Trwa ładowanie...

Testy na lotniskach w Polsce – gdzie, kiedy i za ile?

Zgodnie z obowiązującymi od 30 marca przepisami, kwarantannę, na którą trafi się po przekroczeniu granicy Polski, można skrócić po przedstawieniu negatywnego wyniku testu zrobionego po powrocie do kraju. Które lotniska umożliwiają pasażerom wykonanie testu na koronawirusa, gdzie są zlokalizowane punkty diagnostyczne, w jakich godzinach pracują i ile kosztuje badanie? Zebraliśmy te informacje w jednym miejscu.

Share
Które   lotniska   umożliwiają   pasażerom   wykonanie   testu   na koronawirusa?
Które lotniska umożliwiają pasażerom wykonanie testu na koronawirusa?Źródło: Shutterstock
d3h09vg

Polski rząd postanowił ujednolicić przepisy dotyczące warunków wjazdu do naszego kraju. Od 30 marca wszyscy podróżni – niezależnie od środka transportu – po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej podlegają 10-dniowej kwarantannie.

Z tego obowiązku można być jednak zwolnionym, jeśli przedstawi się zaświadczenie o negatywnym wyniku badania na koronawirusa. Test – antygenowy lub PCR – możemy wykonać do 48 godzin po powrocie do Polski. Jeśli jego wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie skrócona.

Gdzie zrobić takie badanie? Tu z pomocą podróżnym przychodzą polskie lotniska. Test na koronawirusa wykonamy tuż po przekroczeniu granicy Polski, np. w punktach diagnostycznych w halach przylotów czy na lotniskowych parkingach. W zależności od rodzaju badania, jego wynik możemy poznać nawet po kilkunastu minutach.

Testy na lotniskach w Polsce
Testy na lotniskach w Polsce

[AKTUALIZACJA 27 kwietnia 2021]

Testy na COVID-19 na Lotnisku Chopina w Warszawie

Pasażerowie przylatujący na Lotnisko Chopina w Warszawie mogą wykonać test w kierunku COVID-19 w jednym z pięciu punktów pobrań.

d3h09vg

Pierwszy z nich znajduje się w terminalu przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej (przy gate 34-35) i został opracowany przede wszystkim z myślą o osobach przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen. Jest czynny codziennie w godzinach planowych przylotów Schengen (od około 6:00 do około 24:00). Pasażerowie mogą tu wykonać szybki test antygenowy w cenie 200 PLN (płatność tylko kartą). Jego wynik – wydawany w języku polskim – jest znany po około 20 minutach. Osoby, które skorzystają z tego punktu testowania i otrzymają negatywny wynik testu, przechodząc przez kontrolę sanitarną nie zostaną objęci kwarantanną.

Drugi punkt, zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, jest zlokalizowany w hali odbioru bagażu, przy taśmie nr 7. Mogą z niego skorzystać zarówno pasażerowie wracający z krajów Schengen, jak i ze strefy Non Schengen. Jest czynny codziennie od godziny 6:30 do ostatniego planowego przylotu (czyli do ok. północy). Istnieje tutaj możliwość wykonania testu antygenowego w cenie 200 PLN. Wynik testu otrzymujemy po ko. 20 minutach w formie papierowej w języku angielskim.

Trzeci punkt pobrań znajduje się w hali odbioru bagażu, przy taśmie nr 1, i jest prowadzony przez Centrum Medyczne Damiana. Został zorganizowany z myślą o pasażerach wracających zarówno z krajów strefy Schengen, jak i Non Schengen. Jest czynny od pierwszego do ostatniego planowanego przylotu, a podróżni mogą wykonać w nim szybki test antygenowy w cenie 200 PLN. Jego wynik otrzymują po około 20 minutach w formie papierowej w języku polskim i angielskim.

Do dyspozycji pasażerów są również dwa ogólnodostępne punkty testowania czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pierwszy z nich znajduje się przy Centrum Konferencyjnym Lotniska Chopina, obok wyjścia zewnętrznego ze stacji kolejki, przy wejściu na taras widokowy. Aby do niego dotrzeć, należy zejść na poziom przylotów (dolny) i kierować się na lewo (patrząc w stronę lotniska), wzdłuż fasady terminala. Możemy tu wykonać test antygenowy (200 PLN, wynik po około 20 minutach) lub PCR (520 PLN, wynik po około 24 h).

d3h09vg

Drugi ogólnodostępny punkt testowania – prowadzony przez Centrum Medyczne Damiana – zlokalizowano na parkingu P3, na poziomie przylotów naprzeciw wyjścia ze stacji kolejki SKM. Można w nim wykonać test antygenowy w cenie 200 PLN (płatność tylko kartą).

Testy na COVID-19 na Lotnisku Warszawa-Modlin

Na parkingu przed terminalem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin funkcjonują dwa punkty wymazowe Centrum Medycznego Damiana. Są czynne całą dobę. Pasażerowie – bez konieczności wcześniejszego zapisu – mają tu możliwość wykonania dwóch rodzajów testów: antygenowego w cenie 170 PLN, którego wynik jest znany po 15 minutach; lub RT-PCR w cenie 450 zł, na którego wynik czeka się co najmniej 6 h (testy PCR są wykonywane w godz. 7.00 - 18.00).

Zaświadczenia są wydawane w języku polskim i angielskim. Płatność za usługę może być dokonana wyłącznie kartą.

Jak zapewnia na swojej stronie Centrum Medyczne Damiana, wszystkie wyniki badań są rejestrowane na Internetowym Koncie Pacjenta do 24 godzin od daty uzyskania wyniku. W przypadku negatywnego wyniku testu pozwala to na zdjęcie automatycznie narzuconej po przylocie kwarantanny.

d3h09vg

Testy na COVID-19 na lotnisku we Wrocławiu

Od 30 marca 2021 r. wszyscy pasażerowie lądujący na lotnisku we Wrocławiu z krajów strefy Schengen oraz z Irlandii mogą wykonać szybki test antygenowyKoszt takiego badania to 200 PLN, a na jego wynik czeka się około 15 minut. Punkt testowania znajduje się w strefie przylotów przed wyjściem do hali odbioru bagażu i jest otwarty po każdym przylocie. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku badania pasażerowie są natychmiastowo zwolnieni z kwarantanny.

Osoby wracające ze strefy Non Schengen mogą wykonać szybki test antygenowy w punkcie diagnostycznym zlokalizowanym w części ogólnej terminala (po przejściu kontroli granicznej i wyjściu z hali odbioru bagażu, należy kierować się w stronę strefy odloty). Jest czynny po każdym przylocie Non Schengen, a koszt badania to 200 zł.

Ponadto, na lotnisku funkcjonuje punkt testów PCR zlokalizowany na parkingu B. Badanie jest wykonywane przez laboratorium PORT ŁUKASIEWICZ, a jego koszt to 370 zł. Wyniki są podawane do 36 godzin. Za dodatkową opłatą – 30 zł – możliwe jest też ich tłumaczenie na język angielski. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00.

Testy na COVID-19 na lotnisku w Poznaniu

Wykonanie testów na obecność koronawirusa osobom przylatującym do Polski – zarówno ze Strefy Schengen, jak i Non Schengen – umożliwia też Port Lotniczy Poznań-Ławica. Pasażerowie chcący poddać się takiemu badaniu, po przekroczeniu granicy i kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej mogą udać się do punktu rejestracji testów znajdującego się w głównym wejściu do hali Odlotów. Istnieje też możliwość wcześniejszej rejestracji on-line poprzez stronę https://d-lab.pl/register-poznan/pl Punkt jest czynny przy wszystkich przylotach, zgodnie z bieżącym rozkładem.

d3h09vg

Testy są wykonywane przez Centrum Badań DNA z Poznania. Test antygenowy, którego wyniki są znane do 25 minut, kosztuje 149 zł, cena testu RT-PCR to 290 zł (wynik w ciągu 24 h). Za badanie można zapłacić zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką. Wyniki testu są wystawiane w dwóch wersjach językowych (polski i angielski).

Testy na COVID-19 na lotnisku w Krakowie

Na terenie Portu Lotniczego Kraków – Balice znajdują się dwa punkty pobrań, w których można wykonać test na obecność koronawirusa.

Pierwszy – prowadzony przez Centrum Medyczne iMed24 – jest zlokalizowany w kontenerze medycznym na parkingu terenowym P2, bezpośrednio przy terminalu pasażerskim od strony zachodniej. Pasażerowie mogą w nim wykonać test antygenowy (wynik po 25 minutach) lub RT-PCR (wynik po 24 h).

Cena testu antygenowego jest uzależniona od czasu rejestracji na badanie. Możemy to zrobić wcześniej, poprzez formularz dostępny na stronie https://balice.imed24.pl/, a opłatę – w wysokości 169 PLN – uiścić online. Istnieje też możliwość zarejestrowania się na badanie na miejscu, w punkcie na parkingu. Wtedy koszt testu to 200 PLN. W tym przypadku za badanie można zapłacić zarówno kartą, jak i gotówką. Punkt umożliwia również wykonanie testu RT-PCR w cenie 320 PLN.

d3h09vg

Drugi punkt diagnostyczny – prowadzony przez Centrum Badań DNA – również znajduje się w namiocie na parkingu terenowym P2, bezpośrednio przy terminalu pasażerskim od strony zachodniej. Oferuje pasażerom wykonanie testów antygenowych i RT-PCR. Tutaj również na badanie możemy zarejestrować się online: https://d-lab.pl/register-balice/pl lub na miejscu. Koszt testu antygenowego to 165 PLN, a RT-PCR – 320 PLN.

Testy na COVID-19 na lotnisku w Katowicach

Od 12 kwietnia 2021 punkt testowy w kierunku koronawirusa w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach znajduje się przed terminalem pasażerskim C (na prawo od wyjścia z budynku). Lotnisko uruchomiło 6 stanowisk kontenerowych – w tym jedno tylko dla rodzin z dziećmi i jedno dla wylatujących z Pyrzowic.

Pasażerowie maja tutaj możliwość wykonania testu antygenowego w cenie 160 PLN (preferowana płatność kartą). W tej kwocie otrzymują wynik w języku polskim lub angielskim w formie wydruku lub drogą elektroniczną.

Najpóźniej do 4 godzin od uzyskania wyniku testu, jest on wpisywany przez Laboratorium Lab-Med, które realizuje badania na lotnisku, do systemu teleinformatycznego. W przypadku negatywnego wyniku oznacza to, że obowiązek kwarantanny uznaje się za zrealizowany.

d3h09vg

Testy na COVID-19 na lotnisku w Gdańsku

W Porcie Lotniczym Gdańsk pracują dwa laboratoria wykonujące szybkie testy antygenowe zarówno osobom wyjeżdżającym, jak i powracającym do kraju. Punkt testowania mieści się w terminalu pasażerskim T2, koło punktu odprawy bagażowej Check-in nr 1.

Podróżujący nie muszą dokonywać wcześniejszej rejestracji na badanie. Wystarczy zgłosić się bezpośrednio do punktu wymazowego – obowiązuje system kolejkowy. Koszt wykonania testu wraz z wynikiem w języku angielskim to: 160 złotych od poniedziałku do piątku, 200 złotych w soboty i niedziele. Akceptowana jest zarówno płatność kartą, jak i gotówką.

Pasażerowie mogą korzystać z usług Przychodni HMS Assistance, która pracuje na lotnisku przez 7 dni w tygodniu od godziny 4.30 do 6.00 rano. Drugi punkt – laboratorium Diagnostyka – jest otwarty od 12.00 do 19.00. Obie firmy deklarują, że w ramach swoich możliwości, będą testować także poza wskazanymi godzinami. Czas pracy obu laboratoriów jest na bieżąco aktualizowany na stronie Portu Lotniczego w Gdańsku. Informacji udziela także Informacja Turystyczna i Lotniskowa tel. +48 525 673 531.

d3h09vg
d3h09vg
d3h09vg