Trwa ładowanie...

Turysto, to musisz wiedzieć o nowym rozporządzeniu

Do Hiszpanii czarterem – tak. Samolotem rejsowym – nie. Co z turystami, którzy polecieli już na wakacje i z tymi, którzy dopiero mają wakacje w planach? Pytania się mnożą, a nowe przepisy wchodzą w życie 2 września i będą obowiązywały do połowy miesiąca. Spróbujmy rozjaśnić sytuację i rozwiać wątpliwości.

Share
Dokąd polecimy na wakacje
Dokąd polecimy na wakacjeŹródło: Istock
d125p8l

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazu lotów obowiązuje od 2 września i wygaśnie 15 września. W tym czasie jedni turyści już są na wakacjach, inni za chwilę mieli je zacząć. Biura podróży natychmiast po ogłoszeniu nowych przepisów zaczęły organizować kalendarze i całą logistykę transportu – część decyzji już jest, na inne trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Zgodnie z nowymi przepisami, do krajów objętych zakazem lotów mogą latać samoloty czarterowe (wyczarterowane przed wejściem w życie dokumentu). To „wykasowuje” wakacje obsługiwane liniami rejsowymi, w tym tzw. low cost (tanimi liniami lotniczymi). W praktyce zakaz dotyczy zarówno wylotów, jak i przylotów do Polski.

d125p8l

Na liście zakazów znalazły się 44 kraje, w tym Hiszpania, Malta, Albania, została na niej też Czarnogóra czy Izrael.

O ile w przypadku Hiszpanii oznacza to, że wiele z zaplanowanych na najbliższe 2 tygodnie wycieczek odbędzie się, o tyle w przypadku Malty, do której w większości przypadków latamy tanimi liniami, turyści będą musieli zmienić plany.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na liście zakazów nie pojawiła się Chorwacja, a to oznacza, że możemy bez przeszkód latać na wakacje to tego kraju. Swobodnie latamy też do Turcji, Tunezji, Egiptu, Portugalii czy Bułgarii.

Nowe Rozporządzenie znosi zakaz lotów do Rosji, Chin i Singapuru.

d125p8l

Powroty do Polski

Hiszpania, Albania i Malta to kraje, które od 2 września dołączyły do listy państw objętych zakazem. Ponieważ zakaz przelotów rejsowych dopiero zaczyna obowiązywać, pod koniec sierpnia na wakacje polecieli turyści – jedni czarterami, inni lotami rejsowymi.

Biura podróży od momentu ogłoszenia Rozporządzenia intensywnie pracują nad tym, żeby zapewnić bezpieczny powrót do Polski wszystkim turystom, bez względu na to, jakim typem przelotu wylecieli i mieli wrócić.

Turyści, którzy mieli wracać czarterem, powinni wracać planowo. Ci, którzy mieli wracać liniami rejsowymi, będą mieli zapewniony powrót w możliwie najbardziej wygodny sposób.

I tak jedną z opcji jest powrót samolotem LOT (podobnie jak akcji LOT do domu w marcu) - biura podróży prowadzą intensywne rozmowy z przewoźnikiem.

Drugą opcją jest powrót czarterem bezpośrednio do Polski - biurom zależy na tym, żeby jak najwięcej turystów mogło wrócić bezpośrednio do kraju, dlatego już zapowiadają wykupienie miejsc w samolotach już wyczarterowanych przez inne biura podróży. Wszystkie wolne miejsca mają być więc przeznaczone na zorganizowanie powrotów.

d125p8l

Trzecia opcja to powrót liniami rejsowymi do innego kraju, głównie do Niemiec, a stamtąd transport autokarowy do Polski. Wszystko zależy od dostępności miejsc i zorganizowania przelotów z przewoźnikami lotniczymi. To jednak najmniej pożądane rozwiązanie przez biura podróży, bo ze względu na długość powrotu i konieczność przesiadki najmniej komfortowe dla turystów.

Czy wakacje będą krótsze? Niekoniecznie. Biura podróży zapewniają, że będą tak planować powroty, żeby maksymalnie uniknąć skracania turystom wypoczynku. Jest duża szansa na to, że turyści, którzy mieli wracać liniami rejsowymi, wrócą tego samego dnia lub 1-2 dni wcześniej.

Jeśli zdarzy się, że nasze wakacje będą skrócone, mamy prawo do złożenia wniosku o zwrot pieniędzy za niewykorzystane doby pobytu.

Wyloty na wakacje – Hiszpania, Albania, Malta

Jeśli mamy zaplanowane wakacje z wylotem czarterem, nie musimy zaprzątać sobie głowy zmianami. Biura podróży na ten moment planują zrealizować wycieczki. Dotyczy to Wysp Kanaryjskich, gdzie w dużej części latamy czarterem.

d125p8l

„Wypadnie” Hiszpania kontynentalna i część wysp. Podobnie z Albanią – zaplanowane wycieczki czarterowe mają odbyć się planowo. Na Maltę w większości latami tanimi liniami lotniczymi, więc ten kierunek właściwie na razie odpada.

Jeśli na urlop w pierwszej połowie września mieliśmy lecieć linią rejsową, musimy przygotować się do zmiany. Biura podróży w ślad za anulacjami przelotów przez linie lotnicze będą anulować zarezerwowane wycieczki, które miały być obsługiwane zakazanymi dziś przelotami rejsowymi. Pierwsze odwołania wycieczek już miały miejsce.

W całej tej sytuacji turyści mają 3 możliwości.

Pierwsza z nich to zmiana kierunku lub terminu. Biura podróży będą proponować klientom alternatywne oferty do innego kraju w innym możliwym terminie (pamiętajmy, że nowe Rozporządzenie obowiązuje do 15 września). Już wiemy, że na ten moment biura podróży jako alternatywę proponują głównie Grecję i Bułgarię. To kwestia znalezienie miejsc i szybkiego dopięcia kwestii operacyjnych.

d125p8l

To rozwiązanie pozwoli nam spędzić wakacje w ciepłym i wakacyjnym miejscu, z plażą i ciepłym morzem – tyle że w innym niż początkowo planowaliśmy.

Druga to voucher turystyczny – taką możliwość daje obowiązująca od kwietnia specustawa. Voucher możemy wykorzystać w ciągu roku (wybrać wakacje, wyjechać możemy później) na wakacje z tym samym biurem podróży. W praktyce biura wydłużają realizację voucherów nawet do dwóch lat.

To rozwiązanie przesuwa nasz urlop na inny, jeszcze nieokreślony termin.

Jest też opcja trzecia, czyli oczekiwanie na zwrot pieniędzy za anulowaną wycieczkę. Zgodnie z tą samą specustawą, biura podróży mają czas na zwrot maksymalnie 194 dni od daty anulacji.

To już opcja najbardziej definitywna, bo oznacza rezygnację z wakacyjnych planów.

Wszystkie biura podróży na bieżąco będą przekazywać informację o anulacjach i proponowanych rozwiązaniach.

Zakazem nie są objęte takie turystyczne kierunki jak Grecja, Turcja, Tunezja, Egipt, Bułgaria, Portugalia, Cypr czy Włochy. Do tych krajów polecimy planowo.

d125p8l
d125p8l
d125p8l