Trwa ładowanie...

Testy przed przylotem zwolnią z kwarantanny – rząd zaktualizował przepisy

Osoby, które przed przyjazdem do Polski zrobią test na obecność koronawirusa, a jego wynik będzie negatywny, nie będą musiały odbywać kwarantanny – tak wynika z noweli rozporządzenia, która w piątek 22 stycznia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Share
Test na Covid-19 wykonany przed przyjazdem zwolni z kwarantanny
Test na Covid-19 wykonany przed przyjazdem zwolni z kwarantannyŹródło: Shutterstock
d1mz1hc

Konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granic Polski dotyczy osób, które podróżują do naszego kraju środkami transportu zbiorowego, a więc samolotami, pociągami czy autobusami.

Do tej pory – poza długą listą wyjątków obejmujących m. in. załogi statków powietrznych, sportowców udających się na zawody organizowane w Polsce, przedstawicieli dyplomacji czy marynarzy – z obowiązku odbycia kwarantanny mogły zostać zwolnione osoby zaszczepione przeciwko Covid-19. Teraz ta lista zostaje rozszerzona o kolejną grupę podróżnych.

Test na koronawirusa zwolni z kwarantanny

Jak czytamy w opublikowanej 22 stycznia w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od soboty 23 stycznia kwarantanny odbywać nie muszą osoby, które poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego na obecność koronawirusa(na ten moment 10-dniowa kwarantanna obowiązuje do 28 lutego 2021 r.).

d1mz1hc

Test należy wykonać w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku badania. W rozporządzeniu nie zawarto ograniczeń co do rodzaju badania – może być to więc zarówno test PCR, jak i antygenowy, a zaświadczenie o jego negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku polskim lub angielskim.

O to zabiega branża turystyczna

O zniesienie kwarantanny i zastąpienie jej testami już od grudnia postuluje branża turystyczna. Takie wnioski premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przedstawiały między innymi Polska Izba Turystyki i Turystyczna Organizacja Otwarta. Z tą różnicą, że organizacje chciałyby, by obowiązek kwarantanny zamienić na możliwość wykonania testu na koronawirusa już po powrocie do Polski.

Polska Izba Turystyki prowadzi dalsze rozmowy w tym zakresie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

d1mz1hc

Bezpłatne testy przed powrotem z Egiptu

Część biur podróży przygotowała już pierwsze rozwiązania dla turystów, umożliwiające zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski. Klienci, którzy od 23 stycznia do 1 lutego 2021 roku dokonają rezerwacji wyjazdu do Egiptu z oferty Coral Travel na wyloty od 24.01.2021 do 31.03.2021, otrzymają możliwość zrobienia bezpłatnego testu PCR w Egipcie, w dniu przylotu na wakacje, a także przed wylotem do Polski. Termin tego drugiego badania będzie ustalany na spotkaniu informacyjnym z rezydentem w Egipcie. Należy na nie zabrać wydrukowaną umowę, by potwierdzić dzień powrotu do kraju.

Bezpłatne badania w kierunku Covid-19 po przylocie do Egiptu i przed powrotem z Egiptu do Polski oferuje też biuro Sun & Fun. Jak informuje Organizator, test diagnostyczny na obecność koronawirusa, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny po przylocie do Polski, zostanie wykonany w placówce akredytowanej przez Ministerstwo Zdrowia Egiptu w Hurghadzie. Na badanie należy zabrać dokumenty podróży oraz kopię paszportu (stronę ze zdjęciem i stronę ze stemplem z odprawy paszportowej potwierdzającym datę przylotu do Egiptu). Klienci będą transportowani do placówki z hoteli na koszt biura.

---

Obecnie Organizatorzy wyjazdów są w trakcie zbierania aktualnych informacji na temat możliwości wykonania przez turystów testów diagnostycznych przed powrotem do Polski i zapowiadają wsparcie logistyczne w tym zakresie. O najważniejszych decyzjach będziemy informować na łamach naszego magazynu.

Pełną treść rozporządzenia można przeczytać w Dzienniku Ustaw.

d1mz1hc
d1mz1hc
d1mz1hc