Trwa ładowanie...

Testy zwalniające z kwarantanny po powrocie do Polski – gdzie można je wykonać i ile kosztują?

Nowe przepisy umożliwiające zwolnienie z kwarantanny w przypadku przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego przed podróżą do Polski stały się szansą na zagraniczny urlop dla tych turystów, którzy nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe 10 dni nieobecności w pracy. Gdzie można wykonać takie badanie i ile to kosztuje? Sprawdźmy!
Share
Negatywny wynik testu na COVID-19 zwolni z kwarantanny
Negatywny wynik testu na COVID-19 zwolni z kwarantannyŹródło: Shutterstock
d3n5lct

AKTUALIZACJA [29.03.2021]

UWAGA! Zmiana zasad kwarantanny granicznej od 30 marca 2021

Jak poinformował podczas poniedziałkowej (29 marca 2021) konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała, od 30 marca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski i możliwości zwolnienia z tego obowiązku.

d3n5lct

Kwarantanna będzie dotyczyła zarówno osób podróżujących do Polski transportem zbiorowym, jak i prywatnym, a zasady zwolnienia z tego obowiązku będą uzależnione od tego, skąd wracamy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH REGULACJACH

Testy na lotniskach w Polsce – gdzie, kiedy i za ile?

---

d3n5lct

Zobacz wcześniejsze zasady

Konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granic Polski dotyczy osób, które podróżują do naszego kraju środkami transportu zbiorowego, a więc samolotami, pociągami czy autobusami. Z tego obowiązku mogą być zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (które przyjęły 2 dawki preparatu) oraz – od 23 stycznia – podróżni, którzy poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego na obecność koronawirusa.

Badanie należy wykonać w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy (czas jest liczony od momentu uzyskania wyniku testu do przekroczenia granicy Polski). Może to być zarówno test PCR, jak i antygenowy, a zaświadczenie o jego negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku polskim lub angielskim.

Sprawdź też: Jesteś ozdrowieńcem? Możesz zostać zwolniony z kwarantanny po powrocie do Polski

d3n5lct

Biura podróży oferują wsparcie turystom

Tuż po opublikowaniu nowych przepisów Organizatorzy wyjazdów za pośrednictwem rezydentów zebrali niezbędne informacje dotyczące możliwości wykonania testów na obecność koronawirusa w poszczególnych krajach. Niektórzy z nich przygotowali dla turystów nawet dedykowane promocje.

Klienci biur podróży mogą liczyć na pełne wsparcie rezydentów, którzy na miejscu, podczas wakacji, nie tylko udzielą im informacji na temat możliwości wykonania testu zwalniającego z kwarantanny po powrocie do Polski, ale również pomogą w zorganizowaniu transportu do laboratorium czy w kontakcie z placówką medyczną.

Gdzie takiemu badaniu możemy się poddać, ile ono kosztuje i czy może być darmowe? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące topowych kierunków.

d3n5lct

Gdzie można wykonać testy zwalniające z kwarantanny po powrocie do Polski i ile to kosztuje?

Aktualizacja: 29 marca 2021

Dominikana

Istnieje możliwość wykonania testów antygenowych lub RT-PCR w niektórych hotelach (np. Playa Bachata) i placówkach medycznych. Orientacyjna cena takiego badania w przypadku testu antygenowego to 30-50 USD, a testu RT-PCR: 90-150 USD.

d3n5lct

Dodatkowo, pod koniec stycznia rząd Dominikany poinformował o uruchomieniu programu darmowych testów antygenowych dla turystów, których państwa wymagają przedstawienia negatywnego wyniku takiego badania po powrocie z zagranicznej podróży. Testy są wykonywane bezpłatnie przez personel techniczny w hotelach, a ich wyniki – certyfikowane przez Ministerstwo Zdrowia Dominikany.

Egipt

Koszt wykonania testu RT-PCR w certyfikowanym laboratorium w Hurghadzie wraz z transportem wynosi od 40-45 USD. Z kolei badanie na obecność koronawirusa w Marsa Alam wraz z transportem to koszt od 65 USD.

Dodatkowo, biuro Sun & Fun przygotowało specjalną promocję dla swoich klientów. Osoby, które dokonają rezerwacji wycieczki z oferty tego Organizatora (dotyczy wylotów do Hurghady z terminem wylotu do 31.03.2021 r. oraz do Sharm el Sheikh z terminem wylotu do 24.04.2021 r.), otrzymają możliwość zrobienia bezpłatnego testu na obecność koronawirusa w Egipcie, w dniu przylotu na wakacje, a także przed wylotem do Polski. W cenie wyjazdu jest też ubezpieczenie turystyczne z ochroną na wypadek uzyskania pozytywnego wyniku testu i skierowania na kwarantannę w Egipcie.

Kenia

Istnieje możliwość wykonania testu PCR w hotelu (cena: 100-120 USD) lub testu antygenowego w szpitalu (jego koszt to 30-40 USD).

d3n5lct

Madera

Turyści mogą wykonać test antygenowy bezpośrednio w hotelu. Jego koszt to około 30-35 EUR. Badaniu można też poddać się w certyfikowanych punktach medycznych – informacji na ten temat udzielą rezydenci na miejscu.

Malediwy

Większość hoteli ofertuje turystom możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa w hotelowych klinkach. Koszt badania wynosi od 100 USD/os. Próbka jest pobierana w hotelu i wysyłana do laboratorium w Male, a wynik testu otrzymuje się w formie elektronicznej.

Meksyk

Znakomita większość hoteli oferuje możliwość wykonania testu antygenowego na terenie obiektu w cenie od 30 USD/os. W niektórych sieciach hotelowych, np. Dreams, Now, Secrets, Sunscape, Iberostar, badanie może zostać wykonane bezpłatnie.

W pozostałych przypadkach testy można wykonać w certyfikowanym laboratorium, a orientacyjny koszt takiego badania to 50-100 USD.

Turcja

Turyści mogą wykonać test RT-PCR w cenie od ok. 30 EUR. Badanie jest wykonywane w klinice lub w hotelu (lekarz przyjeżdża do hotelu i pobiera wymaz). Istnieje również możliwość wykonania testu antygenowego na lotnisku przed wylotem do Polski. Koszt badania to około 20 EUR.

Wyspy Kanaryjskie

Istnieje możliwość wykonania testów antygenowych (koszt ok. 30-40 EUR) lub RT-PCR (koszt ok. 125 EUR) w wyznaczonych do tego obiektach lub placówkach medycznych na poszczególnych wyspach. Dokładnych informacji na temat miejsc i transferu na badanie udzielają rezydenci.

Wyspy Zielonego Przylądka

Klienci biura Itaka mają możliwość wykonania testu antygenowego (koszt ok. 30 USD/os.) lub testu RT-PCR (koszt ok. 75 USD/os.) w hotelu Oasis Atlantico Salinas Sea.

Zanzibar

Zainteresowane osoby mogą wykonać test PCR w Centrum Nagłej Pomocy Medycznej na Zanzibarze (Public Health Emergency Operations Center, ZPHEOC) w Kinazini, w Tasakhtaa Global Hospital lub North Valley Hospital w Kendwa – Nungwi. Orientacyjny koszt badania wynosi od 80-100 USD za osobę.

By móc poddać się badaniu, należy zabrać ze sobą wydrukowany skan paszportu (strona ze zdjęciem). Testy PCR na Zanzibarze są wykonywane głównie w godzinach porannych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W zależności od oferty i emiratu, klienci mają możliwość wykonania testów PCR bezpośrednio w hotelach lub w pobliskich laboratoriach, a ich koszt rozpoczyna się od 130-150 AED (1 Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich to w przeliczeniu około 1,02 zł) – z takiej specjalnej ceny mogą skorzystać m.in. pasażerowie linii flydubai i Emirates (wystarczy okazać bilet/kartę pokładową).

Dodatkowo, turyści przebywający do końca czerwca 2021 r. w emiracie Ras Al Khaimah mogą wykonać jeden bezpłatny test na obecność koronawirusa. Warunkiem jest przedstawienie paszportu, biletu lotniczego i potwierdzenia rezerwacji hotelu na co najmniej 2 noce na terenie emiratu Ras Al Khaimah.

Lecisz do Wrocławia? Lotnisko uruchomiło punkt diagnostyczny [AKTUALIZACJA 9.02.2021]

Od 30 stycznia 2021 roku przed stanowiskami kontroli granicznej na lotnisku we Wrocławiu działa punkt przeprowadzania szybkich testów antygenowych na koronawirusa. Mogą z niego skorzystać pasażerowie przylatujący do Wrocławia ze strefy Non Schengen, między innymi wracający z Zanzibaru, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy.

Jak informuje na swoim profilu na Facebooku Port Lotniczy Wrocław, szybkie testy antygentowe dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku - umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Koszt wykonania testu to 200 PLN, a czas oczekiwania na jego wynik wynosi ok. 15 minut. Płatności można dokonać zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą.

Port Lotniczy Wrocław jako pierwsze lotnisko w Polsce uruchomiło taką opcję dla podróżnych. To rozwiązanie początkowo wzbudzało wątpliwości Ministerstwa Zdrowia. Prawidłowość procedury podważał m.in. rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, który 2 lutego w rozmowie z PAP zaznaczył: Test powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem, wjazdem do Polski. Test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu dwie doby.

Ostatecznie resort zmienił jednak zdanie. Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia przyznało, że jeśli pasażer wykona test przed przejściem granicznym, a badanie da wynik negatywny, taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny. Zgodność procedury z obowiązującymi w Polsce przepisami podkreśla też Port Lotniczy Wrocław.

Inne lotniska idą w ślady Wrocławia [AKTUALIZACJA 16.03.2021]

Od 7 lutego wykonanie szybkich testów na obecność koronawirusa pasażerom przylatującym do Polski umożliwia Port Lotniczy Poznań-Ławica. Punkt rejestracji oraz poboru materiału biologicznego znajduje się przed wejściem do hali przylotów. Testy są wykonywane przez Centrum Badań DNA z Poznania, a ich wyniki wystawiane w dwóch wersjach językowych (polski i angielski). Koszt testu antygenowego to 149 zł.

Szybkie testy antygenowe (koszt 180 zł) po przylocie z krajów nienależących do strefy Schengen można też wykonać od 27 lutego w punkcie testowym zlokalizowanym przed kontrolą paszportową (a więc przed granicą państwa) na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Badania prowadzi Laboratorium Medyczne Lab-Med. W cenie jest już wliczone zaświadczenie w języku polskim lub angielskim.

Niebawem do listy lotnisk umożliwiających podróżnym wykonanie badania diagnostycznego, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny po powrocie do Polski, dołączy też Port Lotniczy Gdańsk. Od 29 marca 2021 taką opcję zyskają osoby podróżujące do Gdańska spoza strefy Schengen. Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy antygenowe zostanie umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2. Podróżni będą testowani jeszcze przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną. Koszt badania, które wykonają pracownicy firmy Diagnostyka, to 190 zł. Wynik testu będzie znany po 15-35 minutach. Pasażerowie otrzymają go w postaci elektronicznego dostępu do platformy wyniki.diag.pl. oraz w formie papierowej.

d3n5lct
d3n5lct
d3n5lct