wie, że – zgodnie z ustawą o usługach turystycznych – organizator ma prawo podwyższyć cenę wyjazdu przed jego rozpoczęciem ze względu na wzrost kursów walut, kosztów transportu czy opłat lotniskowych. Dlatego też wiele biur podróży w promocji first minute proponuje klientom dokupienie (bądź daje w gratisie) gwarancję, że cenawycieczki się nie zmieni. Dzięki temu możesz rezerwować wakacje bez ryzyka, że przeznaczony na nie budżet niespodziewanie ulegnie podwyższeniu.

3. Czy w razie zakażenia koronawirusem przed wyjazdem odzyskam pieniądze?

Nie musisz martwić się, że w sytuacji gdy zostaniesz skierowany na kwarantannę w terminie pokrywającym się z Twoim wyjazdem lub załoga samolotu nie wpuści Cię na jego pokład z powodu objawów Covid-19, Twoje wakacyjne plany przepadną. Wiele biur podróży przewidziało taką ewentualność i wprowadziło do oferty na lato 2021 konkretne rozwiązania.

d2wp1yk

To przede wszystkim możliwość przesunięcia wyjazdu i bezkosztowej zmiany rezerwacji na inną wycieczkę. Takie propozycje znajdziesz (gratis lub za dodatkową opłatą) w promocjach first minute biur Rainbow, Sun&Fun czy Rego-Bis.

Dodatkowo do wyjazdu możesz dokupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Dzięki niemu w sytuacji nagłego zachorowania na Covid-19 tuż przed rozpoczęciem wakacji, będziesz mieć prawo do ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na poczet wycieczki.

4. Czy dostępne są wszystkie kierunki i hotele?

Pamiętajmy, że touroperatorzy w pierwszej kolejności szukają rozwiązań umożliwiających im podtrzymanie umów z dostawcami usług - kontraktują więc hotele, linie lotnicze i transfery od dostawców, z którymi współpracowali również w poprzednich latach. W zależności od zainteresowania ofertą, sukcesywnie poszerzają ją o kolejne propozycje. W tym roku do tego wszystkiego dochodzi jeszcze dostępność poszczególnych kierunków w związku z epidemią koronawirusa.

d2wp1yk

Biurom podróży przy tworzeniu oferty na lato 2021 przyświecały dwa cele – by była ona szeroka i spełniała oczekiwania podróżnych, ale przy tym dawała jak największą pewność realizacji. Dlatego też na ten moment proponują klientom te kierunki i hotele, które w poprzednim sezonie cieszyły się największym zainteresowaniem, a także obiekty, które w obliczu epidemii koronawirusa spełniły wszystkie kryteria sanitarne i były otwarte dla gości (bądź zadeklarowały funkcjonowanie w przyszłym roku).

Na tę chwilę zarezerwujesz zarówno wakacje w najpopularniejszych od lat krajach, takich jak Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania czy Bułgaria, ale też wycieczki egzotyczne. Wachlarz ofert jest szeroki – naprawdę masz z czego wybierać, ale niewykluczone, że w następnych tygodniach pojawią się wycieczki do kolejnych miejsc.

Sprawdź wszystkie oferty na lato 2021

5. Dziś sytuacja szybko się zmienia. Czy mogę zmienić plany?

Biura podróży bardzo dobrze rozumieją obawy turystów związane z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną czy warunkami wjazdu do poszczególnych krajów. Dlatego, mając na uwadze komfort podróży swoich klientów, w ramach promocji na lato 2021 proponują im nawet kilkukrotną możliwość zmiany rezerwacji. I to bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

d2wp1yk

W zależności od oferty, modyfikacji wakacyjnych planów dokonasz nawet na 21-30 dni przed rozpoczęciem wycieczki. Co możesz zmienić? Między innymi termin wyjazdu, destynację, hotel, rodzaj pokoju, a nawet lotnisko wylotowe czy dane uczestników.

Takie elastyczne podejście biur podróży i świadomość, że w razie nagłej zmiany okoliczności otrzymamy alternatywne rozwiązania, z pewnością z większą swobodą pozwala myśleć o przyszłorocznych wakacjach i podejmować wyjazdowe decyzje.

6. Ile będę czekać na zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę?

14 dni od momentu rozwiązania umowy. Tyle właśnie czasu, zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, mają biura podróży, by dokonać zwrotu środków za odwołany wyjazd.

d2wp1yk

Jak to się ma do wprowadzonej 1 kwietnia zasady wydłużenia czasu na zwrot o 180 dni? Było to rozwiązanie tymczasowe, mające na celu wsparcie branży turystycznej. Regulacja dotyczyła wycieczek anulowanych w związku z epidemią koronawirusa od 28 lutego do 1 października 2020 r. i obecnie nie ma już zastosowania.

7. Czy nadal będą specjalne zasady bezpieczeństwa?

Linie lotnicze, obiekty noclegowe, a także władze poszczególnych państw bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa podróżnych, chcąc zapewnić im spokojny i komfortowy wyjazd. Dlatego skrupulatnie stosują się do ustanowionych na początku tegorocznego sezonu letniego zasad minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem.

To przede wszystkim obowiązek zachowania dystansu społecznego, mierzenie temperatury, częsta dezynfekcja miejsc wspólnych, limity miejsc w hotelach i atrakcjach turystycznych czy konieczność zakrywania ust i nosa. Personel obsługujący gości został przeszkolony na wypadek wystąpienia u turystów objawów przypominających Covid-19, a obiekty noclegowe musiały przejść specjalny proces certyfikacji, by móc wznowić działalność. W obecnej sytuacji nikt nie zamierza rezygnować z przyjętych zasad. To kwestia bezpieczeństwa, ale i budowy zaufania wśród gości.

Wielu turystów pyta nas, czy w przyszłym roku nadal obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych – w samolocie, hotelu lub przestrzeni wspólnej – oraz wykonywanie przed wyjazdem testów na obecność koronawirusa. Na chwilę obecną trudno przewidzieć, czy wszystkie te regulacje będą również konieczne latem 2021 roku. Pamiętajmy, że zależy to przede wszystkim od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach i liczby nowych zachorowań na Covid-19. Jedno jest pewne: hotelarze, przewoźnicy i organizatorzy turystyczni zrobią wszystko, by wakacje ich klientów były maksymalnie bezpieczne i komfortowe.

8. Czy moja wycieczka zawiera ubezpieczenie turystyczne z ochroną na wypadek zachorowania na Covid-19?

Biura podróży mają obowiązek ubezpieczenia turystów od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, dlatego też takie podstawowe ubezpieczenie zawsze jest zawarte w cenie wyjazdu. Zazwyczaj nie obejmuje ono jednak ochrony w zakresie Covid-19. Ale i tu w tym roku mamy wyjątki.

Wiedząc, jak ogromną wagę przywiązują dziś podróżni do kwestii bezpieczeństwa, wielu touroperatorów postanowiło uwzględnić w first minute dodatkowe pakiety ubezpieczeń turystycznych. Przykładowo, Rainbow proponuje klientom, którzy dokonają rezerwacji wycieczki w przedsprzedaży, gratis polisę obejmującą ochronę w zakresie Covid-19 oraz innych chorób wirusowych z grupy koronawirusów. Podobną promocję dla podróżnych przygotowały biura Sun&Fun, Rego-Bis, Oasis Tours i Onholidays.

Poza tym takie dodatkowe ubezpieczenie można dokupić do wyjazdu i to w naprawdę konkurencyjnych cenach. Polisa AXA, którą proponujemy klientom Wakacje.pl, obejmuje zarówno koszty leczenia w sytuacji zachorowania na Covid-19 podczas urlopu, jak i koszty rezygnacji z wycieczki, jeśli nie będziemy mogli na nią pojechać w wyniku zakażenia koronawirusem. Co szczególnie istotne, suma ubezpieczeniowa, na którą zostaje wystawiona polisa, nie jest w żaden sposób ograniczona. Oznacza to, że pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19 jest identyczne jak przy innych zdarzeniach, nie występują tu żadne obostrzenia ani „haczyki”.

9. Czy będą dostępne wycieczki egzotyczne na lato?

W promocji lata 2021biura podróży w pierwszej kolejności postawiły na sprawdzone i najczęściej wybierane przez klientów kierunki: Grecję, Turcję, Egipt, Tunezję, Hiszpanię czy Bułgarię. Nie oznacza to jednak, że zapomniały o egzotycznych wycieczkach.

W ofercie biura Itaka na lato 2021 znajdziemy wyjazdy na Malediwy, Wyspy Zielonego Przylądka, Karaiby czy Zanzibar, a także wycieczki objazdowe – między innymi do Indii, Chin, Malezji i Meksyku. Rainbow proponuje wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kenii, Indonezji czy na Dominikanie; a Exim Tours – m.in. wypoczynek w Meksyku, Abu Dhabi czy na Seszelach. Wycieczki egzotyczne znajdziemy również w ofercie Best Reisen, Prima Holiday i Ecco Travel.

Naszego planowania przyszłorocznych wakacji nie musimy więc ograniczać wyłącznie do bliskich kierunków. Do wyboru mamy szeroki wachlarz wycieczek, a biura podróży mogą jeszcze poszerzyć ofertę o kolejne miejsca i hotele – oczywiście w zależności od sytuacji epidemicznej, warunków wjazdu do poszczególnych krajów oraz zainteresowania klientów.

10. Co jeśli biuro podróży upadnie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde biuro podróży – by funkcjonować – musi posiadać gwarancję ubezpieczeniową zabezpieczającą klientów na wypadek niewypłacalności. Taka polisa jest wystawiana na okres 12 miesięcy i odnawiana co roku. W przypadku ogłoszenia przez organizatora upadłości, właściwy dla siedziby touroperatora urząd marszałkowski uruchamia fundusze, z których są pokrywane koszty powrotu turystów do kraju oraz zwrot środków za niezrealizowane wyjazdy.

Drugim filarem chroniącym interesy podróżnych, uruchamianym w sytuacji, gdy zabezpieczenie finansowe touroperatora się wyczerpie, jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG). Ma on zapewnić turystom możliwie jak najszybszą wypłatę wszystkich należnych środków – bez konieczności ich odzyskiwania w skomplikowanym procesie upadłościowym.

Dodatkowe rozwiązanie zabezpieczające klientów na wypadek tego typu sytuacji proponują również Wakacje.pl. Każda osoba, która dokona rezerwacji wycieczki przez naszą stronę internetową, infolinię lub w salonie sprzedaży, ma możliwość wyboru bezpłatnej usługi „Promesa Pewne Wakacje”. Dzięki niej możesz mieć pewność, że razie problemów biura podróży nie pozostaniesz bez pomocy. Wakacje.pl przejmą dochodzenie przysługujących Ci roszczeń, a Ty – bez oczekiwania na zwrot środków – będziesz mógł wybrać inną wycieczkę z naszej oferty i pojechać na wakacje we wcześniej zaplanowanym terminie.

d2wp1yk
d2wp1yk
d2wp1yk