Trwa ładowanie...

To warto wiedzieć o Turystycznym Funduszu Pomocowym. Rozmowa z Anną Podporą

Wydłużenie w 2020 roku o 180 dni (do maksymalnie 194 dni) terminu na zwrot pieniędzy za wycieczkę anulowaną z powodu pandemii dało ulgę biurom podróży, ale nie spodobało się turystom. Tym razem polski Rząd wprowadził rozwiązanie, korzystne i dla organizatorów, i dla podróżujących.
Share
Źródło własne
Źródło własneŹródło: Wakacje.pl, Fot: Anna Podpora
d3yzy2q

Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) to dodatkowe zabezpieczenie zachowania ustawowego terminu zwrotów za odwołaną wycieczkę w ciągu 14 dni.

Dotyczy nas, jeśli kupiliśmy wycieczkę (imprezę turystyczną) w biurze podróży od 1 stycznia 2021 roku lub dopiero planujemy zakup wakacji.

O tym, jak działa Turystyczny Fundusz Pomocowy i co warto o nim wiedzieć rozmawiam z Anną Podporą, kierowniczką ds. produktu w Wakacje.pl.

d3yzy2q

Klaudyna Fudala: Czym jest TFP i dlaczego dziś o nim rozmawiamy?

Anna Podpora: Rozmawiamy o nim z trzech bardzo istotnych powodów. Po pierwsze, to nowe rozwiązanie i jak każdą nowość warto je wyjaśnić. Po drugie i nawet ważniejsze – dotyczy turystów, naszych klientów, niektórzy z nich pytają o TFP, dlatego czujemy się niejako w obowiązku wyjaśnić ten temat. I w końcu po trzecie, to szczególnie ważny element dla turystów, którzy planują wakacje, bo dotyczy ich pieniędzy. TFP jest funduszem, który ma zabezpieczyć środki na ewentualne konieczne zwroty przedpłat za wycieczki klientom w sytuacji, gdyby – podobnie jak w wyniku epidemii w 2020 roku – kiedyś jeszcze zaszła nagła, niespodziewana i niezbędna konieczność anulowania imprez na taką skalę, że biura miałyby problem z wypłaceniem zwrotów.

Z punktu widzenia turystów jest to zabezpieczenie, np. w razie zamknięcia granic i uniemożliwienia wyjazdów, i dodatkowa gwarancja zwrotu pieniędzy przez biuro podróży w ustawowym czasie 14 dni, a nie w ciągu 6 miesięcy jak ostatnio.

KF: No tak, turyści różnie reagowali na wydłużony o 181 dni termin czekania na zwroty.

AP: Zgadza się, to zamroziło część środków z domowego budżetu w i tak już trudnym czasie. Z drugiej strony było formą ratunku dla biur, które za dużą część wpłaconych przez klientów pieniędzy opłaciły hotele czy przeloty. Ci, którzy chcieli wyjechać na wakacje, a ich wyjazd został odwołany, wybierali vouchery i jechali na urlopy. Do ustawowych 14 dni wróciliśmy już pod koniec 2020 roku, a TFP powstało po to, żeby zagwarantować ten termin w praktyce. Kluczowe jest to, że możemy śmiało planować wakacje w przedsprzedaży bez obawy o zamrożenie środków.

d3yzy2q

KF: Składki na TFP to co prawda niewielki, ale dodatkowy koszt. Kto i ile zapłaci?

AP: Składki do funduszu odprowadza organizator wyjazdu, czyli biuro podróży. Turyści nie muszą wypełniać żadnych formalności, składać wniosków czy pamiętać o terminach. Wysokość składki zależy od miejsca wyjazdu, rodzaju transportu i wynosi od 2 do 15 złotych za osobę dorosłą i dziecko. Wynikają one z rozporządzenia, są takie same dla wszystkich biur podróży dla danej formy wyjazdu.

KF: Możemy podać jakiś przekład?

AP: Oczywiście. Szukamy wycieczki do Hiszpanii. W biurze organizującym wycieczki lotem czarterowym stawka będzie inna niż w biurze organizującym wycieczki do Hiszpanii tanimi liniami lotniczymi, różnica wynika z rodzaju przelotu, czy w ogóle dojazdu, a nie z biura.

Wysokość składek na TFP Wakacje.pl
Wysokość składek na TFP Źródło: Wakacje.pl

KF: Czyli wyjazd we dwoje będzie kosztował więcej od 4 do maksymalnie 30 złotych.

AP: Dokładnie. Z dzieckiem, niezależnie od wieku, od 6 zł do 45 złotych. I tak dalej. Składka na fundusz jest dla biur podróży obowiązkowa i będzie częścią składową ceny wycieczki bez względu na to, czy kupimy hotel 4-gwiazdkowy z all inclusicve czy 3-gwiazdkowy ze śniadaniem. TFP, podobnie jak TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny) obejmuje imprezy turystyczne w Europie i poza nią, w Polsce, samolotowe i z dojazdem własnym. Warunkiem objęcia zabezpieczeniem jest to, że wycieczka jest imprezą turystyczną, a nie usługą turystyczną.

d3yzy2q

KF: Jak to odróżnić? Co jako turystka powinnam wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

AP: Zawsze mamy taki zapis w umowie z biurem podróży i tu możemy sprawdzić, czy jest to impreza turystyczna, czy usługa. W przypadku tej drugiej TFP nie obowiązuje i nie ma składki. W praktyce zorganizowane wycieczki samolotowe z biurem podróży będą imprezą turystyczną objętą zabezpieczeniem. Wycieczki zagraniczne z dojazdem własnym i w Polsce (z biurem podróży) w dużej mierze też będą imprezami turystycznymi, bo składają się przynajmniej z dwóch usług. Znowu jednak odsyłam do zapisu w umowie. Pamiętajmy, że takiego zabezpieczenia nie ma w ogóle, gdy podróżujemy na własną rękę.

KF. Czyli - planuję wakacje, sprawdzam umowę i czekam na wyjazd, a jeśli (oby nie) zostanie anulowany, pieniądze do mnie wrócą w ciągu 14 dni.

AP: Tak. To przeciwieństwo doświadczeń z poprzedniego roku, kiedy turyści byli obarczeni dodatkowymi wnioskami i nierzadko stresem związanym z czekaniem na zwrot.

KF: Miejmy nadzieję, że w te wakacje już nie będzie konieczności anulowania wyjazdów i korzystania z TFP.

AP: Tego życzę nam wszystkim, bez względu na nasze wakacyjne plany.

d3yzy2q
d3yzy2q
d3yzy2q